Poranny komentarz walutowy – ważny tydzień na rynkach

Poranny komentarz walutowy – ważny tydzień na rynkach

Najważniejszym dniem będzie z pewnością czwartek, kiedy to Europejski Bank Centralny podejmie decyzję odnośnie stóp procentowych. Rynki bardziej niż na stopach będą skupiały swoją uwagę na możliwym programie QE o którym spekuluje się od dłuższego czasu. Inflacja w Strefie Euro nadal pozostaje na bardzo niskim poziomie i mimo tego, że ostatni odczyt był zgodny z konsensusem rynkowym to w dalszym ciągu pozostaje ona zagrożeniem dla europejskiej gospodarki. Wydaje się, że podjęcie działań przez EBC w czasie czwartkowego posiedzenia będzie rozsądnym posunięciem. Wynika to przede wszystkim z tego, że kolejną możliwość działania Mario Draghi wraz z kolegami będą mieli dopiero w grudniu, a więc nie wprowadzenie QE lub przynajmniej nie zaznaczenie tego w komunikacie może spowodować, że EBC zostanie daleko w tyle za rynkiem. Tak więc do czwartku inwestorzy będą spekulować na temat możliwych działań. Koniec tygodnia przyniesie również bardzo ważne dane dotyczące zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA, które także będą bardzo ważne dla głównej pary walutowej. Odczyt lepszy od konsensusu rynkowego może jeszcze bardziej podnieść oczekiwania rynku do jastrzębiego nastawienia FEDu , a to z kolei doprowadzi do dalszego umocnienia amerykańskiej waluty.

Jeśli chodzi o nasze rodzime podwórko to także powinno dziać się sporo. Złoty nadal pozostaje pod wpływem sytuacji geopolitycznej, chociaż ten tydzień przebiegać będzie pod dyktando posiedzenia RPP i możliwej obniżki stóp procentowych. W lipcu nastąpił w Polsce spadek cen konsumenta o 0,3% r/r. Spadek cen jest przejściowy i po kilku miesiącach CPI w ujęciu rocznym znów powinien być na plusie. Jednak analiza cen sprzedaży detalicznej nasuwa bardziej niepokojące wnioski. Spadek cen w lipcu przyspieszył do 1,5% w skali roku i nic nie wskazuje, aby w tej kategorii ceny miały zacząć rosnąć. Może to oznaczać bardziej gwałtowne obniżenie stóp procentowych przez RPP, a to nie będzie sprzyjać złotemu i może doprowadzić do dalszej przeceny polskiej waluty.

 

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

Previous Coraz więcej miedzi z Indonezji na globalnym rynku - raport surowcowy
Next Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej. Złoty umacnia się.

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Nastroje wokół PLN pozostają pozytywne

Poranny, poniedziałkowy handel na rynku złotego przynosi stabilizację po zmiennej końcówce poprzedniego tygodnia. Złoty wyceniany jest następująco: 4,1550 PLN za euro, 3,3845 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4553 PLN względem

Komentarze rynkowe 0 Comments

Złoty mocniejszy na coraz płytszym rynku

Piątkowy, poranny obrót na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie złotego w stosunku do euro oraz próby osłabienia krajowej waluty w stosunku do dolara oraz franka. Złoty wyceniany jest przez rynek

Komentarze rynkowe 0 Comments

Wyhamowanie po wczorajszych dynamicznych wzrostach – komentarz PLN

We wtorek wzrost wartości polskiego złotego nie tylko był kontynuowany, ale nawet przyspieszył. Indeks BOSSAPLN dynamicznie wzrósł do okolic 96,80 pkt. i dzisiaj rano utrzymuje się w okolicach wczorajszych maksimów.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź