Doradztwo podatkowe a obsługa spółek
Przepisy prawa handlowego czy podatkowego zmieniają się nieustannie, a każdego roku w Polsce powstaje wiele tysięcy stron nowego prawa. Trudno nadążyć za wszystkimi regulacjami, a prędzej czy później każdy właściciel firmy – dużej lub małej – będzie musiał stawić im czoła. Musi też uwzględniać te regulacje w swojej codziennej działalności. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszy się rozwiązanie, w którym obsługa spółek zostaje powierzona profesjonalnym firmom. Na czym dokładnie polega oferowane przez nie wsparcie?
1. Czym jest doradztwo prawne?
2. Jakiego doradcę wybrać?
3. Doradztwo podatkowe i obsługa prawna spółek – czy warto?
Zakres działań takich firm jest różny. Niektóre – jak choćby oniszczuk.com – oferują pomoc już od samego początku, czyli od rejestracji spółek prawa handlowego, aż do prowadzenia i przekształceń czy wsparcia w zakresie fuzji. W kompetencjach innych przedsiębiorstw leży głównie bieżąca obsługa spółek.
Czym jest doradztwo prawne?
Zakres wsparcia prawnego i podatkowego, z jakim można się zetknąć w przypadku spółek prawa handlowego lub spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jest bardzo różny. Szczegółowe możliwości są uwzględnione w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.
Bieżące doradztwo to przede wszystkim udzielanie porad prawnych, tworzenie dokumentów korporacyjnych, przygotowanie i opiniowanie umów handlowych. Kancelaria prawna oferująca usługi prawne w zakresie obsługi spółek oferuje także pełnomocnictwo w sprawach cywilnych i administracyjnych, uczestnictwo przy okazji walnych zgromadzeń akcjonariuszy i w innych posiedzeniach organów spółki oraz inne działania, w zależności od potrzeb klientów.
Z kolei doradztwo podatkowe dla firm bazuje na udzielaniu opinii i wyjaśnień w zakresie obowiązków podatkowych i celnych, a także przy egzekucji administracyjnej i windykacji należności. To również prowadzenie ksiąg i ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzanie zeznań.
Jakiego doradcę wybrać?
Jak widać, obsługa prawna spółki to kwestia bardzo złożona i często wręcz strategiczna z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Zacznijmy od tego, że doradztwo prawne – w przeciwieństwie do profesji adwokata czy radcy prawnego – nie jest uregulowane, co oznacza, że żadne przepisy nie narzucają konieczności dokształcania się czy zdobycia określonego certyfikatu. Wystarczy legitymowanie się wyższym wykształceniem prawniczym i założenie własnej działalności gospodarczej. Z kolei doradztwem podatkowym mogą zajmować się osoby wpisane na listę doradców podatkowych, prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych. Jednym z warunków znalezienia się w tym rejestrze jest zdanie egzaminu.
Właśnie dlatego dokonując wyboru doradcy prawnego i doradcy podatkowego, należy zwracać uwagę na rekomendacje innych osób i referencje. To właśnie one są nieocenione w procesie weryfikacji ofert. Spore znaczenie może mieć także cena za usługi – nigdy jednak nie należy na tym aspekcie oszczędzać nadmiernie. Dobrym pomysłem jest wybór firmy świadczącej kompleksowe usługi: doradztwo podatkowe, księgowość, pomoc z zakresu prawa pracy i obsługi kadr.
Doradztwo podatkowe i obsługa prawna spółek – czy warto?
Śmiało można stwierdzić, że doradztwo prawne czy doradztwo podatkowe to bardzo ważne usługi wspierające codzienne funkcjonowanie firmy. W wielu przypadkach mogą okazać się kluczowe i, mimo że stanowią istotny wydatek w budżecie przedsiębiorstwa, pozwalają uniknąć poważnych konsekwencji w postaci kar finansowych, kosztów procesowych czy odszkodowań.
Może to Ci się spodoba
Tylko 50 proc. małych i średnich firm udaje sę samodzielnie odzyskać długi
Tylko połowie małych i średnich firm udaje się z sukcesem samodzielnie odzyskać dług. Ponad 70 proc. firm nie korzysta z zewnętrznej windykacji, choć jak pokazują doświadczenia firm windykacyjnych, im szybciej zadłużenie zostanie zlecone takiej
W tym roku 45 proc. podatników rozliczy się przez internet
Resort finansów spodziewa się, że w tym roku do fiskusa wpłynie nawet 8 milionów elektronicznych PIT-ów za 2015 roku. Badanie KPMG wskazuje, że tę drogę wybierze 45 proc. Polaków. Rośnie też
Potencjał inwestycyjny w rolnictwie
Rolnictwo to wciąż bardzo dochodowa branża. Jest jednak trudne i wymaga ogromnego poświęcenia. Jak surowce rolne osiągnęły tak wysoką wartość i czy warto się zainteresować tym tematem? Kryzys światowy w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!