Doradztwo podatkowe a obsługa spółek

Doradztwo podatkowe a obsługa spółek

Przepisy prawa handlowego czy podatkowego zmieniają się nieustannie, a każdego roku w Polsce powstaje wiele tysięcy stron nowego prawa. Trudno nadążyć za wszystkimi regulacjami, a prędzej czy później każdy właściciel firmy – dużej lub małej – będzie musiał stawić im czoła. Musi też uwzględniać te regulacje w swojej codziennej działalności. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszy się rozwiązanie, w którym obsługa spółek zostaje powierzona profesjonalnym firmom. Na czym dokładnie polega oferowane przez nie wsparcie?

1. Czym jest doradztwo prawne?

2. Jakiego doradcę wybrać?

3. Doradztwo podatkowe i obsługa prawna spółek – czy warto?

Zakres działań takich firm jest różny. Niektóre – jak choćby oniszczuk.com – oferują pomoc już od samego początku, czyli od rejestracji spółek prawa handlowego, aż do prowadzenia i przekształceń czy wsparcia w zakresie fuzji. W kompetencjach innych przedsiębiorstw leży głównie bieżąca obsługa spółek.

Czym jest doradztwo prawne?

Zakres wsparcia prawnego i podatkowego, z jakim można się zetknąć w przypadku spółek prawa handlowego lub spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jest bardzo różny. Szczegółowe możliwości są uwzględnione w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Bieżące doradztwo to przede wszystkim udzielanie porad prawnych, tworzenie dokumentów korporacyjnych, przygotowanie i opiniowanie umów handlowych. Kancelaria prawna oferująca usługi prawne w zakresie obsługi spółek oferuje także pełnomocnictwo w sprawach cywilnych i administracyjnych, uczestnictwo przy okazji walnych zgromadzeń akcjonariuszy i w innych posiedzeniach organów spółki oraz inne działania, w zależności od potrzeb klientów.

Z kolei doradztwo podatkowe dla firm bazuje na udzielaniu opinii i wyjaśnień w zakresie obowiązków podatkowych i celnych, a także przy egzekucji administracyjnej i windykacji należności. To również prowadzenie ksiąg i ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzanie zeznań.

Jakiego doradcę wybrać?

Jak widać, obsługa prawna spółki to kwestia bardzo złożona i często wręcz strategiczna z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Zacznijmy od tego, że doradztwo prawne – w przeciwieństwie do profesji adwokata czy radcy prawnego – nie jest uregulowane, co oznacza, że żadne przepisy nie narzucają konieczności dokształcania się czy zdobycia określonego certyfikatu. Wystarczy legitymowanie się wyższym wykształceniem prawniczym i założenie własnej działalności gospodarczej. Z kolei doradztwem podatkowym mogą zajmować się osoby wpisane na listę doradców podatkowych, prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych. Jednym z warunków znalezienia się w tym rejestrze jest zdanie egzaminu.

Właśnie dlatego dokonując wyboru doradcy prawnego i doradcy podatkowego, należy zwracać uwagę na rekomendacje innych osób i referencje. To właśnie one są nieocenione w procesie weryfikacji ofert. Spore znaczenie może mieć także cena za usługi – nigdy jednak nie należy na tym aspekcie oszczędzać nadmiernie. Dobrym pomysłem jest wybór firmy świadczącej kompleksowe usługi: doradztwo podatkowe, księgowość, pomoc z zakresu prawa pracy i obsługi kadr.

Doradztwo podatkowe i obsługa prawna spółek – czy warto?

Śmiało można stwierdzić, że doradztwo prawne czy doradztwo podatkowe to bardzo ważne usługi wspierające codzienne funkcjonowanie firmy. W wielu przypadkach mogą okazać się kluczowe i, mimo że stanowią istotny wydatek w budżecie przedsiębiorstwa, pozwalają uniknąć poważnych konsekwencji w postaci kar finansowych, kosztów procesowych czy odszkodowań.

Previous Doradca finansowy w Białymstoku. Co oferuje i dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?
Next Praktyczne porady, jak wybrać rolety okienne.

Może to Ci się spodoba

Rynek finansowy 0 Comments

Polska gospodarka traci 3 mld zł rocznie z powodu piractwa w sieci

Przez piractwo treści w internecie Skarb Państwa stracił w ubiegłym roku 836 mln zł. W skali całej gospodarki jest to 3 mld zł utraconego PKB, czyli mniej więcej równowartość 30 proc. rocznych

Rynek finansowy 0 Comments

Obligacje mogą dać w tym roku zarobić

Wzrost inflacji, przewidywane podniesienie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i niepewność co do realizacji budżetu państwa prawdopodobnie popchną rentowność obligacji w górę. Choć inwestorzy coraz wyraźniej kierują się w stronę rynków akcji, na obligacjach

Rynek finansowy 0 Comments

Allianz Polska chce być w trójce najczęściej wybieranych ubezpieczycieli

Allianz Polska poprzez innowacje technologiczne chce przyciągnąć nowych klientów, przede wszystkim z pokolenia millenialsów. Ubezpieczyciel w nowej strategii zapowiada inwestycje w rozwój cyfrowych kanałów sprzedaży i budowę nowych placówek w mniejszych miastach. Produkty mają być

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź