Jak dobrać krzesło do pracy przy komputerze?

Jak dobrać krzesło do pracy przy komputerze?

Dobór odpowiedniego krzesła do pracy przy komputerze ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu oraz zdrowia.

Jakie powinno być siedzenie krzesła komputerowego?

Krzesło należy dobrać na podstawie wzrostu, wagi i czasu pracy przy komputerze. Dlatego zwróć uwagę na wymiary krzesła, materiały obiciowe, mechanizmy. Krzesło do pracy przy komputerze powinno mieć miejsce o średniej sztywności. Krzesło z miękkim siedziskiem to prosty sposób do nabawienia się różnych chorób narządów miednicy. Na twardym siedzisku jesteśmy zmuszeni do regularnej zmiany postawy, co poprawia ukrwienie okolicy miednicy. Jednak spędzanie długiego dnia pracy na twardym siedzeniu jest nadal problematyczne. Wysokość siedziska krzesła musi odpowiadać wysokości podudzia. Fotel komputerowy musi być wyposażony w mechanizm podnoszący, który umożliwi regulację wysokości siedziska. Wysokość krzesła powinna być taka, aby stopy dotykały podłogi. W tym przypadku kolana powinny znajdować się na poziomie lub poniżej stawów biodrowych (kąt zgięcia pod kolanem 90⁰ -130⁰). Wymiary siedziska – zalecana głębokość siedziska to około 2/3 długości uda. Stabilność w okolicy miednicy ma ogromne znaczenie, dlatego wskazane jest siedzenie na siedzisku nie głębiej niż 2/3 długości bioder, ponieważ pozycja ta zapewnia podparcie guzków kulszowych (kości w okolicy miednicy), co zapewnia stabilność w okolicy miednicy, a także zmniejsza obciążenie kręgosłupa i utrzymuje jego naturalne ugięcie. Jeśli wolisz głęboką pozycję siedzenia, upewnij się, że głębokość krzesła odpowiada długości uda. Najwygodniejsze siedzisko, ma anatomiczny kształt, a zakrzywiona przednia krawędź pomoże uniknąć przekrwienia żył nóg.

Jakie powinny być podłokietniki krzesła komputerowego?

Wiele zależy od tego, jak wolisz pracować. Aby obliczyć wymaganą wysokość podłokietników, usiądź prosto, zegnij łokcie pod kątem prostym. Odległość od siedzenia do przedramienia to optymalna wysokość podłokietników dla ciebie w pozycji roboczej. Jeżeli podczas pracy przy komputerze przedramiona rąk leżą całkowicie na stole, a podłokietniki używane są w okresach odpoczynku – opierając się o oparcie krzesła, zaleca się, aby opierając się o podłokietniki łokcie opierały się o wewnątrz powinno znajdować się pod kątem od 90⁰ do 120⁰. Ta pozycja rąk jest uważana za najwygodniejszą i zmniejsza napięcie w okolicy ramion i łokci. W takim przypadku odległość od siedzenia do przedramienia będzie mniejsza niż w pozycji wyprostowanej. Wysokość od siedziska podłokietników nieregulowanych wynosi od 17 cm do 24 cm. Jeśli z jakiegoś powodu podłokietniki ci przeszkadzają, możesz wybrać krzesło bez podłokietników lub zwrócić uwagę na fotele z podłokietnikami mocowanymi tylko do siedziska. W przypadku takich krzeseł podłokietniki nie przenoszą obciążenia strukturalnego i można je zdemontować.

Kształt oparcia krzesła komputerowego

Dla większego komfortu oparcie krzesła komputerowego powinno mieć anatomiczny kształt z podparciem lędźwiowym, zgodnie z linią oparcia. Jeśli oparcie krzesła jest płaskie lub podparcie lędźwiowe jest niewystarczające, pod oparciem można zastosować poduszkę ortopedyczną. Jeśli nie możesz sobie wyobrazić fotela komputerowego bez oparcia, lepiej siedzieć na krześle z niskim oparciem (± 45 cm) i pochylić się tylko w dolnej części kręgosłupa, tak aby dolna część pleców zachowała ugięcie. Jeśli w ciągu dnia pracy spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej i pojawia się potrzeba dodatkowego podparcia w okolicy ramion, zwróć uwagę na fotel komputerowy z wysokim oparciem ± 65cm. Jeśli podczas długotrwałego siedzenia konieczne jest rozluźnienie strefy szyi, to wybierz krzesła z zagłówkiem. Najlepsza opcja dla krzesła z regulacją wysokości i kąta nachylenia zagłówka.

Previous Uzależnienie od dopalaczy

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Firmy logistyczne poszukują chętnych do pracy. Rośnie zapotrzebowanie na magazynierów i kierowców

Rozwijający się rynek usług przyspiesza wzrost branży logistycznej. Oznacza to, że coraz większe będzie też zapotrzebowanie na kadrę, przede wszystkim pracowników operacyjnych – kierowców i magazynierów. W III kwartale tego roku wzrost

Inwestowanie 0 Comments

Łódzkie przyciąga coraz więcej inwestorów

W Łodzi działa obecnie 66 centrów usług wspólnych dla biznesu, które zapewniają ponad 16 tys. miejsc pracy. W ostatnich latach miasto wyrosło na jeden z największych ośrodków outsourcingowych. Chętnie inwestują tu również

Inwestowanie 0 Comments

Rośnie apetyt inwestorów na obligacje korporacyjne

Niskie stopy procentowe i minorowe nastroje na warszawskiej giełdzie powodują, że inwestorzy chętnie zwracają się w stronę aktywów obiecujących wyższe stopy zwrotu. W przypadku obligacji korporacyjnych może to być nawet 6–8 proc.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź