Uzależnienie od dopalaczy

Uzależnienie od dopalaczy

W ciągu ostatnich kilku lat w Europie zidentyfikowano setki nowych substancji psychoaktywnych (NPS). Oprócz niektórych związków ziołowych, NPS obejmują głównie syntetyczne kannabinoidy oraz szereg nowych syntetycznych stymulantów.

Czym są dopalacze?

Syntetyczne NPS są często opracowywane podczas modyfikowania podstawowej struktury chemicznej. Chociaż farmakologia i toksykologia większości NPS jest mało znana, są one oferowane, zwłaszcza w Internecie, jako „sole do kąpieli”, jako „mieszanki kadzideł” lub pod innymi mylącymi etykietami. Ponadto są reklamowane jako „dopalacze”, co sugeruje, że w przeciwieństwie do substancji regulowanych przez prawo krajowe, handel z dopalaczami jest legalny. Skutki nowych substancji psychoaktywnych („dopalaczy”) są nieprzewidywalne, a zagrożenia dla zdrowia nieznane.

Rodzaje dopalaczy

Są to chemikalia wytwarzane w celu naśladowania działania istniejących nielegalnych narkotyków, takich jak konopie indyjskie i ecstasy. Mogą mieć postać pigułek, proszków, płynów lub nadających się do palenia liści / roślin. Istnieją setki, jeśli nie tysiące, różnych dopalaczy, ale generalnie dzielą się one na cztery główne kategorie:

  • „Syntetyczne kannabinoidy” – wywołują efekt podobny do konopi – ale często znacznie silniejszy.
  • Stymulanty, takie jak mefedron („m-cat” lub „meow meow”), małpi pył („sole do kąpieli”) i PMA, które wywołują efekt podobny do ekstazy lub amfetaminy.
  • Depresyjne naśladujące opioidów, lub alkohole, takie jak tlenek azotu ( „gaz rozweselający”) oraz nowe leki z benzodiazepin rodziny (np etizololam).
  • Leki halucynogenne i dysocjacyjne (dające poczucie oderwania), takie jak metoksetamina („MXE”), mające naśladować ketaminę.

Dlaczego ludzie używają nowych substancji psychoaktywnych lub „dopalaczy”?

Jak każdy inny narkotyk, dopalacze odurzają lub powodują odurzenie. Niektórzy mogą się zrelaksować i zyskać dobre samopoczucie. Inne pobudzają i mogą prowadzić do euforii i halucynacji, inne mogą zapewnić ucieczkę lub poczucie zapomnienia. Ludzie używają narkotyków, ponieważ postrzegają je jako przynoszące pozytywne skutki lub zapewniające coś, czego czują, że potrzebują.

Czy są niebezpieczne?

Niewiele wiadomo na temat krótko- lub długoterminowych skutków stosowania dopalaczy. Opakowania zawierające leki niekoniecznie zawierają listę składników, a nawet produkty markowe mogą różnić się zawartością w zależności od partii. Dlatego użytkownicy niekoniecznie wiedzą, co przyjmują, jaka może być odpowiednia dawka lub jak może zareagować ich organizm. Uważa się, że niektóre (np. silne syntetyczne kannabinoidy) są znacznie bardziej niebezpieczne niż inne (np. podtlenek azotu) ze względu na ich krótko- i długoterminowe skutki psychiczne i fizyczne oraz ryzyko uzależnienia. Jednak zawsze istnieje ryzyko związane z jakąkolwiek formą zażywania narkotyków, zarówno z powodu samego działania leku, jak i zwiększonego ryzyka wypadku.

Konsekwencje

Ludzie umierają z powodu dopalaczy z różnych powodów: być może lek zawierał substancję toksyczną lub ktoś źle ocenił prawidłową dawkę i przyjął za dużo. Zdarzały się przypadki, gdy ktoś myślał, że bierze jeden lek, ale w rzeczywistości okazało się, że jest to coś innego. Ponieważ osoba stosująca lek może nie wiedzieć, co zawiera, służbom ratunkowym, takim jak ratownicy medyczni i lekarze, trudniej będzie wiedzieć, jak odpowiednio zareagować.

Niewiele wiadomo na temat krótko- lub długoterminowych skutków dopalaczy. Wydaje się jednak prawdopodobne, że niektóre z nich będą niosły ze sobą długoterminowe zagrożenia dla zdrowia – na przykład eksperci obawiają się, że syntetyczne kannabinoidy mogą potencjalnie być bardziej szkodliwe niż konopie indyjskie ze względu na wysoką siłę tych związków w porównaniu z konopiami oraz ze względu na zakres produkowane są różne chemikalia.

Jak można powstrzymać młodych ludzi przed niewłaściwym używaniem tych produktów?

Najskuteczniejszą rzeczą, jaką może zrobić rodzic, jest rozmowa z dzieckiem na temat narkotyków. Rodzice często nie doceniają swojego wpływu, ale dowody pokazują, że młodzi ludzie zwracają się do rodziców o informacje i porady.

Więcej na stronie: https://dezyderata.com/leczenie-uzaleznienia-od-dopalaczy/

Previous Jak wybrać platformę do handlu na Forex?
Next Jak dobrać krzesło do pracy przy komputerze?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Nowe technologie zmieniają stare zasady gry w produkcji

Inteligentne maszyny, przetwarzanie w chmurze, internet rzeczy czy technologie mobilne to rozwiązania, które zmieniają sposób produkcji. Dzięki nim proces rozwoju produktów i usług ma być znacznie usprawniony. Producenci muszą dostosować do nich

Wiadomości 0 Comments

Numizmatyka – kto na tym zarabia?

Złote i srebrne numizmaty, repliki monet, medale patynowane – producenci wyrobów kolekcjonerskich prześcigają się z ofertą, proponując różnorodne wyroby, często w nietypowych kształtach. Dla wielu zbieranie numizmatów to hobby, dla

Wiadomości 0 Comments

Utrzymanie wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5–4 proc. może obniżyć bezrobocie do 9 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu wyniosła 10 proc. Zejście do jednocyfrowej wartości jest kwestią najbliższych miesięcy – oceniają ekonomiści. Warunkiem jest jednak utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5–4 proc. Ewentualnym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź