Uzależnienie od dopalaczy

Uzależnienie od dopalaczy

W ciągu ostatnich kilku lat w Europie zidentyfikowano setki nowych substancji psychoaktywnych (NPS). Oprócz niektórych związków ziołowych, NPS obejmują głównie syntetyczne kannabinoidy oraz szereg nowych syntetycznych stymulantów.

Czym są dopalacze?

Syntetyczne NPS są często opracowywane podczas modyfikowania podstawowej struktury chemicznej. Chociaż farmakologia i toksykologia większości NPS jest mało znana, są one oferowane, zwłaszcza w Internecie, jako „sole do kąpieli”, jako „mieszanki kadzideł” lub pod innymi mylącymi etykietami. Ponadto są reklamowane jako „dopalacze”, co sugeruje, że w przeciwieństwie do substancji regulowanych przez prawo krajowe, handel z dopalaczami jest legalny. Skutki nowych substancji psychoaktywnych („dopalaczy”) są nieprzewidywalne, a zagrożenia dla zdrowia nieznane.

Rodzaje dopalaczy

Są to chemikalia wytwarzane w celu naśladowania działania istniejących nielegalnych narkotyków, takich jak konopie indyjskie i ecstasy. Mogą mieć postać pigułek, proszków, płynów lub nadających się do palenia liści / roślin. Istnieją setki, jeśli nie tysiące, różnych dopalaczy, ale generalnie dzielą się one na cztery główne kategorie:

  • „Syntetyczne kannabinoidy” – wywołują efekt podobny do konopi – ale często znacznie silniejszy.
  • Stymulanty, takie jak mefedron („m-cat” lub „meow meow”), małpi pył („sole do kąpieli”) i PMA, które wywołują efekt podobny do ekstazy lub amfetaminy.
  • Depresyjne naśladujące opioidów, lub alkohole, takie jak tlenek azotu ( „gaz rozweselający”) oraz nowe leki z benzodiazepin rodziny (np etizololam).
  • Leki halucynogenne i dysocjacyjne (dające poczucie oderwania), takie jak metoksetamina („MXE”), mające naśladować ketaminę.

Dlaczego ludzie używają nowych substancji psychoaktywnych lub „dopalaczy”?

Jak każdy inny narkotyk, dopalacze odurzają lub powodują odurzenie. Niektórzy mogą się zrelaksować i zyskać dobre samopoczucie. Inne pobudzają i mogą prowadzić do euforii i halucynacji, inne mogą zapewnić ucieczkę lub poczucie zapomnienia. Ludzie używają narkotyków, ponieważ postrzegają je jako przynoszące pozytywne skutki lub zapewniające coś, czego czują, że potrzebują.

Czy są niebezpieczne?

Niewiele wiadomo na temat krótko- lub długoterminowych skutków stosowania dopalaczy. Opakowania zawierające leki niekoniecznie zawierają listę składników, a nawet produkty markowe mogą różnić się zawartością w zależności od partii. Dlatego użytkownicy niekoniecznie wiedzą, co przyjmują, jaka może być odpowiednia dawka lub jak może zareagować ich organizm. Uważa się, że niektóre (np. silne syntetyczne kannabinoidy) są znacznie bardziej niebezpieczne niż inne (np. podtlenek azotu) ze względu na ich krótko- i długoterminowe skutki psychiczne i fizyczne oraz ryzyko uzależnienia. Jednak zawsze istnieje ryzyko związane z jakąkolwiek formą zażywania narkotyków, zarówno z powodu samego działania leku, jak i zwiększonego ryzyka wypadku.

Konsekwencje

Ludzie umierają z powodu dopalaczy z różnych powodów: być może lek zawierał substancję toksyczną lub ktoś źle ocenił prawidłową dawkę i przyjął za dużo. Zdarzały się przypadki, gdy ktoś myślał, że bierze jeden lek, ale w rzeczywistości okazało się, że jest to coś innego. Ponieważ osoba stosująca lek może nie wiedzieć, co zawiera, służbom ratunkowym, takim jak ratownicy medyczni i lekarze, trudniej będzie wiedzieć, jak odpowiednio zareagować.

Niewiele wiadomo na temat krótko- lub długoterminowych skutków dopalaczy. Wydaje się jednak prawdopodobne, że niektóre z nich będą niosły ze sobą długoterminowe zagrożenia dla zdrowia – na przykład eksperci obawiają się, że syntetyczne kannabinoidy mogą potencjalnie być bardziej szkodliwe niż konopie indyjskie ze względu na wysoką siłę tych związków w porównaniu z konopiami oraz ze względu na zakres produkowane są różne chemikalia.

Jak można powstrzymać młodych ludzi przed niewłaściwym używaniem tych produktów?

Najskuteczniejszą rzeczą, jaką może zrobić rodzic, jest rozmowa z dzieckiem na temat narkotyków. Rodzice często nie doceniają swojego wpływu, ale dowody pokazują, że młodzi ludzie zwracają się do rodziców o informacje i porady.

Więcej na stronie: https://dezyderata.com/leczenie-uzaleznienia-od-dopalaczy/

Previous Jak wybrać platformę do handlu na Forex?
Next Jak dobrać krzesło do pracy przy komputerze?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

78 proc. firm otrzymuje płatności nawet 30 dni po terminie

Ponad połowa polskich firm została zmuszona do zaakceptowania dłuższych terminów płatności – wynika z Europejskiego Raportu Płatności 2017 przygotowanego przez Intrum Justitia. Zdecydowania większość przedsiębiorców otrzymuje zapłatę 30 dni po terminie, a

Wiadomości 0 Comments

300 hybrydowych samochodów do dyspozycji warszawiaków

W Warszawie ruszyła wypożyczalnia samochodów hybrydowych w systemie carsharing. We flocie Panek CarSharing znajduje się 300 samochodów modelu Toyota Yaris Hybrid, które mają pomóc rozładować korki w mieście i przyczynić się do zmniejszenia

Wiadomości 0 Comments

Coraz większy wybór ofert pracy. Firmy potrzebują kandydatów prawie na każde stanowisko

W ostatnich tygodniach firmy sygnalizują wysoki popyt na pracowników. Są oni poszukiwani nie tylko w gastronomii czy hotelarstwie, lecz także w branży call center i logistyce. Oferty dotyczą zarówno prac sezonowych czy na zastępstwo,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź