Złoto poniżej 1200 USD za uncję – raport surowcowy

Złoto poniżej 1200 USD za uncję – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych znów dominowały niedźwiedzie. Indeks CRB zanotował spadek o 0,35% do poziomu 276,34 pkt. Presję na spadek cen surowców generował przede wszystkim silny amerykański dolar – US Dollar Index w piątek wybił się na najwyższy poziom od ponad 4 lat.

Cena złota poniżej 1200 USD za uncję

Nie ulega wątpliwości, że wydarzeniem, które przyciągało w piątek najwięcej uwagi na rynkach surowców, był dynamiczny spadek cen metali szlachetnych – zwłaszcza złota, które przekroczyło w dół ważną barierę 1200 USD za uncję. W piątek złoto zakończyło sesję na poziomie tuż poniżej 1192 USD za uncję.

Notowania złota w ostatnich miesiącach znajdują się pod wyraźną presją wynikającą z sytuacji na rynkach walutowych. Złoto, które przez wielu inwestorów jest traktowane jako zabezpieczenie przed inflacją, przestało być atrakcyjną inwestycją w obliczu siły amerykańskiego dolara. Piątkowe dobre dane z amerykańskiego rynku pracy dodatkowo wsparły dolara i zepchnęły złoto poniżej 1200 USD za uncję.

Słaby popyt na kruszce pod nieobecność Chin

Dzisiaj rano siła strony podażowej na rynku złota jest nadal widoczna. Cena żółtego kruszcu zbliżyła się już nawet do rejonu 1179-1180 USD za uncję, który jest obecnie najistotniejszym poziomem technicznego wsparcia. Na razie dotarcie cen w pobliże tej bariery poskutkowało szybką reakcją strony popytowej i odbiciem cen złota znów ponad 1190 USD za uncję.

Niemniej jednak, jeśli dolar będzie nadal się umacniał, to zejście cen złota poniżej 1179-1180 USD za uncję będzie tylko kwestią czasu. Ten scenariusz może się jednak nie spełnić, jeśli przy obecnych poziomach cenowych ożywi się popyt na fizyczne złoto.

Na razie jednak popyt ten jest wątły, co wynika m.in. z trwających obecnie w Chinach tygodniowych obchodów Święta Narodowego. Chiński popyt na rynku złota jest szczególnie istotny, a to, czy się on zwiększy na obecnych poziomach cenowych, wyjaśni się już prawdopodobnie w środę, kiedy to Chińczycy powrócą na globalny rynek finansowy.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Spadkowa passa cen srebra i platyny

Spadkowa seria dotyczy także cen pozostałych metali szlachetnych. Notowania srebra obecnie znajdują się tuż poniżej poziomu 17 USD za uncję. Najbliższym technicznym wsparciem na wykresie tego kruszcu jest rejon 16,80 USD za uncję, wyznaczony przez zewnętrzne zniesienie Fibonacciego. Jakiekolwiek wsparcia techniczne jednak zejdą na dalszy plan, jeśli nadal będą spadać notowania złota – bowiem ceny złota i srebra cechują się dużą korelacją.

2

Wykres 2. Notowania srebra – dane dzienne.

Z dynamicznymi spadkami cen mamy do czynienia na rynku platyny. Ten najdroższy metal szlachetny obecnie zbliża się już do poziomu cenowego złota – dzisiaj rano cena platyny zeszła poniżej 1190 USD za uncję. Niemniej jednak, później notowania tego kruszcu odbiły w górę i z powrotem przekroczyły poziom 1200 USD za uncję.

3

Wykres 3. Notowania platyny – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy - szansa na dalsze wzrosty
Next Poranny komentarz walutowy – dolar niezmiennie faworytem

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Miedź: mniejszy chiński import i śledztwo w porcie Qingdao – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych dominowały pozytywne nastroje. Indeks CRB zanotował wzrost o 0,33% do poziomu 305,25 pkt. Liderami piątkowych zwyżek były ceny pszenicy, kawy oraz wieprzowiny, natomiast na minusach

Analizy surowców 0 Comments

Sytuacja w Tajlandii spycha w dół cenę ryżu – raport surowcowy

We wtorek na rynkach towarowych znów dominował kolor czerwony. Spadek notowań indeksu CRB był jednak symboliczny – wyniósł 0,13%. Delikatnie wzrosły notowania m.in. ropy naftowej, palladu, złota, srebra, soi oraz

Analizy surowców 0 Comments

IEA: 3% produkcji ropy naftowej wrażliwe na spadek cen – raport surowcowy

Środa była już kolejnym dniem spadku wartości indeksu CRB. Notowania tego agregatu spadły wczoraj o 0,95% do poziomu 271,31 pkt. Tym razem był to rezultat przeceny nie tylko surowców energetycznych,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź