Rozłam w OPEC – raport surowcowy

Rozłam w OPEC – raport surowcowy

Podczas piątkowej sesji na rynkach towarowych wciąż przeważał kolor czerwony – notowania indeksu CRB zniżkowały o 0,29% do poziomu 275,60 pkt. Przeceniona została większość towarów rolnych oraz niektóre metale, z kolei na plus wyszły m.in. notowania miedzi i surowców energetycznych.

Ropa wciąż pod presją podaży

Po kilku fatalnych sesjach na rynku ropy naftowej w ubiegłym tygodniu, piątek przyniósł odreagowanie i wzrost cen tego surowca. Był to jednak wzrost symboliczny, bowiem notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI pozostały poniżej poziomu 86 USD za baryłkę. Zresztą, o tym, że presja na spadek cen tego surowca się utrzymuje, świadczy już dzisiejsza sytuacja na rynku ropy – notowania ropy WTI spadły z powrotem poniżej 85 USD za baryłkę.

Trudno się dziwić takiemu rozwojowi sprawy, biorąc pod uwagę obfitość ropy naftowej na globalnym rynku. Obecnie uwagę inwestorów przyciąga przede wszystkim stanowisko kartelu OPEC w sprawie spadających cen surowca. To zaś jest niejednolite.

Dla niektórych krajów zrzeszonych w OPEC obecne ceny ropy naftowej są zbyt niskie, aby budżet kraju wyszedł chociażby na zero. Do takich krajów należą m.in. Iran, którego władze już wcześniej głośno zachęcały do interwencji na rynku ropy, a także Wenezuela, która w piątek wezwała pozostałe kraje OPEC do cięcia produkcji ropy naftowej i tym samym, doprowadzenia cen ropy naftowej Brent z powrotem powyżej 100 USD za baryłkę.

Obniżka produkcji ropy mało prawdopodobna

Jednak patrząc na wypowiedzi i działania oficjeli z Arabii Saudyjskiej, widać, że kraj ten nie podziela obaw pozostałych członków OPEC. Według ich nieoficjalnych wypowiedzi, Arabia Saudyjska jest skłonna zaakceptować ceny ropy naftowej poniżej 90 USD za baryłkę – a nawet w okolicach 80 USD za baryłkę – przez rok lub nawet dwa lata. Arabia Saudyjska liczy na to, że obecne niskie ceny pozwolą temu krajowi na zwiększenie swojego udziału w rynku i zwiększenie tym samym zysków w dłuższym terminie. Będzie to możliwe ze względu na fakt, że niższe ceny ropy naftowej prawdopodobnie doprowadzą do zmniejszenia produkcji tego surowca w Stanach Zjednoczonych, gdzie wydobywanie ropy naftowej z łupków jest drogie. Tak czy inaczej, arabskie władze póki co unikają oficjalnych wypowiedzi z ustosunkowaniem się do spadających cen ropy naftowej.

Nie unikają ich natomiast przedstawiciele Kuwejtu. Minister ds. ropy naftowej w tym państwie, Ali al-Omair, powiedział w niedzielę, że uważa, że obecnie nie ma szans na obniżkę produkcji ropy naftowej w OPEC. Omair powiedział także, że barierą spadku notowań ropy naftowej powinien być rejon 76-77 USD za baryłkę, wynikający właśnie z kosztów wydobycia tego surowca w USA.

Wzrost importu ropy do Chin

Dzisiaj nad ranem pojawiły się dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin. Według nich, we wrześniu Chiny importowały 27,58 mln ton ropy naftowej, co stanowi o 9,5% więcej niż wielkość importu w sierpniu.

Dane te, chociaż dobre, nie były jednak w stanie wesprzeć dzisiaj kupujących na rynku ropy naftowej. Cena tego surowca w USA zbliża się już do technicznego wsparcia w okolicach 84 USD za baryłkę.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy – tydzień pod presją podaży
Next Gorsza prasa dla dolara - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

OPEC może wypełnić ewentualną lukę po Rosji – raport surowcowy

W piątek na rynkach surowcowych zdecydowanie dominowała czerwień. Odzwierciedlił to indeks CRB, który zanotował spadek o 0,51% do poziomu 304,57 pkt. Tym samym, indeks ten zakończył miniony tydzień na minusie.

Analizy surowców 0 Comments

Pogoda w Europie sprzyja wzrostom cen pszenicy – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych znów na dobre zagościły zniżki. Indeks CRB zanotował spadek o 0,66% do poziomu 292,48 pkt. Nieznaczne wzrosty zanotowały jedynie nieliczne towary: pszenica, bawełna, a także

Analizy surowców 0 Comments

Wyraźne odreagowanie na surowcach

Złoto zamknęło się wczoraj na zielono na poziomie 1431$. Jest to najwyższe zamknięcie od początku ruchu wzrostowego, który zaczął się 16 kwietnia. Dziś testowany jest opór wynikający z linii tenkan

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź