O czym informują tablice budowlane?

O czym informują tablice budowlane?

Każdy plac budowy, zanim na dobre rozpoczną się na nim prace powinien zostać solidnie zabezpieczony. Ma to istotne znaczenie zarówno z perspektywy efektów pracy, jak i bezpieczeństwa osób pracujących oraz postronnych. Jednym z podstawowych, powszechnie stosowanych środków bezpieczeństwa na budowie są tablice. Ich wygląd oraz treść określają przepisy budowlane. Co warto wiedzieć o tablicach budowlanych?

Tablica informacyjna

To jedno z najważniejszych oznaczeń wykorzystywanych na terenie budowy. Tablica ta zawiera najistotniejsze informacje na temat realizowanej inwestycji. Jej nabycie oraz umieszczenie jest obowiązkowe w przypadku prac, w których wymagane jest pozwolenie na budowę. Wymogi dotyczące treści zostały określone w przepisach wykonawczych, a dokładnie w „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26.06.2002 roku w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy oraz ochrony zdrowia”.

W dokumencie znajdują się informacje na temat tego, jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana tablica.

Zgodnie z rozporządzeniem tablica informacyjna powinna być:

  • prostokątna
  • o wymiarze 90 x 70 cm
  • wykonana z tworzywa sztucznego
  • koloru żółtego (płytka) oraz czarnego (cyfry i litery)
  • czytelna (minimalna wielkość czcionki to 4 cm)
  • odporna na działanie czynników zewnętrznych
  • dobrze widoczna (umieszczona od strony drogi publicznej lub dojazdu do takiej drogi, na wysokości nie mniejszej niż 2 metry).

Rozporządzenie wskazuje również jakie informacje powinny się na takiej tablicy znaleźć, a są to:

  • określenie rodzaju robót oraz adres prowadzenia tych prac,
  • numer pozwolenia na budowę oraz nazwa, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego,
  • imię i nazwisko lub nazwa (firmy), adres oraz numer telefonu inwestora,
  • imię i nazwisko lub nazwa (firmy), adres i numer telefonu wykonawcy lub podwykonawców robót budowlanych,
  • imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów: kierownika budowy, kierowników robót, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektantów,
  • numery telefonów alarmowych policji, straży pożarnej, pogotowia,
  • numer telefonu okręgowego inspektora pracy.

Zamieszczeniem tablicy powinien się zająć kierownik budowy, w gestii inwestora pozostaje natomiast jej zakup.

Ogłoszenie na temat bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia

Obok tablicy informacyjnej, na placu budowy bardzo często umieszcza się także ogłoszenie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w czasie pracy. Zawiera ono takie informacje jak:

  • przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania robót budowlanych,
  • określenie maksymalnej liczby zatrudnionych na budowie pracowników w poszczególnych okresach,
  • dane na temat planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Ogłoszenie jest wymagane w przypadku gdy roboty budowlane trwają dłużej niż 30 dni roboczych, a pracowników jest co najmniej 20. Umieszcza się je najczęściej obok tablicy informacyjnej, na płytce wykonanej z tworzywa sztucznego. Podobnie jak w przypadku tablicy informacyjnej do zawieszenia takiej informacji zobowiązany jest kierownik budowy.

Tablice ostrzegawcze

Na placu budowy bardzo przydatne są również tablice ostrzegawcze. Zawierają one krótkie informacje na temat rodzaju zagrożeń panujących na placu budowy. Ich głównym zadaniem jest uprzedzenie pracowników, jak i osób postronnych o zagrożeniu i zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom.

Tablice ostrzegawcze są mniejsze w porównaniu do tych informacyjnych. Ich wielkość mierzona w centymetrach to 30 x 40 lub 35 x 25. To proste, czytelne wskazówki zaczynające się od słowa: “UWAGA”.

Przykłady:

UWAGA! TEREN BUDOWY. Tablica wyznacza granice placu budowy. Jej wykorzystanie jest przydatne wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest wykonanie ogrodzenia czy innego zabezpieczenia przed wejściem na teren budowy.

TEREN BUDOWY. WSTĘP WZBRONIONY. Tablica umieszczana w miejscu ogrodzonego placu budowy, mająca zniechęcić osoby postronne do wejścia na teren budowy.

UWAGA! PRACE NA WYSOKOŚCIACH lub UWAGA! GŁĘBOKIE WYKOPY. Ostrzega przed grożącym niebezpieczeństwem. Tablice wykorzystuje się, gdy prace są prowadzone w strefach niebezpiecznych.

UWAGA! WYJAZD Z PLACU BUDOWY! Tablica wykorzystywana w miejscach, gdzie wyjazd z placu budowy prowadzi wprost na chodnik czy drogę publiczną.

Tablice budowlane BHP

Obok wspomnianych wyżej tablic informacyjnych oraz ostrzegawczych na budowie spotkać się można ze specjalnymi, budowlanymi tablicami BHP. Oznaczenia tego typu przybierają formę wskazówek jak należy się zachować na placu budowy. Komunikat tego typu najczęściej zaczyna się od słów: “UWAGA! NA TERENIE BUDOWY OBOWIĄZUJE” (przykładowo nakaz zakładania okularów ochronnych, kasku ochronnego, używania szelek bezpieczeństwa). Oprócz tego typu instrukcji spotkać również możemy tablice w formie zakazów jak: zakaz palenia tytoniu, fotografowania czy spożywania alkoholu.

Tablice budowlane – standardem na każdym placu budowy

Tablice budowlane zarówno te informacyjne, jak i ostrzegawcze czy bhp to ważne oznaczenia, dzięki którym można zwiększyć poziom bezpieczeństwa na budowie. Aby dobrze pełniły swoją funkcję powinny być duże i wyraźne, by można było odczytać ich treść z dużej odległości. Aby na budowie było jeszcze bezpieczniej warto inwestować także w szkolenia dla pracowników, jak chociażby te dotyczące pracy na wysokości czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dobrze zabezpieczony plac budowy oraz wykwalifikowani, przeszkoleni w zakresie BHP pracownicy to klucz do osiągnięcia tego, co najważniejsze: zapewnienia skutecznej ochrony ludzkiego zdrowia i życia.

Źródło:

http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=1674BD0A074ED324E164BFE6425AE481?id=WDU20021080953&type=2

tab

Previous 40 proc. menadżerów angażuje się w proces wyboru kandydatów do pracy
Next Od przyszłego roku nowe warunki techniczne dla budynków

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

System opieki zdrowotnej zaoszczędzi pieniądze dzięki telemedycynie

Na ochronę zdrowia Polska przeznacza 4,4 proc. PKB, podczas gdy średnia unijna to ok. 7 proc. Nakłady systematycznie rosną, ale w wolnym tempie. Dlatego istotne jest możliwie jak najbardziej efektywne wykorzystanie

Wiadomości 0 Comments

Przedsiębiorcy potrzebują skutecznych metod rozwiązywania sporów prawnych

Przewidywalność systemu prawnego i sprawność wymiaru sprawiedliwości mają kluczowe znaczenie dla konkurencyjności polskich firm i całej gospodarki – przekonuje Wojciech Kowalewski z Siemens Polska. Różne ogólnoeuropejskie i światowe rankingi pokazują jednak, że w tym zakresie warunki

Wiadomości 0 Comments

Zmiany w prawie farmaceutycznym uderzą w rodzime, małe i średnie firmy

Przedstawiciele sieci aptek krytycznie oceniają propozycje ograniczenia liczby aptek w rękach jednego właściciela. Ma to chronić rynek przed ekspansją kapitału zagranicznego, którego w Polsce prawie nie ma. Zmiany proponowane przez posłów uderzą za to w polskich

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź