Nerwowe wyczekiwanie

Nerwowe wyczekiwanie

W USA poniedziałek był kolejnym dniem częściowego paraliżu rządu i dysput politycznych zarówno nad budżetem jak i nad podniesieniem limitu zadłużenia Stanów. Nie było publikacji danych makro, więc uwaga skierowana była tylko na polityków. Niewiele się tam wydarzyło. Postępu w rozmowach nie było.

Prezydent Barack Obama, powiedział, że nie zgadza się z Johnem Boehnerem, spikerem Izby Reprezentantów (Republikanin), który podczas weekendu stwierdził, że w Izbie nie zbierze się tyle głosów, żeby móc podnieść limit zadłużenia USA bez ograniczenia wydatków. Prezydent twierdzi, że nie byłoby z tym problemów, a kryzys jest sztucznie wykreowany. Obama powiedział też, że może dyskutować z Republikanami o cięciu wydatków, ale po przyjęciu przez Kongres budżetu i po podniesieniu limitu wydatków.

Niby nic, ale otwiera to furtkę do przyjęcia budżetu i podniesienie limitu, ale do takiego sformułowania legislacji, żeby pieniędzy wystarczyło na przykład na trzy miesiące. Wtedy Obama mógłby zachować twarz i zacząć negocjacje na temat wydatków. Ostrzegam, że to jest wyłącznie moja hipoteza – może się okazać niemożliwa w świetle amerykańskiego prawa.

Rynek akcji rozpoczął dzień od jednoprocentowego spadku, ale bardzo szybko zredukował straty o połowę i rynek wszedł w marazm. Zarówno Europejczycy jak i Amerykanie nie wierzą w to, że politykom amerykańskim nie uda się zawrzeć porozumienia. Gra polega na tym, żeby kupić akcje jak najniżej, ale ponieważ wszyscy chcą tak zrobić to spadki indeksów są niewielkie.

W końcu poniedziałkowej sesji górę wzięły jednak nerwy. Indeksy straciły więcej, niż w piątek zyskały. Pamiętać trzeba jednak o tym, że gdyby inwestorzy nie wierzyli, że w końcu do porozumienia polityków dojdzie to spadki byłyby wielokrotnie większe.

GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję od ponad jednoprocentowego spadku indeksu WIG20. MWIG40 spadał kosmetycznie. Na duże spółki wpływał negatywnie zły klimat inwestycyjny panujący w Europie, która coraz bardziej niepokoiła się problemem limitu amerykańskiego zadłużenia.

Dość szybko spadek został zredukowany do jednego procenta i tam rynek wszedł w marazm. Wydawało się, że po południu, kiedy nastroje w Europie delikatnie się poprawiały, straty będą też redukowane, ale długo nic z tego nie wychodziło. W końcówce byki stały się bardziej odważne, ale nie udało się wyzerować spadku WIG20 – stracił 0,6 proc. MWIG40 i SWIG80 też kosmetycznie straciły. Pojawiły się pierwsze sygnały sprzedaży.

 

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous USD/JPY: Co dalej z jenem?
Next Analiza Forex: GBP/USD

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – słabe nastroje po sesji na Wall Street

Na światowych giełdach ponownie panują niemrawe nastroje, a wszystko to zostało zapoczątkowane przez słabe odczyty PMI dla usług w Chinach. Sesja amerykańska poszła wczoraj śladami sesji azjatyckiej i zakończyła dzień

Komentarze rynkowe 0 Comments

Odwrót w stronę parkietów i obligacji

Poprzednie tygodnie odzwyczaiły wielu inwestorów od zieleni. Równie pesymistycznie zapowiadała się wczorajsza sesja. Najważniejsze dane – niemiecki wskaźnik nastrojów biznesowych IFO oraz poziom podstawowych zamówień środków trwałych w USA były

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – mocna przecena na GPW

Początek tygodnia na pewno nie będzie wspominany dobrze przez inwestorów na światowych rynkach akcyjnych. Generalnie, prawie wszystkie giełdy traciły, a jednym z liderów dzisiejszych spadków była Giełda Papierów Wartościowych w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź