Najgorszy miesiąc na rynku ropy od ponad 2 lat – raport surowcowy

Najgorszy miesiąc na rynku ropy od ponad 2 lat – raport surowcowy

Czwartek był kolejnym dniem przewagi strony podażowej na rynkach towarowych. Indeks CRB zanotował spadek o 0,57%, schodząc do poziomu 294,43 pkt. To najniższe wskazanie od połowy lutego br.

Cena ropy pod presją spadkową

Patrząc na czwartkową sesję na rynkach surowcowych, na uwagę zasługuje przede wszystkim wyraźny spadek cen surowców energetycznych. Ropa Brent zniżkowała wczoraj o 0,6%, a cena amerykańskiej ropy WTI spadła aż o 1,8%. Dla ropy West Texas Intermediate lipiec był najgorszym miesiącem od maja 2012 r.

W poprzednich raportach wspominałam już, że sytuacja fundamentalna na rynku ropy naftowej sprzyja stronie podażowej. Obfitość tego surowca na globalnym rynku spycha notowania ropy w dół, nadrabiając z nawiązką presję wzrostową wynikającą z napięć politycznych na Ukrainie, w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Wczoraj spadkom notowań amerykańskiej ropy naftowej sprzyjały m.in. słabe dane makro z USA (rozczarowujący odczyt Chicago PMI). Ważnym czynnikiem z technicznego punktu widzenia było pokonanie w dół wsparcia w rejonie 99 USD za baryłkę, które otworzyło notowaniom ropy drogę w kierunku kolejnej bariery w okolicach 97,50 USD za baryłkę.

Dzisiaj rano to właśnie ten poziom stanowi ważne techniczne wsparcie. Wprawdzie obecnie spadek cen wyhamował, jednak na razie trzeba to traktować jedynie jako odreagowanie, przerywnik po wcześniejszych dynamicznych zniżkach.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Podniesione prognozy produkcji kukurydzy

Strona podażowa wciąż radzi sobie dobrze na rynku kukurydzy. Lipiec był już trzecim z kolei spadkowym miesiącem na tym rynku, a wczoraj kukurydza była najmocniej przecenianym zbożem. W obliczu danych, które pojawiły się wczoraj, taka sytuacja jednak nie dziwi.

International Grains Council (Międzynarodowa Rada Zbożowa) wczoraj podniosła swoje prognozy globalnej produkcji kukurydzy. Według najnowszych szacunków IGC, w nadchodzącym sezonie (2014/2015) ma ona wynieść 969 mln ton – wobec poprzedniej prognozy na poziomie 963 mln ton. W samych Stanach Zjednoczonych produkcja kukurydzy ma znaleźć się na poziomie 353 mln ton, o 3 mln większym niż w poprzedniej prognozie i jedynie o 0,7 mln mniejszym niż ubiegłoroczny rekord.

Niski poziom cen kukurydzy ma jednak także sprawić, że konsumpcja tego zboża będzie rekordowa. IGC prognozuje, że w sezonie 2014/2015 wyniesie ona 951 mln ton wobec 937 mln ton w sezonie 2013/2014. Tak czy inaczej, to wciąż oznacza, że popyt będzie wyraźnie mniejszy niż podaż kukurydzy na globalnym rynku.

2

Wykres 2. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz walutowy – nerwowo na rynku złotego
Next Spada dynamika inflacji w Eurostrefie

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Wzrost zapasów gazu ziemnego w USA – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Spadały ceny surowców energetycznych, a także wielu towarów rolnych. W rezultacie, indeks CRB zanotował zniżkę o 0,28% do poziomu 306,14 pkt. Gaz ziemny

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota pod presją podaży – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych było wyjątkowo spokojnie. Wszystko za sprawą zamkniętych giełd w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ze względu na obchodzone tam święta. W związku z tym, główne towary

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Sesja uspokojenia

Złoto w dniu wczorajszym konsolidowało się w okolicach środowego zamknięcia tj. na poziomie 1558$. Większych zmian nie obserwowaliśmy. Od 1 października 2012 r. cena porusza się w kanale spadkowym, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź