Powrót do trendu spadkowego – Raport surowcowy

Powrót do trendu spadkowego – Raport surowcowy

Pikujące ceny ropy naftowej, ale i także wyraźna zniżka złota i srebra w ostatnich dniach, to sygnały, że na rynku surowców na trwalszą zmianę trendu będzie trzeba nieco poczekać. Korelacja z dolarem sprawia, że dopiero sygnały świadczące o możliwym opóźnieniu w czasie potencjalnych podwyżek stóp procentowych w USA w 2015 r. mogą mieć wpływ na rynek surowców (oczywiście pomijając lokalne czynniki wpływające tylko na dany instrument).

•Ropa w dół, po tym jak Arabia Saudyjska pokazuje co myśli o OPEC…

•Złoto pod presją ETF-ów

Rzut oka na wykres koszyka Thomson Reuters Jefferies (TRJ CRB) i widać, że po krótkiej korekcie wracamy do zniżek. Perspektywa to zejście w okolice 277 pkt., czyli wyłamanie dna z ostatnich kilkunastu dni.

1

Wykres dzienny TRJ CRB za Thomson Reuters

•Ropa w dół, po tym jak Arabia Saudyjska pokazuje co myśli o OPEC…

Posiedzenie kartelu OPEC zaplanowano na 27 listopada w Wiedniu. Widać jednak, że trudno będzie wypracować konsensus zakładający ograniczenie wydobycia surowca, co mogłoby wpłynąć na wyraźniejsze i trwalsze odbicie cen. Kontekst polityczny zaczyna tu odgrywać coraz większą rolę – ropa to już coraz wyraźniejszy element wojny gospodarczej z reżimem Putina w którym główną rolę odgrywa jeden z największych sojuszników USA w regionie Zatoki Perskiej, czyli Arabia Saudyjska. Teoretycznie ostatni ruch w postaci nieznacznego podwyższenia cen dla odbiorców w Azji i Europie, a ich obniżenia dla odbiorców z USA, jest tłumaczony chęcią utrzymania udziałów w amerykańskim rynku, który stopniowo uniezależnia się od zewnętrznego importu.

Efekt wieści z Arabii Saudyjskiej to silna przecena cen ropy. W przypadku kontraktu na ropę WTI notowanego na platformie BOSSA FX (symbol: FOIL) spadek sięgnął poziomu 75,88 USD za baryłkę, podczas kiedy jeszcze wczoraj rano notowania oscylowały ponad 80 USD/baryłka. Szerszy kontekst analizy technicznej sugeruje jednak, że zbliżamy się w stronę kluczowych poziomów z 2011 r., tj. strefy 74,92-75,67 USD, które mogą czasowo powstrzymać spadki. Nie wykluczone, że kluczowe w tym względzie okażą się dane nt. zapasów ropy w USA. Dzisiaj o godz. 16:30 poznamy dane API, a jutro EIA. Jeżeli podobnie jak w ubiegłym tygodniu wzrost zapasów rozczaruje, to być może rynek ropy zacznie szukać swojego poziomu równowagi. Zwłaszcza, że przed nami sezon zimowy.

2

Wykres dzienny FOIL

•Złoto pod presją ETF-ów

Informacja, jaka pojawiła się w poniedziałek raczej nie jest zbyt optymistyczna. Największy ETF operujący na rynku złota (nowojorski SPDR Gold Shares) został zmuszony w październiku do redukcji stanu posiadania w złocie o ponad 1 mld USD. Był to największy miesięczny odpływ kapitału z tego funduszu w tym roku. Jeżeli niekorzystny trend na rynku złota się utrzyma, to najpewniej ETF-y będą dalej redukować swoje zaangażowanie. I pętla się zamyka. Przełomem mógłby być wynik referendum w Szwajcarii zaplanowanego na 30 listopada, który mógłby wymusić odkup fizycznego złota na rynku przez Narodowy Bank Szwajcarii. Proces ten byłby wprawdzie rozłożony w czasie do 2022 r., ale dawałby szanse na większą aktywizację dodatkowego popytu (zwłaszcza na korektach). Na razie jednak zwolennicy takiego rozwiązania w Szwajcarii nie mają wyraźnej przewagi w sondażach.

Na wykresie kontraktu CFD na złoto (symbol: FGOLD) widać, że rejon 1180 USD/uncja stał się teraz wyraźnym oporem. Rynek może teraz szukać wsparcia dopiero w okolicach 1030-40 USD (to szczyt z 2008 i dołek z 2010) w średnim terminie.

3

Wykres dzienny FGOLD

 

Opracował: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Previous Spokojny początek tygodnia
Next Unia Europejska – powrót utopii

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Nowe minimum na pszenicy i kukurydzy

Złoto w dniu wczorajszym zamknęło się tuż poniżej oporu wynikającego z chmury Ichimioku, który przebiega na poziomie 1334$. Ewentualne zamknięcie powyżej tego poziomu stanowić będzie techniczny sygnał kupna. Dziś rano

Analizy surowców 0 Comments

Niezakłócony eksport ropy naftowej z Iraku – raport surowcowy

Poprzedni tydzień na rynkach towarowych zakończył się przewagą koloru czerwonego. Notowania indeksu CRB w piątek spadły o 0,22% do poziomu 292,43 pkt. Wzrosły ceny m.in. gazu ziemnego, palladu, miedzi i

Analizy surowców 0 Comments

Presja silnego dolara na rynkach surowcowych – raport surowcowy

W czwartek na rynkach surowcowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,58% do poziomu 288,63 pkt., powracając tym samym do najniższego poziomu od ponad tygodnia. Wśród zniżkujących surowców

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź