Kukurydza najtańsza od ponad 4 lat – raport surowcowy

Kukurydza najtańsza od ponad 4 lat – raport surowcowy

W środę indeks CRB odrobił część wtorkowej zniżki – jego notowania wzrosły o 0,35% do poziomu 290,30 pkt. W dużej mierze był to efekt zmiany nastrojów inwestorów na rynku ropy naftowej – bowiem ten surowiec jest głównym składnikiem indeksu CRB. Ulgą dla inwestorów na rynkach towarowych był także wczorajszy spadek wartości amerykańskiego dolara.

Mieszane dane z USA a cena ropy

Na rynku ropy naftowej ten tydzień przynosi dynamiczne ruchy cenowe. O ile poniedziałkowe Święto Pracy w USA znacząco obniżyło aktywność inwestorów, to już od wtorku na wykresie ropy WTI trwa prawdziwy rollercoaster. Po wtorkowym dynamicznym spadku, wczoraj notowania amerykańskiej ropy naftowej wzrosły o prawie 2%.

Główną przyczyną optymizmu inwestorów na rynku ropy WTI były kolejne dobre dane makroekonomiczne, jakie pojawiły się w USA – spora dynamika zamówień w amerykańskim przemyśle wzbudziła nadzieje na trwałą tendencję poprawy kondycji amerykańskiej gospodarki.

Dopiero wieczorem tę optymistyczną wizję zburzyły dane dotyczące zmiany zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 500 tysięcy baryłek, zaś zapasy benzyny i destylatów wzrosły. Uwaga inwestorów skupiła się zwłaszcza na wzroście zapasów benzyny o 362 tys. baryłek – było to negatywne zaskoczenie, bowiem oczekiwano spadku zapasów benzyny o 1,5 mln baryłek.

Tak czy inaczej, dzisiaj inwestorzy będą wyczekiwać raportu amerykańskiego Departamentu Energii (DoE), który również przedstawi dane dotyczące zmiany zapasów paliw w USA w ubiegłym tygodniu. DoE prezentuje bardziej kompletne dane niż API, dlatego jest wiarygodniejszym odzwierciedleniem sytuacji na amerykańskim rynku paliw.

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej powróciły do zniżek. Okolice 95,00-95,25 USD za baryłkę okazały się skutecznym rejonem technicznego oporu. O ile nie wzrośnie wyraźnie ryzyko geopolityczne, to notowania ropy naftowej powinny pozostać pod presją podaży, wynikającą z obfitości ropy naftowej na globalnym rynku.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Oczekiwane obfite zbiory kukurydzy w USA

Ewidentną presję podaży widać także na rynku kukurydzy. Po kilku miesiącach spadków, notowania tego zboża w drugiej połowie lipca wpadły w trwającą ponad miesiąc konsolidację – ale już w tym tygodniu wybiły się z niej dołem, co może zaowocować kolejnymi spadkami w najbliższych dniach. Dzisiaj rano kukurydza w USA jest najtańsza od początku lipca 2010 r.

Główną przyczyną zwiększonej aktywności strony podażowej na rynku kukurydzy są oczekiwania związane z obfitymi zbiorami tego zboża w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy oczekują, że w zaplanowanym na przyszły czwartek raporcie amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) instytucja ta podwyższy prognozę produkcji kukurydzy w USA.

Na początku tego tygodnia pojawiły się kolejne optymistyczne dane z amerykańskiego rynku kukurydzy. USDA podwyższyła bowiem ocenę jakości uprawianego zboża – według departamentu, w niedzielę aż 74% uprawianej w USA kukurydzy było dobrej lub bardzo dobrej jakości (to wzrost o 1 p.p. w stosunku do wcześniejszego tygodnia).

2

Wykres 2. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Komentarz PLN: PLN w górę po informacjach ze wschodu, RPP ostatecznie nie zaskoczyła
Next Poranny komentarz giełdowy - rozgrywki przed EBC

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Prognozy dobrych zbiorów zbóż w rejonie Morza Czarnego – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Niemniej jednak, cenom niektórych towarów udało się wyjść na plus – wśród nich były m.in. gaz ziemny, miedź, soja, kakao, sok

Analizy surowców 0 Comments

Surowce w krótkoterminowym trendzie wzrostowym

Złoto wzrosło w dniu wczorajszym po raz siódmy w przeciągu ostatnich ośmiu sesji. Wczoraj cena przebiła opór wynikający z linii tenkan sen, z kolei w dniu dzisiejszym (jak i pod

Analizy surowców 0 Comments

Wodospad na miedzi

Złoto na piątkowej sesji wzrosło po raz czwarty z rzędu. Dziś rano metal otworzył się luką wzrostową i ruch do góry jest kontynuowany. Odbicie przez ostatnie 5 sesji to 105$.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź