Komentarz PLN: Podwyższona zmienność na PLN po posiedzeniu EBC

Komentarz PLN: Podwyższona zmienność na PLN po posiedzeniu EBC

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kursu PLN po wczorajszej podwyższonej zmienności związanej z posiedzeniem EBC. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1547 PLN za euro, 3,3566 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4549 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,585% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło nam odwrócenie tendencji na większości par, co było związane z podwyższoną zmiennością na rynku bazowym po posiedzeniu EBC. Przede wszystkim obserwowaliśmy wzrosty wyceny wspólnej waluty (w tym również na EUR/PLN do 4,1675 PLN) oraz lekki spadek kwotowań dolara amerykańskiego (proporcjonalny ruch na USD/PLN do 3,3367 PLN). Powodem podwyższonej zmienności były wzrosty na eurodolarze po tym jak rynek rozegrał mocniejsze euro po niespełnieniu oczekiwań przez M. Draghiego. Najwyraźniej duża część rynku oczekiwała wyraźnego zaznaczenia terminu wprowadzenia QE, a otrzymaliśmy jedynie informację, iż EBC oceni dotychczasowe działania w I kw. 2015r. Gdy dodamy do tego fakt, iż głosowanie było niejednomyślne otrzymaliśmy dość dogodny scenariusz realizacji zysków. W szerszym ujęciu jest to relatywnie sygnał wyhamowanie ostatnich wzrostów na złotym, a w perspektywie kolejnego tygodnia może dojść nawet do próby korekty tego ruchu. Niemniej w dalszym ciągu wydaje się, iż z uwagi na różnice fundamentalne w polityce monetarnej na linii RPP-EBC nastroje wokół polskiej waluty powinny pozostać pozytywne.

W trakcie dzisiejszej brak jest kluczowych publikacji makroekonomicznych z kraju. NBP poda jedynie wartość aktywów rezerwowych w listopadzie. Dużo istotniejsze wydają się być publikacje z szerokiego rynku, gdzie prócz rewizji PKB za III kw. w Strefie Euro uwagę inwestorów przykują tradycyjne dane z amerykańskiego rynku pracy, w tym przede wszystkim NFP. Rynek oczekuje pozytywnych danych (232k wobec 214k poprzednio), które mogłyby ograniczyć wczorajsze zwyżki na głównej parze walutowej.

Z rynkowego punktu widzenia mocniejsze osłabienie i korekta na PLN zostały wstępnie zanegowane. Duże znaczenie może mieć dzisiejsza reakcja rynku na dane dot. NFP, które jeżeli okażą się lepsze mogłyby ograniczyć skalę wczorajszego wybicia na EUR/USD i w konsekwencji doprowadzić do ruchów powrotnych również na PLN. Aktualnie jednak wykresy sugerują potencjalne lekkie osłabienie złotego w trakcie kolejnych sesji, które traktować będzie można jako korektę w trendzie spadkowym na parach x/PLN.

1 2 3 4

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Previous Przegląd poranny 5 grudnia
Next Ubezpiecz mieszkanie na święta

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – spokój na rynkach po wczorajszej przecenie

Ostatnie sesje na światowych rynkach przynoszą spadki, które wczoraj nie ominęły także warszawskiego parkietu. Notowania indeksu WIG 30 w ciągu sesji mimo wszystko radziły sobie lepiej niż pozostałe europejskie giełdy.

Komentarze rynkowe 0 Comments

To będzie spokojny dzień na forexie

Poniedziałek na rynku walutowym, podobnie jak na wielu innych rynkach, upłynie pod znakiem niewielkich obrotów i równie ograniczonej zmienności. Wszystko za sprawą braku inwestorów z USA i Wielkiej Brytanii. Dzisiejszy

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane z Niemiec mieszane

Publikacja wskaźników PMI dla Niemiec jest odwrotnością tego co widzieliśmy w przypadku Francji. Przemysł wypada bowiem lepiej niż się spodziewano i jego indeks zyskuje z 49,5 pkt. do 51,2 pkt.,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź