Europa przed szansą na wzrost. Kiedy WIG20 opadnie z sił?

Europa przed szansą na wzrost. Kiedy WIG20 opadnie z sił?

Zachowanie Wall Street wczoraj wieczorem oraz przełożone głosowanie w Kongresie w sprawie Syrii mogą pozwolić na wzrost na otwarciu na giełdach europejskich.

Wczorajsze zwyżki na giełdach europejskich nie były może przesadnie silne (DAX zyskał 0,6 proc., CAC40 i FTSE po 0,1 proc.), za to istotne. DAX utwierdził inwestorów w przekonaniu, że jego wyjście ponad szczyt z sierpnia nie było tylko jednodniowym incydentem, a tym samym otworzył sobie drogę do ataku na szczyt hossy z maja tego roku. W podobnej sytuacji znajduje się CAC40, z tym że w tym przypadku szczyt sierpnia jest zarazem szczytem hossy, a nie został on jeszcze osiągnięty.

Być może inwestorzy w Europie kupowaliby akcje jeszcze odważniej, gdyby nie spadkowy początek notowań na Wall Street. Co prawda S&P już na godzinę przed końcem notowań w Europie zaczął odrabiać straty, ale oznaczało to tylko wyjście na zero, a inwestorzy nie mogli być pewni dalszego ciągu, ponieważ powróciły obawy o możliwe bankructwo USA w przyszłym miesiącu (jeśli limit zadłużenia nie zostanie zwiększony). Dopiero pod koniec notowań Wall Street przyspieszyła i ostatecznie S&P zyskał 0,3 proc. Na udany finisz mogła mieć prośba Baracka Obamy o przełożenie głosowania w sprawie interwencji w Syrii.

Na giełdach azjatyckich większość indeksów była stabilna dziś rano – Kospi zyskał 0,01 proc., Nikkei stracił 0,3 proc., Hang Seng zyskiwał 0,1 proc. na pół godziny przed końcem notowań, a Shanghai Composite rósł w tym czasie o 1 proc. (jednak już indeks B-Shares, a więc spółek dostępnych dla inwestorów zagranicznych zyskiwał tylko 0,2 proc.).

Inwestorzy w Europie mogą kupować akcje dziś rano właśnie za sprawą końcówki notowań na Wall Street, choć trzeba mieć na uwadze, że kontrakty na S&P spadają dziś rano, zatem zwyżka będzie zapewne stonowana i na rekordy hossy trudno dziś liczyć. Pewne ożywienie w drugiej połowie dnia mogą przynieść dane dotyczące liczby zasiłków dla bezrobotnych w USA.

U nas WIG20 zdrada nieprzebrane zapasy energii, wyrównał już poziom z minionej środy, kiedy inwestorzy jeszcze się wahali jak należy przyjąć decyzję w sprawie OFE, a WIG jest nawet powyżej tego poziomu (najwyżej od 27 sierpnia). O kolejne zwyżki będzie jednak coraz trudniej – w przypadku WIG20 droga w górę najeżona jest punktami oporu, w przypadku WIG chodzi o okolice 50 tys. pkt, które powstrzymały wzrost dwukrotnie w sierpniu.

 

 

Emil Szweda, Open Finance

Previous Słabe dane z Australii
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – afera wpływa na złotego

Opublikowane w weekend nagrania z rozmowy szefa NBP Marka Belki z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem wpływają dziś w zdecydowany sposób na notowania złotego. Nasza waluta traci na wartości względem wszystkich

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – wyprzedaż japońskiego jena

Dzisiejszy poranek na rynku walutowym upływa pod znakiem znacznego osłabienia się jena. Para USDJPY osiągnęła poziom 104,83, najwyższy od stycznia tego roku. Ruch ten spowodowany jest doniesieniami, iż w Japonii

Komentarze rynkowe 0 Comments

Nikkei broni wsparcia pomimo słabych danych

Dane o aktywności w przemyśle w maju zaskoczyły. Nieoczekiwanie dobre dane napłynęły z Europy. Gdyby taka poprawa utrzymała się w kolejnych miesiącach o luzowaniu polityki monetarnej można będzie zapomnieć. Z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź