Domy z kontenerów – cena, projekt, realizacja. Ile trzeba zapłacić za dom z kontenerów?

Domy z kontenerów – cena, projekt, realizacja. Ile trzeba zapłacić za dom z kontenerów?

Najbardziej palącym pytaniem w przypadku osoby planującej budowę domu kontenerowego jest „ile to kosztuje?” Budowa mieszkania kontenerowego będzie zdecydowanie tańsza niż budowa budynku stacjonarnego na standardowych podmurowaniach.

Koszt domu kontenerowego

Najtańszą opcją aranżacji domu kontenerowego jest zakup i wyposażenie jednej jednostki transportowej. Taki dom pozwala na stworzenie kilku podstawowych stref – kuchni, sypialni, łazienki. Ogólnie ta funkcjonalna przestrzeń wystarcza na komfortowy pobyt 1-2 osób. Jeśli twoim celem jest stworzenie wygodnej przestrzeni życiowej dla 4-osobowej rodziny, będziesz potrzebować co najmniej 3 kontenerów transportowych. Taka ilość bloków umożliwia budowę domu o powierzchni około 90 metrów kwadratowych. Średni koszt pojemnika i materiałów budowlanych do takiego mieszkania dla przeciętnej rodziny wyniesie kilkanaście tysięcy złotych, biorąc pod uwagę izolację i dekorację. Koszt prac remontowych uzależniony jest od polityki cenowej wybranego wykonawcy.

Trzecią opcją jest zabudowa luksusowych kontenerów. Do budowy dwupiętrowego domu o powierzchni około 160 metrów kwadratowych konieczne będzie ponowne wyposażenie 5-6 modułów transportowych. Pomimo doskonałych właściwości funkcjonalnych i estetycznych takiej obudowy, elitarny dom kontenerowy będzie kosztował tylko kilkadziesiąt tysięcy. Jest to znacznie tańsze niż standardowa konstrukcja.

Główne koszty budowy domu modułowego z bloków transportowych wystąpią w następujących obszarach:

  • Zakup kontenerów – koszt bloków uzależniony jest od ich wielkości, rodzaju i stanu.
  • Układ fundamentu – ze względu na lekkość i zwartość takiego budynku wystarczy położyć fundament typu taśmowego.
  • Pokrycia podłogowe – na rynku budowlanym istnieje wiele rodzajów możliwych pokryć podłogowych .
  • Izolacja budowlana i dachowa – w tym celu najczęściej stosuje się izolację dachówkową lub luzem.
  • Zewnętrzna izolacja termiczna budynku – aby utrzymać komfortową temperaturę dla osób w nim mieszkających, budynek modułowy musi być ocieplony. W tym celu zwykle stosuje się wełnę mineralną lub specjalne płyty termoizolacyjne.
  • Dekoracja zewnętrzna budynku – do dekoracji zewnętrznej można użyć różnych materiałów, ale najczęściej preferowana jest okładzina drewniana.

Domy kontenerowe. Plusy i minusy

To prosta, szybka i niedroga opcja budowy domu na miejscu. Ponadto można kupić gotowy dom z kontenerów, co oczywiście będzie kosztować więcej, ale jest bardziej opłacalne pod względem czasowym. Możesz wybierać różne opcje: od prostego wiejskiego domu po dom z kilkoma budynkami, a nawet piętrami, z łazienką z prysznicem, poddaszem i tarasem.

Wybudowanie takiego budynku kosztuje dużo mniej pieniędzy niż zbudowanie domu o tej samej wielkości z drewna, cegły czy betonu. Oczywiście w niektórych aspektach dom kontenerowy nie może być porównywany z domami murowanymi, drewnianymi i innymi. Budynki tego typu są stabilne i trwałe, a przy odpowiedniej pracy z ich dociepleniem taki dom może być użytkowany nawet w sezonie zimowym. Mocny, drogi fundament nie jest tu potrzebny, można postawić dom z fundamentem kolumnowym lub palowym na poduszce żwirowej. Samo zbudowanie domu z kontenerów zajmie nam około trzech miesięcy. W takim czasie budowa zwykłego domu jest prawie niemożliwa. Budowanie domów z kontenerów otwiera ogromne możliwości architektoniczne, wszystko zależy od twojej wyobraźni.

Taki dom można zdemontować i przetransportować w inne miejsce. Kontenery mogą służyć do budowy nie tylko pełnowartościowego mieszkania, ale także rozbudowy istniejącego domu.

Wady

Poszukiwanie specjalistów wykwalifikowanych w tej dziedzinie budownictwa może zająć trochę czasu, biorąc pod uwagę niezwykłą i niestandardową specyfikę konstrukcji tej obudowy. Wysokość sufitów w takim pomieszczeniu będzie niska – około 2 do 3 metrów. Problem ten można rozwiązać przy pomocy architekta. Nie możesz obejść się bez specjalistycznego sprzętu. Nie jest wykluczone, że przy projektowaniu domu z kontenerów mogą pojawić się trudności biurokratyczne.

Previous Ile kosztuje montaż bramy wjazdowej?
Next Kredyt dla firmy – kiedy warto z niego skorzystać?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Obieg dokumentacji w firmach będzie szybszy i tańszy

Firmy mogą zaoszczędzić co najmniej 60 proc. czasu na obsługę danego procesu po wprowadzeniu elektronicznych dokumentów. W ten sposób oszczędzają również koszty i usprawniają obsługę klienta. Wprowadzenie w pełni cyfrowego obiegu dokumentów

Wiadomości 0 Comments

Rynek e-booków rośnie w tempie 50 proc. rocznie

Osoby wybierające książkę w wersji cyfrowej czytają niemal trzykrotnie więcej niż czytelnicy książek drukowanych. Choć e-booki stanowią zaledwie ok. 2–5 proc. rynku książki w Polsce, to rosną w tempie 50 proc. rocznie. Szacuje

Wiadomości 0 Comments

Prawie 40 proc. Polaków korzysta aktywnie z serwisów społecznościowych

Z danych agencji We Are Social wynika, że blisko 40 proc. Polaków korzysta aktywnie z serwisów społecznościowych, spędzając na nich blisko dwie godziny dziennie. To szansa dla firm i marek, które za pomocą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź