Cena cukru w górę po informacjach z Brazylii i Tajlandii – komentarz surowcowy

Cena cukru w górę po informacjach z Brazylii i Tajlandii – komentarz surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych zdecydowanie dominował kolor zielony. Odzwierciedlił to indeks CRB, który wzrósł w poniedziałek o 1,02% do poziomu 283,14 pkt. We wzrostowym odreagowaniu na rynkach surowcowych pomogła sytuacja na rynkach walutowych: wczoraj wyhamowała zwyżka wartości amerykańskiego dolara.

Kurczące się zapasy cukru w Tajlandii

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia na rynku cukru. Wczoraj notowania kontraktów na ten surowiec wzrosły o ponad 8%, kontynuując tym samym dynamiczny ruch wzrostowy rozpoczęty ponad dwa tygodnie temu. W połowie września notowania cukru wybiły się bowiem z wielotygodniowego trendu spadkowego na skutek doniesień z Tajlandii.

Tegoroczne lato na rynku cukru upłynęło pod znakiem obaw o dużą podaż cukru na globalnym rynku. Uwagę inwestorów przyciągały zwłaszcza duże zapasy tego surowca w Tajlandii – kraju będącym drugim na świecie największym eksporterem cukru. Niemniej jednak, we wrześniu okazało się, że sytuacja w Tajlandii nie jest tak zła, jak zdyskontował to rynek. Tajlandzki cukier zaczął być wykupywany przez wiele podmiotów, chcących skorzystać z niskich cen tego surowca, dzięki czemu zapasy cukru w Tajlandii znacząco się zmniejszyły.

Wzrostom cen cukru sprzyjają także dane z Brazylii – kraju będącego największym producentem i eksporterem tego surowca. Okazuje się bowiem, że przetwórstwo trzciny cukrowej na cukier w Brazylii wyhamowało. Rolnicy uprawiający trzcinę cukrową wolą bowiem przerzucić się na bardziej opłacalne zajęcie – produkcję etanolu z trzciny cukrowej. Ceny etanolu na brazylijskim rynku są znacznie wyższe niż ceny cukru.

W rezultacie, cena cukru od połowy września rośnie i obecnie zbliża się już do okolic 17 centów za funt surowca.

1

Wykres 1. Notowania cukru – dane dzienne.

Słaby kwartał na rynku soi

Wczoraj w górę powędrowały także ceny soi. Notowania tego zboża w USA wzrosły w poniedziałek o 1,3%. Niemniej jednak, ruch ten był niewielki, biorąc pod uwagę skalę wcześniejszych zniżek na rynku soi. Trzeci kwartał tego roku przyniósł przecenę tego zboża o około jedną trzecią, co oznacza największą kwartalną zniżkę od 2008 r.

Wczoraj kupujących na rynku soi wsparły dwa główne czynniki. Po pierwsze, żniwa soi w USA przebiegają w nieco wolniejszym tempie niż tego oczekiwano na rynku – wczoraj amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podał, że w niedzielę zebranych zostało 10% zboża przy oczekiwaniach na poziomie 11%. Po drugie, USDA podał także, że w tygodniu zakończonym 25 września eksport soi z USA znalazł się na poziomie 687 tys. ton, co przekroczyło oczekiwania rynkowe.

Tak czy inaczej, cena soi wciąż znajduje się pod presją spadkową, wynikającą zarówno z siły amerykańskiego dolara, jak i z dużej podaży tego zboża na globalnym rynku.

2

Wykres 2. Notowania soi w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy - Europa nie boi się Chin
Next Dolar - rajd bez wytchnienia - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Cena cukru wciąż spada – raport surowcowy

Podczas środowej sesji na rynkach towarowych po raz kolejny dominował kolor czerwony. Notowania indeksu CRB spadły o 0,11% do poziomu 253,04 pkt. Był to rezultat przeceny surowców energetycznych, a także

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Krótkoterminowa konsolidacja

W krótkim terminie wykres złota zamienia się w konsolidację z technicznym oporem na poziomie 1400$. Dziś także testowany jest opór wynikający z linii kinjun sen na poziomie 1384$. W średnim

Analizy surowców 0 Comments

W najbliższych tygodniach złoto może tanieć. Możliwy powrót do niskich poziomów z grudnia

Najbliższe tygodnie mogą przynieść spadki na rynku złota w okolice minimów z grudnia 2016 roku – przewiduje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy z Domu Maklerskiego BOŚ. Oznaczałoby to, że surowiec czeka przecena o co najmniej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź