Wraca obawa o Chiny – Raport surowcowy

Wraca obawa o Chiny – Raport surowcowy

Opublikowane dzisiaj dane nt. indeksu PMI dla usług w Chinach okazały się być dobrą wymówką do kontynuacji zniżek. Zwłaszcza, że indeks wyliczany przez HSBC/Markit spadł do najniższego poziomu od lipca b.r. (52,9 pkt.). To wzbudziło obawy przed spowolnieniem tej gospodarki i ponowne pytania, czy władze zdecydują się na jakieś nowe stymulanty. Niemniej wyraźny ruch w dół na surowcach, to po raz kolejny przełożenie z dość wyraźnego umocnienia się dolara.

•Ropa: Zapasy API spadają, ale ceny ropy też

•Miedź: Coraz wyraźniejszy trend spadkowy

Przytaczany od jakiegoś czasu w raportach indeks koszyka surowców TRJ CRB potwierdza scenariusz spadkowy. Dzisiaj znaleźliśmy się w okolicach minimum z czerwca 2012 r. przy 267 pkt., co teoretycznie może prowokować do odbicia. Czy jest jednak możliwe coś ponad krótką korektę, skoro trend wzrostowy na rynku dolara jest bardzo silny?

1

Wykres dzienny TRJ CRB

•Ropa: Zapasy API spadają, ale ceny ropy też

Ceny ropy Brent spadły dzisiaj w okolice 82 USD za baryłkę, chociaż ruch ten jest symboliczny. Wytracenie impetu spadkowego jest widoczne też w przypadku ropy Crude. Teoretycznie rynek otrzymał kolejne argumenty do zniżek – to 13 proc. r/r wzrost eksportu ropy z Brazylii, jak podał wczoraj tamtejszy regulator, czy też spekulacje na temat możliwego porozumienia ws. irańskiego programu atomowego, co mogłoby uwolnić więcej ropy z tamtejszych instalacji. Z drugiej strony niepokoić zaczynają dane o zapasach – wg. wczorajszych danych API spadły one w ujęciu tygodniowym o 639 tys. baryłek, wobec oczekiwanego wzrostu o 2,2 mln baryłek. Tydzień temu podobne rozczarowanie przyniosły dane EIA, które poznamy dzisiaj o godz. 16:30. Wydaje się, że mogą one stać się impulsem do odbicia cen ropy, gdyby zaskoczyły negatywnie.

Na wykresie kontraktu CFD opartego o ropę WTI (symbol: FOIL) widać próbę zahamowania spadków, a wczorajsze minimum na 75,88 USD/baryłka było zbieżne z dołkami z października 2011 r. Potencjalne odbicie może napotkać na silny opór już w okolicach 79 USD.

2

Wykres dzienny FOIL

•Miedź: Coraz wyraźniejszy trend spadkowy

Ceny miedzi są o wiele bardziej uzależnione od danych z Chin, niż inne surowce. Stąd też rozczarowanie odczytem usługowego PMI miało tutaj znacznie większe przełożenie. Trzeba jednak zaznaczyć, że pojawiły się także pozytywne informacje, takie jak informacje rządu w Peru o opóźnieniach w realizacji nowego projektu wydobywczego (podaż na globalnym rynku nie wzrośnie tak szybko), czy też publikacja planów chińskiej State Grid Corporation of China (jest ona największym odbiorcą miedzi w Chinach) dotyczących sporego planu budowy linii wysokiego napięcia.

Wykres notowanej na platformie FCOPPER potwierdza, że znajdujemy się w trendzie spadkowym jeszcze od czerwca. Teraz jego potwierdzeniem będzie wybicie poniżej minimum z 17 października na 2,95 USD, co otworzyłoby drogę do testowania wsparcia z marca b.r. w rejonie 2,91 USD.

3

Wykres dzienny FCOPPER

 

Opracował: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Previous „Czarne złoto” najtańsze od czterech lat
Next Jen na rekordowym minimum

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Ropa szuka dna? – Raport surowcowy

Mniejszy od zakładanego wzrost zapasów ropy w minionym tygodniu (wg. danych amerykańskiej EIA o 460 tys. baryłek wobec spodziewanych 2,2 mln baryłek), a także informacja o incydencie na rurociągu w

Analizy surowców 0 Comments

Słaby dolar wsparciem dla cen złota – raport surowcowy

W środę na rynkach towarowych znów pojawiła się spora ilość koloru czerwonego. Spadków udało się uniknąć jedynie metalom szlachetnym, a także kukurydzy, pszenicy i niektórym soft commodities. Jednak większość towarów

Analizy surowców 0 Comments

Dolar i polityka – dwie sprzeczne siły na rynku złota – raport surowcowy

Miniony tydzień był okresem sporej zmienności notowań surowców. W piątek sytuacja nieco się uspokoiła, a towarowy indeks CRB zanotował wzrost o symboliczne 0,05% do poziomu 298,34 pkt. Ropa naftowa WTI

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź