Srebro: Powrót niedźwiedzich nastrojów

Srebro: Powrót niedźwiedzich nastrojów

Na rynek metali szlachetnych wkroczyły niedźwiedzie nastroje. W minionym tygodniu rynek srebra z dnia na dzień obniżał ceny.

W poniedziałek przeceny srebra dyktowane były głównie umacniającym się rynkiem akcji w USA oraz zbliżającym się zebraniem Rezerwy Federalnej, gdzie podjęta miała zostać decyzja odnośnie ewentualnych, kolejnych cięć programu luzowania ilościowego QE3. W związku z tymi wydarzeniami srebro już w poniedziałek spadło poniżej bariery 20 USD i za uncję płacono 19,83 USD, czyli 61,24 PLN.

We wtorek zza oceanu napłynęły pozytywne dane na temat wzrostu zaufania konsumentów, co umocniło inwestorów w przekonaniu, że kolejne cięcia QE3 stają się coraz bardziej realne. Dodatkowo sytuacja na wschodzących rynkach zaczęła stabilizować się po ciężkim początku roku, kiedy doświadczały one silnej presji sprzedaży. We wtorek za uncję srebra płacono już 19,72 USD, natomiast w kraju cena wyniosła 60,41 PLN.

W środę sytuacja białego metalu wyglądała nieco lepiej. Po ogłoszeniu decyzji podjętej na zebraniu FOMC o kolejnych cięciach rzędu 10 miliardów USD, na światowych rynkach akcji doszło do załamania. Srebro natomiast, podobnie jak złoto, zaskakująco powędrowało na północ. Analitycy są zgodni, że efekty tej decyzji wliczone zostały już we wcześniejsze przeceny kruszcu. W trakcie swojej wędrówki srebro osiągnęło cenę 19,90 USD na spocie. W drugiej połowie dnia sytuacja wróciła jednak do tej z początku tygodnia.

W czwartek srebro wciąż kierowało się na południe. Czynnikiem dyktującym ceny metali szlachetnych były rynki wschodzące. Akcje i waluty krajów latynoamerykańskich zyskały na wartości; również rosyjska i turecka waluta odbiły się po tym, jak rządy zobligowały się podjąć kroki konieczne dla ustabilizowania tych gospodarek. Cena za uncję białego metalu obniżyła się do poziomu 19,13 USD.

W piątek, w pierwszej połowie dnia, cena zaczęła wzrastać. Nie trwało to jednak długo, bo już w drugiej połowie dnia biały metal powrócił na tor przecen. Metale szlachetne ucierpiały ze względu na pozytywne dane z gospodarki w USA. Zamykająca tydzień cena London Fix wyniosła 19,31 USD. Za oceanem srebro zamknęło tydzień na poziomie 19,17 USD.

4

 

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

Previous Złoto: Mocna końcówka miesiąca
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Na giełdach kruszec idzie jak burza

Wiele wskazuje na to, że złoto znów może powrócić do łask inwestorów. Od początku roku podrożało już o niemal 17 proc. Chętni na nie są nie tylko inwestorzy. Z ostatnich informacji Światowej Rady

Analizy surowców 0 Comments

Dane z Chin lepsze od niewygórowanych oczekiwań – raport surowcowy

Na rynkach towarowych nowy tydzień rozpoczął się od spadków. W poniedziałek indeks CRB zanotował zniżkę o 0,55% do poziomu 271,13 pkt. Przecenione zostały surowce energetyczne, miedź, a także spora część

Analizy surowców 0 Comments

Enea kończy prace nad nową strategią. Spółka przygotowuje się do inwestycji w czyste technologie węglowe

Ukończenie prac nad strategią jest jednym z priorytetów Enei na najbliższe tygodnie. Spółka weryfikuje różne metody pozyskiwania energii z węgla, łącznie z inwestycjami w czyste technologie węglowe, które pomogą zwiększyć efektywność krajowej energetyki i jednocześnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź