Spadkowa tendencja utrzymana – komentarz PLN

Spadkowa tendencja utrzymana – komentarz PLN

Wczoraj na rynku polskiego złotego nie było tak emocjonująco, jak można się było tego spodziewać. Dane makro okazały się zgodne z oczekiwaniami, a w rezultacie popołudnie nie przyniosło wyraźnych zmian na wykresie złotego względem głównych światowych walut. Indeks BOSSAPLN utrzymał się powyżej technicznego wsparcia w okolicach 97,60 pkt. Notowania tego indeksu wręcz wzrosły nieco w ciągu wczorajszej sesji, a dzisiaj rano nawet zbliżyły się do poziomu 98 pkt. Niemniej jednak, strona podażowa wciąż jest silna na wykresie BOSSAPLN, a systematyczny trend spadkowy utrzymuje się na tym rynku już od ponad trzech miesięcy.

1

Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.

Wczorajsze dane dotyczące inflacji okazały się zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. W sierpniu deflacja pogłębiła się do poziomu -0,4% m/m i -0,3% r/r. Oczywiście kwestia ta wpłynęła na utrzymanie się na rynku spekulacji dotyczących większego prawdopodobieństwa kolejnej obniżki stóp procentowych przez RPP.

Jednak to, czy RPP zdecyduje się na takich ruch już na najbliższym spotkaniu rady, stoi pod dużym znakiem zapytania. Chociaż w radzie nie brakuje zwolenników takiego ruchu, to pojawiają się także głosy, że kolejna obniżka mogłaby być nieprzemyślanym ruchem. Wczoraj Andrzej Rzońca powiedział, że jest ryzyko, że stopy procentowe okażą się procykliczne, a więc będą pozytywnie wpływać na popyt w okresie, kiedy wzrost gospodarczy będzie już na wyższym poziomie.

Wypowiedź Andrzeja Rzońcy stoi w opozycji do osób, które obawiają się negatywnego wpływu deflacji na polską gospodarkę. Zarówno on, jak i wielu innych ekonomistów, jest przekonany, że deflacja jest przejściowa. Ponadto, jest ona kwestią drugorzędną dla polskiej gospodarki – Andrzej Rzońca zaznaczył, że obniżka stóp przez RPP nie rozwiąże innych problemów, które wpływają na polską gospodarkę, takich jak kłopoty strefy euro oraz konflikt na Ukrainie.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym w Polsce zaplanowane są publikacje wskaźników inflacji bazowej oraz danych o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu. Ich wpływ na wycenę złotego może być jednak ograniczony, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że poniedziałkowe dane nie zachwiały rynkiem polskiej waluty.

Wczorajsze dane i komentarze do nich nie zmieniły istotnie sytuacji na wykresie wartości złotego. Główne globalne waluty pozostają silne względem polskiej waluty. Dzisiaj rano rośnie kurs EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN. Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia na wykresie GBP/PLN – i tu sytuacja w kolejnych dniach może być najbardziej emocjonująca. Cała Wielka Brytania (i nie tylko) w tym tygodniu żyje bowiem czwartkowym referendum ws. niepodległości Szkocji. Spekulacje dotyczące możliwego oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii ciążą funtowi już od wielu tygodni.

2

Wykres 2. Notowania USD/PLN – dane dzienne.

3

Wykres 3. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.

4

Wykres 4. Notowania GBP/PLN – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Przegląd poranny 16 września
Next Poranny komentarz walutowy – minutes tylko na chwilę pomogły Australijczykowi

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane w Polsce

Odczyty produkcji i inflacji na poziomie producentów nie tylko mijają się prognozą, ale jeszcze sygnalizują, iż kondycja gospodarki uległa pogorszeniu. Uwzględniając ostatnie sygnały ze strony RPP dane stoją w sprzeczności

Komentarze rynkowe 0 Comments

BoJ wzmacnia jena

Po zakończonym wczoraj dwudniowym posiedzeniu BoJ, nie pojawiły się zapowiedzi nowych działań ze strony banku centralnego. Jego przedstawiciele podtrzymali, że będą kontynuowali dotychczasowe działania w ramach luzowania ilościowego. Brak aktywności

Komentarze rynkowe 0 Comments

Yellen zapowiada wzrost stóp procent

Dla inwestorów po obu stronach Oceanu najważniejszych wydarzeniem wczorajszej sesji było bez wątpienia wystąpienie Janet Yellen, która w czasie przemówienia wygłoszonego przed komisją ds. bankowości przedstawiła półroczny raport Fed na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź