Raport surowcowy- Soja i kukurydza przy czteroletnich minimach

Raport surowcowy- Soja i kukurydza przy czteroletnich minimach

Soja spadła do najniższego poziomu od nieco ponad 4 lat a bieżący tydzień przynosi jej najsilniejsze tąpnięcie w układzie W1 od 2010 roku. Kurs traci tydzień do tygodnia dokładnie 3,94% i jest przy 919,75 USD za 100 buszli.

– Soja traci od początku 2014 roku blisko 23%

– Kukurydza notowana jest przy czteroletnich minimach

– Ropa naftowa wyczekuje ponad wsparciem 90,63 USD

Soja traci od początku 2014 roku blisko 23%

Soja spadła do najniższego poziomu od nieco ponad 4 lat a bieżący tydzień przynosi jej najsilniejsze tąpnięcie w układzie W1 od 2010 roku. Kurs traci tydzień do tygodnia dokładnie 3,94% i jest przy 919,75 USD za 100 buszli. Tak ogromne spadki są kontynuacją paniki wywołanej po raporcie Departamentu Rolnictwa, który podał prognozy, że w sezonie 2014/2015 produkcja soi w USA wyniesie 3,816 mld buszli. To minimalnie więcej niż konsensus rynkowy, natomiast zapasy soi w USA – na koniec sezonu mają wynieść aż 430 mln buszli. Mają się zatem potroić względem oczekiwanych tegorocznych zapasów tj. wobec spodziewanych 140 mln buszli.

Warto sobie przypomnieć komunikat dotyczący tego surowca z lutego 2012 roku, kiedy to chińska delegacji poinformowała, będąc w USA, że zakupi 8,62 mln ton soi oraz, że łączne dostawy wyniosą 12 mln ton o wartości 6 mld USD. Wówczas kurs też był po fali spadków z 1460 USD do 1105 USD a po tym newsie wyskoczył na rekordowe 1788,38 USD zanotowane dwa lata temu we wrześniu. Teraz nie mamy optymistycznych wieści z Chin i kurs dalej pikuje. Posiada silne wsparcie przy 895 USD oraz przy 783 USD. Trend spadkowy jest już mocno przegrzany, ale dopiero impuls w górę poda opadająca linia ADX, która na ten moment rośnie i jest przy 72 pkt. w układzie W1.

1

Dane W1- FSOYBEAN (Soja)

Kukurydza notowana jest przy czteroletnich minimach

Ostatnie raporty USDA nadal podtrzymują pesymistyczny wydźwięk w notowaniach kukurydzy a jej kurs jest przy czteroletnich minimach. Prognozy Departamentu Rolnictwa, dotyczące produkcji i zapasów tego zboża w USA, okazały się gorsze od oczekiwań. Jednocześnie zapowiadają rekordowe żniwa kukurydzy – w sezonie 2014/2015. Po raz pierwszy mają one przekroczyć poziom 14 mld buszli i wynieść dokładnie 14,03 mld buszli (wobec oczekiwań na poziomie 14,25 mld buszli). Plony z akra zasianej kukurydzy mają wynieść 167,4 buszli wobec poprzednich prognoz na poziomie 165,3 buszli. Ten raport nadal podtrzymuje tendencję spadkową na FCORN choć kurs zaczyna flirtować z długofalowym wsparciem 330 USD, gdzie wypada wewnętrzna projekcja FIbo 1,618, natomiast nieco niżej mamy jeszcze silniejsze wsparcie 306 USD a zatem będzie to prawdziwy sprawdzian dla zależności spadkowej i być może czeka kukurydzę odreagowanie 10% miesięcznego spadku.

2

Dane W1- FCORN (kukurydza)

Ropa naftowa wyczekuje na impuls ponad wsparciem 90,63 USD

Kurs ropy naftowej stabilizuje się w zakresie 93,51 – 92,03 USD, co tworzy relatywnie bezpieczną półkę notowań, chroniąc wsparcie 90,63 USD. Najszybsze, żółte średnie Guppy’ego przecinają w górę najszybsze średnie z niebieskiej wstęgi a kurs ropy kroczy ponad rosnącą linią dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Kanał ten oparty jest o zależności cenowe liczone od sierpnia br. Jeśli linia ta zadziałałaby perfekcyjnie jako dynamiczne wsparcie a do tego utrzymany zostanie poziom 90,63 USD to wykształci się prawdopodobnie faza odreagowania po ostatnich zniżkach w stronę oporu 95,85 USD, ale gracze czekają na impuls. Można zatem przyjąć postawę obserwacyjną lub podejmować zagrania w niższych interwałach czasowych na zasadzie poruszania się w konsolidacjach. Dopiero wyjście z ww. zakresu konsoli wykształci impet do nowej cenowo fali.

3

Dane H4- FOIL (ropa naftowa)

Opracował:

Michał Pietrzyca- Analityk Techniczny DM BOŚ

Previous Gorsze nastroje mogą wpłynąć na złotego - Komentarz do rynku złotego
Next Euro na 2-letnim minimum

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Rekordowy tegoroczny deficyt palladu – raport surowcowy

Wzrost cen surowców energetycznych, spadek cen większości towarów rolnych – tak pokrótce można scharakteryzować wczorajszą sesję na rynkach towarowych. Indeks CRB znów zakończył dzień praktycznie neutralnie – symbolicznym wzrostem o

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Nowe minimum na miedzi

W dniu wczorajszym złoto wzrosło minimalnie drugą sesję z rzędu. W dalszym ciągu utrzymuje się silny trend spadkowy i daleko jest do ewentualnej zmiany. Zmienność jak i niepewność w danej

Analizy surowców 0 Comments

Większa liberalizacja rynku gazu w Polsce może spowodować znaczne obniżki cen dla odbiorców

Liberalizacja rynku gazu i uwolnienie ceny błękitnego paliwa może obniżyć ceny dla klientów indywidualnych. W ubiegłym roku ceny spadły średnio o 17 proc. To przede wszystkim efekt niskich cen ropy. Z kolei do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź