Miedź idzie w górę mimo zwiększenia produkcji i wzrostu zapasów

Miedź idzie w górę mimo zwiększenia produkcji i wzrostu zapasów

W tym roku, jak dotąd, sektor metali przemysłowych jest jednym z sektorów odnotowujących najgorsze wyniki. Wzrost w ujęciu historycznym, który w ostatnich miesiącach przyczynił się do wzrostu cen akcji światowych, jak dotąd nie udzielił wsparcia metalom przemysłowym, przy czym najgorsze wyniki dotyczyły ołowiu, cynku i aluminium. Ta rozbieżność pomiędzy akcjami a metalami przemysłowymi nie jest jednak nowym zjawiskiem; już od ponad roku spółki metalurgiczne i górnicze oraz ich towary bazowe były przesunięte względem rynków akcji. 

 

 

Rekordowo wysokie ceny przed kryzysem finansowym spowodowały wysyp zachęt dla spółek wydobywczych w celu zwiększenia produkcji. Inwestycje te zaczynają się obecnie przekładać na zwiększoną podaż w momencie, gdy Chiny, największy światowy konsument metali przemysłowych, odnotowały spowolnienie wzrostu do najniższego poziomu w ponad dziesięciu latach. W ostatnich miesiącach i w nadchodzącym czasie Chiny koncentrowały się, i nadal będą, w równym stopniu na potrzebie wzrostu i konieczności walki z inflacją, która wzrosła. Spowolnienie popytu ze strony Chin spowodowało zwiększenie zapasów w magazynach London Metal Exchange i Shanghai Futures Exchange (zob. przykład miedzi poniżej) i ta nadwyżka podaży najprawdopodobniej zahamuje wzrost cen w najbliższych kwartałach.

 

 

Jedną z najlepszych korelacji dotyczących przesunięcia cen metali względem akcji jest obecnie korelacja z chińskim indeksem PMI. Wskazuje na dalszą zależność od wzrostu popytu w Chinach, który okazał się utrudniony w ostatnich miesiącach, jednak który powinien się poprawić ze względu na ostatnie oznaki ożywienia PMI. Obawy o zwiększenie zapasów i wdrażanie działań na rzecz ograniczenia inflacji cen nieruchomości mogą jednak przyczynić się do zahamowania tego wzrostu w najbliższym okresie. Przewidujemy potencjalną powtórkę z 2012 r., w tym osłabienie w drugim kwartale, testujące zeszłoroczne dołki, jednak pod koniec lata rozpocznie się ożywienie – wspierane m.in. przez oznaki stałej poprawy kluczowych wskaźników ekonomicznych, takich jak PMI.

 

 

Ole Hansen, Head of Commodity Strategy, Saxo Bank

Previous Kluczowe dane z Europy
Next Najlepsze lokaty bankowe w kwietniu

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Benzyna na stacjach może jeszcze potanieć

Tanieje benzyna na rynku hurtowym, co może się przełożyć na obniżki cen w obrocie detalicznym. Natomiast nie należy się spodziewać niższych cen diesla czy autogazu. Zdaniem analityka rynku paliw z firmy E-petrol gaz

Analizy surowców 0 Comments

USA i Arabia Saudyjska nadal produkują dużo ropy – raport surowcowy

Początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych odznaczył się przewagą strony podażowej. Wartość indeksu CRB spadła wczoraj o 1,66% do poziomu 248,13 pkt. Liderami spadków po raz kolejny były surowce energetyczne.

Analizy surowców 0 Comments

Enea kończy prace nad nową strategią. Spółka przygotowuje się do inwestycji w czyste technologie węglowe

Ukończenie prac nad strategią jest jednym z priorytetów Enei na najbliższe tygodnie. Spółka weryfikuje różne metody pozyskiwania energii z węgla, łącznie z inwestycjami w czyste technologie węglowe, które pomogą zwiększyć efektywność krajowej energetyki i jednocześnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź