Wpływ pandemii covid-19 na rynek usług pożyczek online

Wpływ pandemii covid-19 na rynek usług pożyczek online

Pandemia SARS-Cov-2 to czas trudny dla wszystkich, zarówno dla kredytobiorców, jak i instytucji finansowych. Niestety, w związku z obecną sytuacją wiele banków ogranicza akcję kredytową i zaostrza kryteria przyjmowania wniosków. To sprawia,  że o kredyt konsumpcyjny może być znacznie trudniej niż dotychczas. Alternatywą wartą sprawdzenia są pożyczki pozabankowe udzielane przez Internet.

Pożyczki pozabankowe – dostępniejsza alternatywa dla kredytów konsumpcyjnych

Choć w potocznym języku wyrazy „kredyt” i „pożyczka” bywają stosowane wymiennie, w rzeczywistości są to dwa różne produkty finansowe o nieco odmiennej specyfice. Udzielanie kredytów reguluje Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która precyzyjnie reguluje zasady ich przyznawania. Bardzo istotna różnica polega na tym, że kredytów mogą udzielać jedynie banki na określony cel. W praktyce zwykle aby otrzymać pieniądze klient banku musi dopełnić szeregu formalności, które pozwalają na zweryfikowanie jego zdolności kredytowej – takich jak udokumentowanie swoich dochodów. W wielu przypadkach jest to dość czasochłonny proces, który wymaga ze strony klienta pewnego wysiłku.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pożyczki, która jest znacznie szerszym pojęciem. Może być udzielana zarówno przez różnego rodzaju firmy i instytucje finansowe, jak i osoby prywatne. Także cel, na który spożytkowane mogą być środki, jest dowolny. Główną zaletą pożyczek jest jednak fakt, że formalności są ograniczone do minimum.  Pożyczka przez Internet na konto trafia niekiedy jeszcze tego samego dnia. Nie trzeba donosić zaświadczeń z pracy – wystarczy tylko dowód. To sprawia, że z tego rozwiązania mogą skorzystać również osoby, które nie miałyby szans na kredyt w banku – na przykład zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne, bezrobotni czy osoby już zadłużone. W ofercie możemy znaleźć zarówno bardzo popularne wśród Polaków pożyczki-chwilówki – w tym wypadku całą pożyczoną kwotę (zwykle drobną) oddaje się jednorazowo, jak

W jaki sposób pandemia koronawirusa wpływa na udzielanie kredytów i pożyczek pozabankowych?

Pandemia SARS-Cov-2 dotknęła niemalże wszystkie branże, również sektor finansowy. To wpływa także na zasady udzielania kredytów i pożyczek pozabankowych.  Warto w tym kontekście zwrócić szczególną uwagę na Ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Art. 8d i Art. 8e), popularnie określaną jako „tarcza antykryzysowa”. Istotne znaczenie mają także kolejne decyzje NBP o obniżeniu do rekordowego poziomu stóp procentowych.Teoretycznie jest to korzystna wiadomość dla kredytobiorców, którzy mogą liczyć na niższe oprocentowanie.

W praktyce jednak często przekłada się na ograniczenie akcji kredytowej. Choć banki deklarują, że działają bez zmian, w wielu przypadkach zaostrzają kryteria udzielania kredytów. Nie chcąc ryzykować, że nie odzyskają swoich należności, jeszcze dokładniej niż zwykle weryfikują zdolność kredytową klientów. Jest to zrozumiałe – bankructwa wielu firm i wyższe bezrobocie muszą przełożyć się w niektórych przypadkach na brak możliwości regulowania zobowiązań. Warto zwrócić uwagę także na kwestie organizacyjne – większość instytucji finansowych dokłada wszelkich starań, by udostępnić klientom jak najszerszą ofertę w Internecie, jak również zadbać o bezpieczeństwo i higienę w placówkach stacjonarnych.

Mimo obostrzeń nadal łatwiej uzyskać pożyczkę niż kredyt

Zaostrzenie kryteriów udzielania pożyczek możemy zauważyć również w sektorze pozabankowym. Podczas gdy szybki kredyt online jest obecnie praktycznie niespotykany, dużą popularnością cieszą się pożyczki przez Internet. Są one udzielane błyskawicznie, możemy spotkać nawet propozycje takie jak pożyczki online w 15 minut. Chociaż i firmy udzielające chwilówek zaczynają wprowadzać weryfikację historii kredytowej w bazach takich jak BIK czy KRD, w wielu przypadkach nadal nawet osoby już zadłużone czy bez umowy o pracę mogą uzyskać pieniądze. Składanie wniosku przez Internet odbywa się w sposób prosty i intuicyjny, wystarczą do tego podstawowe umiejętności obsługi komputera – nie trzeba się obawiać, że jest to skomplikowane. Pieniądze błyskawicznie trafiają na konto.

Obecnie wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów część firm wprowadza także takie rozwiązania jak pożyczka na ratyTo wygodna opcja dla osób, którym trudno byłoby spłacić całe zobowiązanie z jednej pensji. Należy jedynie pilnować dat spłaty, by nie narazić się na żadne dodatkowe koszty.

Previous Pozycjonowanie w Niemczech – czy warto?
Next Pożyczki - pierwsza bez odsetek - zasady - czy wybrać kredyt w banku lub pożyczkę prywatną?

Może to Ci się spodoba

Rynek finansowy 0 Comments

Potencjał inwestycyjny w rolnictwie

Rolnictwo to wciąż bardzo dochodowa branża. Jest jednak trudne i wymaga ogromnego poświęcenia. Jak surowce rolne osiągnęły tak wysoką wartość i czy warto się zainteresować tym tematem? Kryzys światowy w

Rynek finansowy 0 Comments

Rynek audytu i doradztwa ma się otworzyć na polskie firmy

Polski rynek audytu i doradztwa zdominowały firmy globalne z tzw. wielkiej czwórki. Z ich usług korzystają wszystkie spółki giełdowe skupione w WIG20 oraz większość jednostek zainteresowania publicznego. UOKiK wskazuje, że rynek ma cechy oligopolu

Rynek finansowy 0 Comments

15 proc. rodziców nie edukuje swoich dzieci w zakresie finansów

Dziewięciu na dziesięciu Polaków jest zdania, że dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym należy dostarczać wiedzy z dziedziny finansów osobistych i zarządzania pieniędzmi – wynika z badania Barometr Providenta. Ponad połowa uważa, że ciężar tej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź