W Poznaniu mieszkania stopniowo tanieją

W Poznaniu mieszkania stopniowo tanieją

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że mieszkania w stolicy Wielkopolski tanieją. Średnia cena ofertowa wynosi już 5 400 zł za mkw. Przybywa także ofert z przedziału poniżej 4 tys. zł. W październiku kupujący najczęściej decydowali się na dwupokojowe mieszkanie na prawym brzegu Warty, chociaż pojawiły się także transakcje dot. lokali o powierzchni powyżej 80 mkw. Na uwagę zasługuje również korzystne oprocentowanie kredytów hipotecznych, które dla wariantu z wysokim wkładem własnym (25%) wynosi tylko 3,88%.

Przybywa tanich mieszkań

W ciągu ostatniego miesiąca poznański rynek nieruchomości wtórnych zanotował spadek ofertowej o 50 zł za mkw. i aktualnie oscyluje wokół kwoty 5 400 zł. Jednocześnie przybywa ofert, w których ceny nie przekraczają 4 tys. za mkw. – W listopadzie takie ogłoszenia stanowiły 12% oferty i jest ich zauważalnie więcej niż w połowie roku. Dla porównania w czerwcu stanowiły one 8% podaży – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – O atrakcyjne cenowo oferty najłatwiej w dzielnicach Grunwald i Jeżyce. Najniższa odnotowana w październiku cena za metr kwadratowy wyniosła 2 680 zł i dotyczyła dużego, 150-metrowego mieszkania w dzielnicy Grunwald – dodaje.

Nadal najpopularniejsze mieszkania dwupokojowe

Osoby poszukujące w Poznaniu własnego „M”, najchętniej wybierają osiedla zlokalizowane na prawnym brzegu Warty, a największą popularnością nadal cieszą się nieduże mieszkania dwupokojowe. Ich średnia cena za mkw. wynosi aktualnie 5 127 zł. – Co ciekawe, w ostatnich tygodniach na liście transakcji pojawiły się także lokale przekraczające 80 mkw., jednak zainteresowanie takimi ofertami jest stosunkowo niewielkie. Warto jednak dodać, że w ciągu roku średnia cena nabywanego mieszkania obniżyła się o 2% – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Oprocentowanie kredytów jeszcze niższe

Dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania w Poznaniu niewątpliwie dobrą informacją jest fakt, że oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło po raz kolejny. W wariancie z wysokim wkładem własnym (25%) wynosi bowiem już tylko 3,88% i po raz pierwszy w historii jest niższe niż 4%.

W przypadku kredytów z najniższym wkładem (5%), wynosi ono natomiast średnio 4,34%. – Tak niski poziom oprocentowania sprawia, że kupując w Poznaniu mieszkanie o powierzchni 60 mkw., przy minimalnym wkładzie własnym rata wyniesie zaledwie 1 598 zł – oblicza Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Spadek oprocentowania pozytywnie wpływa nie tylko na wysokość rat, lecz także na dostępność kredytów. Dzięki tej zmianie rośnie bowiem zdolność kredytowa. – Warto jednak dodać, że już niedługo dla części osób kredyty mogą stać się trudno dostępne, ponieważ od stycznia dwukrotnie wzrasta kwota wymaganego wkładu własnego. Obecnie, aby w Poznaniu zakupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. za przeciętną cenę transakcyjną, wystarczy 15 381 zł oszczędności. Od przyszłego roku trzeba będzie posiadać już 30 762 zł – konkluduje ekspert.

 

Materiał prasowy

Previous Komentarz PLN: PLN stabilizuje się na mocniejszych poziomach
Next Redukcja wydobycia ropy w OPEC coraz mniej prawdopodobna - raport surowcowy

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 1Comments

Mieszkanie dla konesera…

Gdy w opisie mieszkania pojawia się zwrot “mieszkanie dla konesera” możemy założyć, że mamy do czynienia z nietuzinkową nieruchomością. Stosowany jest on w celu zwrócenia uwagi na wyjątkowość danej oferty.

Nieruchomości 1Comments

Mieszkania z hipoteką nie trzeba się bać

Zakup mieszkania obciążonego hipoteką odstrasza część potencjalnych kupujących. Home Broker uspokaja: nie ma się czego bać. Może to zająć trochę więcej czasu, ale dobrze przygotowana transakcja pozwoli na bezpieczny zakup

Nieruchomości 0 Comments

Niezłe tempo sprzedaży

Choć średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie wzrósł o nieco ponad tydzień, to nadal możemy mówić o dość dobrym tempie sprzedaży mieszkań z drugiej ręki. Średni czas oczekiwania na klienta

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź