Debata na temat stanu mieszkalnictwa w Polsce

Debata na temat stanu mieszkalnictwa w Polsce

W Warszawie odbyła się debata poprzedzająca III Kongres Mieszkaniowy, który zostanie zorganizowany 6 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu. O najważniejszych kwestiach dotyczących rynku nieruchomości debatowali: Grzegorz Kiełpsz, Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, prof. Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Kazimierz Kirejczyk, Prezes firmy doradczej REAS oraz Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.

Punktem wyjścia do rozmowy była obecna polityka rządu, zmiany w warunkach technicznych, ograniczenia gruntowe oraz trudna sytuacja na rynku finansowym dla branży mieszkaniowej. Grzegorz Kiełpsz przedstawił najważniejsze kwestie dotyczące rynku mieszkaniowego.

Spotkania, panele i debaty, które zaplanowaliśmy w ramach Kongresu Mieszkaniowego, pozwolą nam szczegółowo omówić praktyczne problemy, z którymi borykają się deweloperzy. Dzięki zmianie prawa i wypracowaniu optymalnych standardów budowy będziemy mogli obniżyć koszty. Moim zdaniem da się budować za 2,5 tys. zł za m2 pod warunkiem, że będziemy liczyli wyłącznie koszty budowy samego budynku. – mówi Prezes PZFD.

Uczestnicy spotkania debatowali m.in. na temat przeszkód, ułatwień oraz rozwiązań, umożliwiających obniżenie kosztów budowy mieszkań. Żeby można było to zrealizować potrzebna jest szczegółowa wiedza teoretyczna i praktyczna na temat rynku nieruchomości.

Przygotowaliśmy Raport „Stan i kierunek rozwoju polskiego mieszkalnictwa” – mówi Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy REAS i analityk zjawisk zachodzących na polskim rynku nieruchomości. Wraz z SGH stworzyliśmy dokument, który przedstawia wnioski dotyczące wpływu budownictwa mieszkaniowego na gospodarkę, sytuacji mieszkaniowej Polski na tle innych krajów Europy, sposobów zaspokajania potrzeb mieszkaniowych różnych grup społecznych, a także prognozy potrzeb mieszkaniowych Polaków z uwzględnieniem sytuacji demograficznej i migracji.

Deweloperzy szukają rozwiązań jak budować taniej. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na kwestie demografii, zasad działania sektora prywatnego i publicznego oraz założeń Narodowego Programu Budowy Mieszkań.

Mówimy dzisiaj o racjonalnym podejściu do budowania. Skupiamy się na tym ile regulacji prawnych należy zmienić i jakie są perspektywy rozwoju mieszkalnictwa w Polsce. – podkreśla prof. Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

We Wrocławiu deweloperzy przedstawią szczegóły Inicjatywy 500 MINUS, dzięki której mogą odczuwalnie spaść koszty budowy mieszkań.

Przygotowaliśmy propozycje konkretnych rozwiązań, które mogą w znaczny sposób wpłynąć na poprawę sytuacji na polskim rynku mieszkaniowym. Już 6 października spotkamy się z reprezentantami Rządu, samorządów, świata nauki, firm deweloperskich i budowlanych, TBS, spółdzielni mieszkaniowych, instytucji finansowych i prawnych. W efekcie merytorycznej dyskusji wypracujemy propozycje nowelizacji obecnych regulacji prawnych. – zaznacza Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Swój udział w III Kongresie Mieszkaniowym potwierdziło już wielu znamienitych gości. W wydarzeniu wezmą udział, m.in. Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński, Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Prezydent Europejskiej Federacji Deweloperów UEPC Terry Roydon. Do uczestnictwa w spotkaniu zgłosiło się już 500 uczestników, gości związanych z rynkiem mieszkaniowym w Polsce. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie www.kongresmieszkaniowy.pl

Previous Ubezpieczyciele nadal tracą na komunikacyjnych polisach OC
Next Co jest ważne, przy zakupie suszarki do rąk?

Może to Ci się spodoba

ABC inwestowania 0 Comments

Kredyty hipoteczne „drgnęły”, ale nadal poniżej oczekiwań

O prawie 13% w II kwartale 2014 w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosła wartość zawartych przez firmy pośrednictwa finansowego, zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych umów kredytu hipotecznego. Stało

Nieruchomości 0 Comments

Wybór mieszkania krok po kroku

Kupno mieszkania to poważna życiowa decyzja. Podejmując ją bierzemy pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualnie preferencje. Nie zapominajmy o równie ważnych aspektach prawnych tej inwestycji. Rozpoczynając poszukiwania warto sporządzić listę

Nieruchomości 0 Comments

Program Mieszkanie dla Młodych kompletną porażką

Osoby, które chcą skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych muszą wybierać lokum, które znajduje się na obrzeżach miasta. W innym wypadku nie spełnią warunków umownych unijnego rozwiązania i nie otrzymają

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź