Ceny nieruchomości we Wrocławiu

Ceny nieruchomości we Wrocławiu

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na terenie Wrocławia pozostaje od kilku miesięcy niezmienna i oscyluje wokół kwoty 6 000zł. Zauważalna jest jednak znaczna dysproporcja pomiędzy kosztem zakupu nowego mieszkania, a kosztem lokalu nabywanego na rynku wtórnym. Z punktu widzenia nabywcy zdecydowanie atrakcyjniejsze ceny metra kwadratowego oferowane są na rynku pierwotnym.

Rynek pierwotny tańszy od wtórnego

Rok 2015 zarówno dla rynku pierwotnego, jak i wtórnego rozpoczął się od podobnego poziomu cen za 1 metr kwadratowy mieszkania. Wynosił on niespełna 6 000zł. Na przestrzeni kolejnych miesięcy wysokość cen nieruchomości na rynku wtórnym nie uległa znaczącej zmianie. Średnia cena za metr kwadratowy na koniec września wynosi  ponad 5 800zł.

Bardziej elastyczny jest rynek pierwotny. I kwartał cechował się zwyżką cen nowych mieszkań o ok. 20%, lecz już w kolejnych miesiącach kwoty za metr kwadratowy ulegały stopniowemu obniżaniu, by na koniec III kwartału osiągnąć średni poziom 4 900zł. Developerzy dostosowują swoje oferty do zmieniających się warunków rynku, w tym zmian w obszarze kredytowania oraz udzielania pomocy rządowej MdM, a co za tym idzie możliwości nabywczych klientów.

Idealny czas na kupno mieszkania

Końcówka 2015r. to dobry moment, by wykorzystać sprzyjające warunki cenowe i zwiększony dostęp do rządowej pomocy w zakresie nabywania mieszkań, a jednocześnie ustrzec się przed zapowiadanymi na przyszły rok ograniczeniami w dostępności kredytów hipotecznych.

Otwarcie nowych możliwości, m.in. zakup mieszkania „z drugiej ręki”, wsparcie dla par nie będących w związkach małżeńskich, podniesione dopłaty dla rodzin z przynajmniej dwójką dzieci to podstawowe zmiany w programie MdM. Rynek nieruchomości już teraz odczuwa znaczne zwiększenie zainteresowania zakupem mieszkań właśnie w związku z lepszymi warunkami pomocy gwarantowanej przez rząd. Jak twierdzą eksperci w tym roku środków przeznaczonych na dopłaty nie zabraknie, jednak takiej pewności nie ma w stosunku do budżetu przyszłorocznego.

Oferty „szyte na miarę”

Wykorzystanie obecnej koniunktury leży w interesie kupujących i sprzedających, mówi przedstawiciel wrocławskiej firmy developerskiej SDG Invest. Staramy się tworzyć naszą ofertę tak, by spełniała wszelkie standardy nowoczesnego budownictwa rodzinnego. Budujemy wśród zieleni, blisko centrum a jednak z dala od miejskiej wrzawy i zgiełku. Dajemy przestrzeń życiową, której brakuje na tradycyjnych blokowiskach. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z oczekiwań cenowych naszych klientów. Nasza obecna inwestycja www.zaulekzlotnicki.pl realizowana jest właśnie z uwzględnieniem tych dwóch aspektów – funkcjonalności mieszkań i przystępności cenowej. Metr kwadratowy mieszkania na osiedlu Zaułek Złotnicki kosztuje 4 700zł. Poziom cen idealnie wpasowuje się w limity określone w programie MdM dla rynku pierwotnego. Przypomnijmy, że dla województwa dolnośląskiego kwota limitu dla 1 metra kwadratowego ustalona jest na poziomie 5 243,70zł.

Zdążyć przed zmianą warunków kredytowych

Już w tym roku wymóg wkładu własnego przy przyznawaniu kredytu został podniesiony z 5% do 10%, w 2016 roku wymagany wkład wyniesie 15%.

Banki uspokajają, że ten warunek będzie można spełnić bez konieczności wniesienia dodatkowych kwot pieniędzy poprzez uregulowanie części wkładu ubezpieczeniem nadwyżki przekraczającej obecnie wymagane 10%. W tym wypadku kredytobiorca będzie musiał wnieść 10% wkładu i opłacić ubezpieczenie w wysokości ok. 100zł – 200zł rocznie tytułem pozostałej wymaganej części udziału.

Zatem osoby, które nie dysponują odpowiednio dużą ilością gotówki, by pokryć 15%-owy wkład własny nadal będą mogły korzystać z kredytu, jednak poniosą dodatkowe jego koszty.

Previous Sprzedaż gruntów inwestycyjnych podlega opodatkowaniu VAT
Next Nowa inwestycja w wielkopolskim Robakowie

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

W styczniu rusza druga część dopłat z programu MdM z wypłatą w 2017 r

Na początku stycznia zostanie uruchomiona druga część środków z programu Mieszkanie dla Młodych przewidziana na 2017 rok. Czasu na złożenie wniosku o dopłatę do kredytu na zakup mieszkania może być niewiele. Eksperci prognozują,

Nieruchomości 0 Comments

Ochnik Development inwestuje na warszawskim rynku nieruchomości

Znana z produkcji wyrobów skórzanych firma – Ochnik – rozwija działalność na rynku nieruchomości. Firma deweloperska – Ochnik Development – wywodzi się ze struktur znanej, polskiej, rodzinnej firmy projektującej i

Nieruchomości 0 Comments

Apartament nad morzem, czyli dobra lokata kapitału

Sposobem inwestowania pieniędzy, który zaczyna być popularny w naszym kraju, jest lokowanie kapitału w wakacyjne nieruchomości za granicą. Jedną z zalet takiego sposobu jest posiadanie własnego apartamentu w innym kraju.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź