Sprzedaż gruntów inwestycyjnych podlega opodatkowaniu VAT

Sprzedaż gruntów inwestycyjnych podlega opodatkowaniu VAT

Kto nabył grunty pod inwestycje musi odprowadzić VAT w momencie ich sprzedaży, nawet jeśli po zakupie nie włączył ich do majątku firmy.

Taki przypadek spotkał słoweńskiego przedsiębiorcę, który zakupił kilka działek pod budowę centrum handlowego. Część z nich nabył od firmy, a dwie od osoby prywatnej, stąd te ostatnie traktował jako swój prywatny majątek. Jednak wszystkie te działki zostały objęte pozwoleniem administracyjnym na budowę centrum. I na ich terenie powstał budynek handlowy.

W momencie sprzedaży już wybudowanego centrum, przedsiębiorca odprowadził podatek VAT od działek zakupionych od przedsiębiorstwa, bo te też wprowadził do majątku swojej firmy, natomiast od dwóch działek kupionych od osoby prywatnej, przedsiębiorca nie odprowadził podatku.

Jego działania podważył tamtejszy fiskus, który stwierdził, że wszystkie działki zostały zakupione w ramach działalności gospodarczej, zatem sprzedaż każdej z nich podlega opodatkowaniu VAT.

Do stanowiska urzędu skarbowego przychylił się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w wyroku z 9 lipca 2015 r., sygn. akt C-331/14 orzekł, że przedsiębiorca nie mógł sprzedać części działek bez naliczania VAT. TSUE wskazał, że istnieje możliwość sprzedaży części danego dobra inwestycyjnego poza firmą, ale tylko gdy podatnik tak nim zarządził w ramach majątku prywatnego. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy nabywał on działki w krótkim okresie, wszystkie były konieczne do wybudowania centrum handlowego, a na dodatek podatnik sam prowadził na nich prace inwestycyjne. Nie był to więc zwykły zarząd majątkiem prywatnym, ale opodatkowana VAT działalność gospodarcza.

Previous Jak dobrze wybrać biuro rachunkowe?
Next Ceny nieruchomości we Wrocławiu

Może to Ci się spodoba

ABC inwestowania 0 Comments

Poradnik emitenta obligacji

Od kilku lat rozwija się w Polsce rynek obligacji korporacyjnych. Do tej pory z tej możliwości pozyskiwania środków skorzystało kilkaset firm. Ścieżki są więc już przetarte, co powoduje, że emitowanie

Nieruchomości 0 Comments

W jakim celu powołano internetową księgę wieczystą?

W Polsce istnieje baza ksiąg wieczystych, które pokazują stan prawny wszystkich nieruchomości (około 19 mln), dane właściciela oraz pozostałe ważne informacje. To świetne rozwiązanie dla osób, które mają w planach

Nieruchomości 0 Comments

Kupno mieszkania na rynku wtórnym – na własną rękę czy z biurem nieruchomości?

Dlaczego kupujący decydują się na zakup używanego mieszkania? Czy nie lepiej i łatwiej wprowadzić się do nowego, niezużytego eksploatacją wnętrza? Okazuje się, że przypadku nowych inwestycji konsumenci nie mają pewności

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź