Stabilizacja cen ropy naftowej WTI – raport surowcowy

Stabilizacja cen ropy naftowej WTI – raport surowcowy

Po spadkowym rozpoczęciu tygodnia na rynkach towarowych, środowa sesja przyniosła w końcu przewagę koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wczoraj wzrosły o niemal pół procenta, odbijając w górę do poziomu 239,89 pkt.

Wyhamowanie spadku cen ropy WTI

Notowania ropy naftowej radzą sobie w tym tygodniu na razie wyjątkowo dobrze, w porównaniu do poprzednich tygodni. Nie oznacza to bynajmniej powrotu optymizmu na ten rynek – cena ropy naftowej WTI zaledwie delikatnie odbiła się od kilkuletnich minimów i obecnie oscyluje w okolicach 57-58 USD za baryłkę.

Tym samym, cena ropy naftowej pozostaje pod wyraźną presją podaży. Nic dziwnego, skoro kolejne kraje OPEC decydują się na obniżanie cen sprzedaży ropy naftowej. Do Arabii Saudyjskiej, Iraku i Kuwejtu w tym tygodniu dołączył Iran, który również zdecydował się na większe dyskonto przy sprzedaży ropy naftowej do swoich klientów z Azji.

Minister ds. ropy naftowej Iranu, Bijan Namdar Zanganeh, wyraźnie dał do zrozumienia, że „pod żadnym pozorem” kraj ten nie zrezygnuje ze swojego udziału w rynku. Podobnie jak wiele innych krajów Bliskiego Wschodu, Iran stawia więc na jak największą sprzedaż ropy naftowej, nawet po niskich cenach. Zresztą, od ubiegłego tygodnia przedstawiciele irańskiego rządu sugerują także, że znacząca obniżka cen ropy naftowej jest efektem politycznego spisku.

Informacje z Bliskiego Wschodu zepchnęły na drugi plan dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Wczoraj amerykański Departament Energii (DoE) podał, że w minionym tygodniu zapasy tego surowca spadły o 847 tysięcy baryłek – a więc minęły się z oczekiwaniami rynkowymi, bowiem spodziewano się spadku zapasów o niemal 3 mln baryłek.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Nieformalne ograniczenie eksportu rosyjskiej pszenicy

Tymczasem na największym plusie wczoraj znalazły się notowania pszenicy. Cena tego zboża podskoczyła w środę o niemal 4,5% na skutek obaw o podaż pszenicy z Rosji. Ten czynnik wpływa zresztą pozytywnie na notowania pszenicy już od kilku tygodni.

Wbrew wcześniejszym obawom, Rosja nie zdecydowała się na embargo na eksport pszenicy. Przedstawiciele rządu tego kraju zaznaczają jednak, że stosują nieformalne środki służące ograniczaniu eksportu pszenicy z Rosji. Jednym z nich są kontrole jakości wywożonego zboża, co w praktyce oznacza faworyzowanie kupujących z jedynie kilku krajów, w tym Egiptu i Turcji (te dwa państwa są największymi importerami rosyjskiej pszenicy).

Informacje dotyczące mniejszej podaży pszenicy z Rosji cały czas wpływają pozytywnie na cenę tego zboża na amerykańskim rynku. Obecnie cena 100 buszli przekroczyła 670 USD i zmierza w kierunku psychologicznej bariery 700 USD.

2

Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Niemiecki Ifo rośnie zgodnie z oczekiwaniami
Next Polski eksport wzrośnie o 4-5 proc. w 2015 r.

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rynek lotniczy zyskuje 3–4 proc. rocznie

Nie ma barier do rozwoju rynku lotniczego w Polsce – ocenia Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jego wartość będzie rosła stabilnie na fali wzrostu gospodarki i ruchu pasażerskiego. Znaczącą rolę może zacząć odgrywać tzw.

Analizy surowców 0 Comments

USA wypychają OPEC z rynku ropy – raport surowcowy

Czwartek był kolejnym dniem spadku notowań indeksu CRB. Wartość tego agregatu zniżkowała o niemal pół procenta i zeszła poniżej 300 pkt. – do poziomu 299,70 pkt. Spadek ten wynikał przede

Wiadomości 0 Comments

Po 1 października duże firmy będą miały obowiązek wykonania audytów energetycznych

Efektywność energetyczna wciąż nie jest mocną stroną krajowych przedsiębiorstw. Po 1 października duże podmioty będą miały obowiązek wykonania audytów energetycznych. Oszczędności w tym zakresie może osiągnąć każda firma. Zmiana nawyków i regulacja układów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź