Czy budowa domu jest kosztowna?

Czy budowa domu jest kosztowna?

Zdecydowanie za drogie i niezbyt atrakcyjnie przygotowane inwestycje deweloperskie przekonują, aby samodzielnie podjąć budowę domu jednorodzinnego. Wbrew pozorom nie jest to proste zadania, a lista formalności i zakupów bardzo długa. Jakie środki należy przeznaczyć na budowę domu?

Na wstępie należy powiedzieć, że tak duże przedsięwzięcie powinno zostać zaplanowane, a sam właściciel doskonale przygotowany. Oczywiście najważniejszą kwestią są finanse i nie może ich zabraknąć podczas realizacji poszczególnych projektów. Aby uniknąć nieporozumień zaskoczenia warto wcześniej sporządzić kosztorys i przeprowadzić niezbędne kalkulacje.

Aby rozpocząć budowę należy posiadać działkę budowlaną oraz ukończony projekt domu. Tylko wtedy obliczenia będą w miarę dokładne i zbliżone do realiów (tzn. obecnych kosztów zakupu materiałów budowlanych oraz wynajęcia ekipy remontowej).

Ze względu na ciągłe problemy ekonomiczne Polacy decydują się na kompaktowe domki jednorodzinne, które nie przekraczają 100 m2, ale posiadają piwnice, trzy pokoje, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż i niewielki podjazd. Postawienie nawet niewielkiego budynku to i tak ogromne koszty.

Oszacowanie ostatecznej kwoty jest o tyle trudne, że ceny się zmieniają i są uzależnione od dostawców oraz sytuacji walutowej na świecie. Jednak z podstawowych prognoz wynika, że wybudowanie domu w najbliższym czasie to następujące wydatki:

– stan zerowy (roboty ziemne oraz przygotowanie fundamentów) – 23 000 zł,
– stan surowy zamknięty (ściany nośne i działowe, strop, dach, komin, schody, drzwi i okna) – 180 000 zł,
– stan wykończony (malowanie, położenie podłóg i posadzek, tynku zewnętrzne oraz elewacyjne) – 80 000 zł,
– instalacje (woda, kanalizacja, gaz, ogrzewanie, prąd) – 40 000 zł,
– koszty wykonawcze – 85 000 zł.

Łączna kwota budowy z robocizną to około 400 000 zł. W wycenie nie wzięto pod uwagę zakupu gruntu, załatwienia wszystkich formalności urzędowych i administracyjnych oraz urządzenia wnętrz i przygotowania ich do zamieszkania. Na pierwszy rzut oka jest to wartość kosmiczna, często niedostępna dla przeciętnej rodziny. Jednak warto zaznaczyć, że budowa domu trwa i z pewnością prace nie zostaną zakończone po miesiącu. Dzięki temu można systematycznie gromadzić potrzebną sumę lub rozłożyć wydatki na kilka rat.

Previous Dane z USA
Next Jak początkujący powinni inwestować na giełdzie?

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Kongres mieszkaniowy „Dni dewelopera” wypracował rekomdenacje dot. rozwoju polskich miast

Przedstawiciele instytucji państwowych, samorządów, eksperci oraz uczestnicy rynku deweloperskiego spotkali się we Wrocławiu, aby podczas konferencji Kongres Mieszkaniowy – Dni Dewelopera wspólnie kreować przyszłość mieszkaniową Polski. Wynikiem rozmów są rekomendacje

Nieruchomości 0 Comments

W tym roku coraz trudniej o własne mieszkanie. Droższa jest też budowa domu

Rośnie popyt na mieszkania, szczególnie w największych miastach Polski. Deweloperzy oddają też coraz więcej lokali do użytku. Początek roku był pod tym względem rekordowy. Polacy kupują mieszkania przede wszystkim na kredyt.

Nieruchomości 0 Comments

Kto otrzymuje prawo pierwokupu?

Na rynku nieruchomości istnieje tak zwane prawo pierwokupu, które traktowane jest jako przywilej i udostępniane niewielkiej grupie wyselekcjonowanych osób. Oznacza możliwość oglądania i kupowania mieszkania przed pozostałymi zainteresowanymi. Jak działa

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź