Co spowodowało likwidację lokat z kapitalizacją dzienną?

Co spowodowało likwidację lokat z kapitalizacją dzienną?

Jeszcze kilka lat temu prawie wszystkie banki w Polsce posiadały w swojej ofercie lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Jednak tego rodzaju depozyty zaprzestały chronić ich zwolenników przed 19% podatkiem od przychodów kapitałowych. Komisja Nadzoru Finansowego w zeszłym roku uporała się z problemem likwidując depozyty antypodatkowe.

Lokaty z kapitalizacją dzienną były korzystnym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcieli inwestować w sposób wypróbowany i bez konieczności odprowadzania tzw. podatku Belki. Wraz z usunięciem wyżej opisanych depozytów większość klientów była zmuszona szukać nowych form, aby ulokować swoje oszczędności. Ci, którzy nie chcą ponosić większego ryzyka inwestują pieniądze w lokaty tradycyjne. Stosując takie rozwiązanie muszą być przygotowani na mniejszy zysk, ponieważ dają one zarobić niż nieistniejące już depozyty. Przed zniesieniem lokat dziennych banki skupiły się w głównej mierze na utrzymaniu oszczędności, które zostały wniesione przez klientów na formę oszczędności z dzienną kapitalizacją. Rynek uniknął wojny depozytowej, ponieważ terminy zapadalności inwestycji antypodatkowych były rozłożone w czasie na kilka miesięcy. Ostatecznie jednak mijał on 31 marca zeszłego roku.

Instytucje finansowe, które zaniechały poinformowania klientów o zmianach i umożliwiły tworzenie lokat z terminem zapadalności powyżej 31 marca, mogły liczyć z się z tym, że niektórzy inwestorzy mogli żądać po tym terminie zerwania lokat bez utraty doliczonych odsetek.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Sposób na szybką sprzedaż mieszkania
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

Rynek finansowy 0 Comments

Lokaty: nawet 4 proc. realnego zysku

Dwunastomiesięczne depozyty bankowe zakładane w marcu ubiegłego roku przyniosły średnio 2,89 proc. realnego zysku. Aktualnie dostępne lokaty, mimo prognoz utrzymania inflacji na relatywnie niskim poziomie, nie mają szans powtórzyć tego

Lokaty 0 Comments

Komu przysługuje wysokie oprocentowanie lokat?

Na rynku bankowym można odkryć wiele możliwości, by odkładać pieniądze. Wybór jest duży i trudny. Należy skrupulatnie go przeanalizować, uwzględnić ryzyko, planowany dochód i czas, na jaki chcemy zainwestować kwotę.

Lokaty 0 Comments

Lokaty nie zawsze wygrywają z obligacjami skarbowymi

Zapadające w maju trzy- i czteroletnie obligacje skarbowe przyniosły odpowiednio 3,83 i 4,92 proc. średniorocznego zysku brutto. Lokaty nie dały rady czterolatkom. A niedługo solidnie przegrają także z dziesięciolatkami. Oferowane

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź