Ocieplenie domu. Wiesz jak to zrobić?

Ocieplenie domu. Wiesz jak to zrobić?

Dom ocieplony cienką warstwą lub całkowicie pozbawiony izolacji, to ogromne straty ciepła zimą oraz dodatkowe koszty klimatyzacji latem. Uciążliwe zmaganie się z niskimi oraz wysokimi temperaturami oraz ograniczona funkcjonalność budynku obniżając komfort życia mieszkańców. Zimny dom jest drogi w utrzymaniu i mało przytulny, latem – nagrzany nie jest schronieniem przed upałem. Ocieplenie warto więc wykonać zarówno z powodów finansowych, jak i dla własnego komfortu. Coraz popularniejsza w tym zakresie jest izolacja z włókna drzewnego. Oto wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.

Najczęściej spotykaną praktyką jest ocieplenie budynku styropianem, jako najtańsze na rynku. To popularne rozwiązanie ma jednak tyle samo zwolenników, co przeciwników i coraz więcej tych drugich. Jednak, przed podjęciem decyzji o ociepleniu domu i tego jaki materiał wybierzemy, warto wykonać analizę energetyczności budynku, by sprawdzić, gdzie są największe straty ciepła i powstają tzw. mostki termiczne, które należy wyeliminować.

Ocieplenie dachu i ścian zewnętrznych

Ocieplenie dachu jest niezwykle ważne. Dlaczego? – Dach to najważniejszy element budynku, przez który ucieka najwięcej ciepła. Może dojść od utraty nawet 50% energii cieplnej tą drogą. Ważne są także ściany zewnętrzne, gdzie straty sięgają 30% – mówi Mateusz Grobelny z firmy Specterm, oferującej całą gamę rozwiązań do termoizolacji domu. Takie działania na etapie nowo budowanego domu, nie stanowią większego problemu, poza doborem odpowiednio wydajnej izolacji, najlepiej z wełny drzewnej, tak mało popularnej w naszym kraju, a masowo stosowanej w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Jej udział w rynku dochodzi nawet do 40% wszystkich izolacji. Kiedy do czynienia mamy ze starym budownictwem, wymagającym termomodernizacji, sprawa wydaje się bardziej skomplikowana, ponieważ zastosować należy szerszy wachlarz produktów izolacyjnych, w postaci cienkich i twardych płyt drewnopochodnych, które oprócz izolacji poradzą sobie z ewentualną wilgocią lub zagrzybieniem.

Dodatkowe rozwiązania – okna i rolety

Oprócz ocieplenia całego domu czy termoizolacji ścian, dachu i ocieplenia fundamentów, straty ciepła można jeszcze dodatkowo ograniczyć dzięki kilku prostym rozwiązaniom. Na pewno istotne są okna, zarówno materiał, z którego są wykonane, jak i ich izolacja i rodzaj szyb. Dodatkową barierę przed utratą ciepła stanowią rolety zewnętrzne. Ochroną przed wychłodzeniem domu będzie również właściwe ocieplenie poddasza.

Najlepszy materiał do ocieplenia domu

Gdy już wiadomo, na jakie elementy w projekcie lub modernizowanym budynku, musimy zwrócić uwagę, oraz jaki standard energetyczny chcemy osiągnąć, najważniejszym pozostaje znalezienie idealnych materiałów do ocieplenia naszego domu. Na rynku dostępna jest szeroka oferta produktów do termoizolacji, syntetycznych i mineralnych o różnych parametrach i cenach, jednak tylko włókno drzewne w postaci wełny lub płyt fasadowych i dachowych, łączy wszystkie najlepsze cechy izolacji termicznej i akustycznej. – Jednocześnie wykazuje najwyższy parametr właściwej pojemności cieplnej, który pozwala na utrzymanie komfortowego klimatu zimą i latem, obniżając koszty utrzymania budynku i zachowując ekologiczną i zdrową atmosferę wewnątrz. – dodaje M. Grobelny (Specterm).

Na jednej rzeczy na pewno nie warto oszczędzać. Aby budynek spełniał swoją rolę, w pełni satysfakcjonując mieszkańców zapewniając pełny komfort życia, izolacja musi być właściwa. Dotyczy to również stolarki okiennej, drzwi oraz odpowiedniego wykonania usługi montażu materiałów. Próby połowicznego wykonania zaleceń, spisują całe przedsięwzięcie na porażkę. Ocieplenie domu warto powierzyć fachowcom, którzy oprócz odpowiednich certyfikatów czy gwarancji, potrafią pochwalić się referencjami zdobytymi podczas realizacji inwestycji i różnym charakterze. Koszty poniesione w ten sposób na budowę lub remont, zwrócą się w krótkiej perspektywie w oszczędnościach na ogrzewaniu oraz klimatyzacji pomieszczeń, zapewniając najbardziej komfortowe warunki do życia.

Previous Rynek płatności mobilnych ma przed sobą świetlaną przyszłość
Next Nowy gracz na rynku gazu. Multimedia Polska sprzedaje błękitne paliwo

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Ceny polskiej żywności na rynkach wschodnich wzrosły o 25-30 proc. To większy problem niż embargo

Na spadek eksportu na wschodnie rynki największy wpływ miało nie samo embargo, ale spadek wartości tamtejszych walut. Dewaluacja hrywny i rubla sprawiła, że ceny polskiej żywności poszybowała w górę o 25-30 proc. Mimo zawirowań

Wiadomości 0 Comments

Rozwój nowych technologii wymusza zmiany na rynku pracy

Na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na stanowiska, które jeszcze przed kilkoma laty w ogóle nie istniały. To zjawisko charakterystyczne szczególnie dla branż IT i marketingu. Jest to związane z rozwojem zaawansowanych technologii i nowych mediów.

Wiadomości 0 Comments

Ponad połowa internautów uważa, że w sieci trudniej zachować bezpieczeństwo niż w życiu

W 2016 roku blisko 700 mln ludzi w 21 krajach padło ofiarą cyberprzestępców – wynika z raportu Norton by Symantec. W 17 krajach, gdzie badanie przeprowadzono w 2015 i w 2016 roku, wzrost wyniósł

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź