Poranny komentarz giełdowy – dalsze wzrosty w Chinach

Poranny komentarz giełdowy – dalsze wzrosty w Chinach

Na światowych rynkach w dalszym ciągu obserwujemy kontynuację wzrostów, która przebiega nie tylko w Europie, ale również w Chinach, gdzie indeksy znajdują się na kilkuletnich maksimach.

W czasie sesji azjatyckiej zostały opublikowane odczyty makro zarówno z chińskiej jak i z japońskiej gospodarki. W Japonii mieliśmy wiele figur jednak te najważniejsze dotyczyły dynamiki wzrostu gospodarczego, która ponownie okazała się bardzo niska. Annualizowany PKB za trzeci kwartał wyniósł -1,9% podczas gdy konsensus rynkowy zakładał jedynie -0,5% spadek. Także finalny PKB (3Q) licząc kwartał do kwartału okazał się gorszy od oczekiwań i wyniósł -0,5% (kons. -0,1% k/k). Dane nie mają jednak dużego wpływu na notowania japońskiej waluty, która pozostaje w miarę stabilna. Także indeks Nikkei znajduje się w okolicach piątkowego zamknięcia i zyskuje +0,08%. O godzinie 03:00 mieliśmy publikację bilansu handlu zagranicznego z chińskiej gospodarki, która wykazała rekordową nadwyżkę. Listopadowy eksport rok do roku wzrósł o 4,7%, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost na poziomie 8,0%. Z kolei import w ujęciu rocznym zmalał o 6,7%. (kons. +3,8%). Europejskie indeksy jak na razie odreagowują ostatnie wzrosty i nieznacznie tracą. Niemiecki DAX pozostaje w okolicy historycznych szczytów co wynika ze spekulacji dotyczących rozszerzenia programu skupu aktywów, które może nastąpić już w czasie styczniowego posiedzenia.

Sesja na giełdzie w Warszawie także przebiega dosyć spokojnie. Indeks dwudziestu największych spółek zyskuje obecnie +0,31%. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie Lotos, Synthos, Eurocash. Po drugiej stronie rynku znajdują się Alior, LPP oraz PGE.

Łukasz Banach
XTB

Previous Komentarz walutowo-makroekonomiczny
Next ECB zakładnikiem rynków finansowych? - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Krajowe dane bez niespodzianek

Za nami krajowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Generalnie wpisują się one w oczekiwania mówiące o dalszych niewielkich wzrostach, gdzie wskaźniku zwyżkują rdr o odpowiednio 0,7% i 3,8%. Gorzej wyglądają

Komentarze rynkowe 0 Comments

Raport walutowy

Ten tydzień na rynkach finansowych rozpoczął się dość pozytywnie. Dobrze na rynkowy sentyment wpłynęły informacje o sformowaniu rządu we Włoszech. Tym samym doszło do przerwania politycznego impasu trwającego od lutego.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – ciężkie chwile norweskiej korony

Na rynku walutowym największym przegranym ostatnich dni jest z pewnością norweska korona, której potężne osłabienie spowodowane jest zarówno spadającymi cenami ropy, jak i wczorajszą zaskakującą decyzją Norges Banku o obniżce

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź