Pielęgnacja skórzanej tapicerki

Pielęgnacja skórzanej tapicerki

Skórzana tapicerka to zawsze bardzo ładny element samochodu, pod warunkiem wszakże, że jest ona odpowiednio zadbana. Na początek trzeba umieć rozróżnić skórę naturalną od sztucznej, a potem jest już z górki.

Dobrze wyprawiona skóra naturalna jest materiałem trwałym i solidnym, ale trzeba go odpowiednio pielęgnować. Brak odpowiedniej dbałości o skórę powoduje, że z czasem twardnieje, staje się podatna na spękania i może się nawet porozrywać. Widok niezadbanej tapicerki jest zazwyczaj bardzo smutny, ale na pocieszenie można dodać, że zazwyczaj nawet mocno zniszczona tapicerka może być w znacznym stopniu odtworzona poprzez odpowiednie zabiegi, co nie jest możliwe w przypadku tapicerki z tworzyw sztucznych czy tekstylnych.

Naturalną skórę cechuje porowatość. Jest to zaleta, ponieważ pory pozwalają skórze oddychać i wymieniać z otoczeniem wilgoć, co sprawia, że siedzi się na niej bardzo wygodnie. Pory to równocześnie także problem, ponieważ stanowią zaproszenie dla brudu, w tym przede wszystkim dla cząsteczek piasku, które potrafią wnikać w zewnętrzne warstwy skóry i je ścierać. Do porów wnika też wilgoć pasażera, jego pot, który może być połączony z barwnikami spodni, przez co skóra może zostać odbarwiona. Cechą skóry jest też duża wrażliwość na pochłanianie zapachów z otoczenia. By uchronić się przed tymi problemami, trzeba korzystać z odpowiednich środków pielęgnacyjnych do skóry. Nie mogą to być jednak typowe środki ochronne i czyszczące stosowane w domu, ponieważ mogą one doprowadzić do zniszczenia skóry lub co najmniej pozbawić ją zewnętrznej warstwy ochronnej zapewniającej skórze elastyczność. Taka skóra staje się nieprzyjemna w dotyku i do tego jest mniej odporna na zabrudzenia i uszkodzenia.

Elastyczność skóry jest bardzo ważna i możliwa do osiągnięcia jest tylko w przypadku, kiedy skóra jest dobrze nawilżona. Rozsychanie skóry to poważny problem potęgowany poprzez promieniowanie UV. Dlatego produkty ochronne do tapicerki samochodowej powinny posiadać filtry UV. Żywy organizm posiada własne mechanizmy walki z tym szkodliwym promieniowaniem, ale wygarbowana skóra wymaga regularnego nawilżania, zwłaszcza po czyszczeniu. Jeśli robi się to po raz pierwszy lub po długiej przerwie, skóra będzie w stanie wchłonąć naprawdę dużo środka ochronnego.

Problemem w pielęgnacji skóry jest także to, że bardzo często do jej pielęgnacji zaleca się stosowanie środków do tego nieodpowiednich, takich jak na przykład typowe kremy ochronne do skóry człowieka – kosmetyki. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ wyprawienie skóry bardzo mocno zmienia jej właściwości, co powinno być raczej oczywiste. W najlepszym wypadku nasmarowanie siedzeń kremem do ciała spowoduje, że na ubraniach pasażerów zaczną pojawiać się tłuste plamy. Zawsze trzeba korzystać ze środków stworzonych bezpośrednio na potrzeby tapicerki samochodowej.

Tapicerka samochodowa, niezależnie od jej stanu technicznego, powinna być poddawana zabiegom pielęgnacyjnym 4-5 razy w roku. Powinny one polegać na jej dokładnym czyszczeniu oraz impregnacji wszystkich elementów skórzanych. Ewidentne zabrudzenia należy oczywiście usuwać tak szybko, jak tylko się pojawią, ponieważ będą one wnikać w powierzchnię skóry, powodować jej przebarwienia i ogólnie pogarszać jej stan.

Na wytartą powierzchnię skóry nic nie poradzimy samodzielnie, ale pomóc nam mogą specjaliści, którzy dokonają lakierowania elementu i postarają się odtworzyć jego oryginalna fakturę oraz odcień. Zazwyczaj tego typu działania są znacznie skuteczniejsze od obszywania elementów na nowo, co kończy się raczej nie najlepszymi rezultatami.

Więcej zobaczysz na: hamkari.org.pl

Previous W tym roku liczba aut zasilanych gazem może przekroczyć 3 mln. Rynek napędzają korzystne ceny tego paliwa
Next Polska Grupa Górnicza chce do 2030 roku przeznaczać 1,7 mld zł rocznie na inwestycje

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

W przyszłym roku polska gospodarka może nieco spowolnić

Niepewna kondycja krajów strefy euro, głównych partnerów handlowych Polski, oraz światowe zagrożenia ze strony największych gospodarek rozwijających się mogą się odbić negatywnie na wzroście gospodarczym Polski. – Nie spodziewamy się istotnych

Wiadomości 0 Comments

Uchwalenie ustawy o funduszach nieruchomościowych będzie sprzyjać rozwojowi rynku budowlanego i polskiej giełdy

Zgodnie z deklaracją rządu już w maju ma się pojawić nowy projekt ustawy o REIT-ach, czyli funduszach nieruchomościowych, w które inwestować można nawet niewielkie kwoty, partycypując w ogromnych inwestycjach. Zdaniem szefowej Griffin Premium RE, spółki,

Wiadomości 0 Comments

Rodzice chętnie wysłaliby dzieci na studia internetowe

Ponad dwie trzecie rodziców bierze pod uwagę dla swoich dzieci studia prowadzone w całości lub w części przez internet – wynika z badania HSBC Bank Polska. Globalnie trend ten jest wyraźnie widoczny, w Polsce dopiero zaczyna

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź