Komentarze członków FOMC umocnią dolara?

Komentarze członków FOMC umocnią dolara?

Wczoraj po całkiem dobrych odczytach ze Stanów Zjednoczonych zobaczyliśmy kolejną próbę umocnienia dolara względem większości walut. Jednak pomimo tego, że pozytywnie zaskoczyła zarówno liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, jak i indeks FED z Filadelfii, było to tylko krótkotrwały ruch, który zakończył się odwrotem. Optymizm powrócił także na amerykańskie parkiety, które odrobiły już całość środowych spadków i po ostatniej korekcie wydają się mieć otwartą drogę w kierunku 1900 pkt. Dzisiejsza sesja powinna okazać się spokojna, przynajmniej do czasu wystąpień członków Komitetu Otwartego Rynku, którzy już po zamknięci sesji w Europie mogą komentować środową decyzję FOMC oraz doprecyzować perspektywę podwyżek stóp procentowych, których zgodnie ze słowami Janet Yellen po ostatnim posiedzeniu Komitetu należałoby się spodziewać na początek II kwartału 2015 roku. Szczególnie ciekawe może być nakreślenie różnicy zdań, która pojawiła się w FED, gdyż będziemy mieli przegląd stanowisk zarówno frakcji gołębi (Kocherlakota) oraz umiarkowanych jastrzębi (Fisher i Stein). Obecnie wydaje się jednak, że presja na umocnienie dolara powinna się zatrzymać, a dalszy rozwój sytuacji poznamy dopiero kolejnych istotnych odczytach w drugiej części przyszłego tygodnia.

Z informacji, które wczoraj dotarły na rynek warto wspomnieć o zdecydowanym obniżeniu prognoz inflacji przez Bank Szwajcarii, który nie zmienił swojej polityki monetarnej na ostatnim posiedzeniu. Jednak gołębie sygnały nie doprowadziły do osłabienia Franka z powodu niepokoju wywołanego przez rozszerzenie listy osób objętych sankcjami przez USA.

Wczorajsze minutki z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosły żadnych istotnych zaskoczeń. Widać wyraźnie, że członkowie Rady zdecydowali się przedłużyć okres utrzymywania stóp procentowych na obecnym poziomie ze względu na projekcję inflacji, która zakłada brak presji na wzrost cen przy obecnym tempie wzrostu.

W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na dane o saldzie rachunku bieżącego w Strefie Euro, gdzie ewentualne odchylenie od prognoz może mieć wpływ na EURUSD (EURUSD, 1.37816 +0.03%, News). W dalszej części dnia istotne znaczenie mogą mieć dane z Kanady, które przy pozytywnym zaskoczeniu mają szansę na zainicjowanie korekty na bardzo słabym w ostatnich dniach dolarze kanadyjskim. Pamiętać należy także o odczycie chińskiego PMI dla przemysłu, który poznamy w niedziele w nocy, a może mieć on wpływ na sentyment rynkowy na początku tygodnia, szczególnie na parach z AUD oraz NZD.

Technicznie sytuacja na EURUSD wygląda obecnie niejednoznacznie, gdyż z jednej strony udało się opuścić dołem kanał trendu wzrostowego, nie widać jednak dalszej presji spadkowej, a na horyzoncie rysują się kolejne ważne wsparcia w strefie 1.3720-1.3730, gdzie znajduje się średnia 50 sesyjna, 50% zniesienia Fibo oraz dołki z początku marca. Z tego też powodu ciągle należy liczyć się z możliwością powrotu do 1.3830.

 

mForex

Previous EUR/USD: co po realizacji diamentu?
Next Seria wystąpień w centrum uwagi

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Branża meblarska rośnie w siłę. Polskie meble cenione na rynkach europejskich

Dobra sytuacja branży meblarskiej. Rośnie produkcja i eksport. Szacuje się, że w skali roku branża urośnie o ok. 13 proc., a eksport przekroczy 9 mld euro. Najważniejsze dla polskich producentów są kierunki europejskie, przede

Komentarze rynkowe 0 Comments

Polska największym eksporterem stolarki otworowej w Europie

Polska wyprzedziła dotychczasowego europejskiego lidera, czyli Niemcy,w eksporcie stolarki otworowej. Udział naszego kraju w całym eksporcie okien przekroczył 20 proc., a tylko w ubiegłym roku sprzedaż zagraniczna wzrosła o 12 proc. Jednym z głównych

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dolar zyskuje po FOMC

W reakcji na posiedzenie FOMC dolar umocnił się do głównych walut. FOMC nie potwierdził rynkowych oczekiwań, że na pierwsze cięcie QE3 przyjdzie zaczekać do marca 2014 roku. Oznacza to, przynajmniej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź