Brak istotnych zmian na rynku złotego – komentarz PLN

Brak istotnych zmian na rynku złotego – komentarz PLN

Wczorajsza sesja pokazała, że notowania polskiego złotego są w dużej mierze uzależnione od wydarzeń na szerokim rynku. Wczoraj kurs indeksu BOSSAPLN poruszał się w analogii do kursu EUR/USD, co w praktyce oznaczało wyhamowanie spadków. Tym samym, indeks BOSSAPLN odbił się w górę od technicznego wsparcia w okolicach 97 pkt.

1

Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.

Oprócz wpływających na rynek złotego czynników globalnych, wsparciem dla notowań złotego był niezły wrześniowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Polsce. Wyniósł on 49,5 pkt., pobijając prognozy (48,7 pkt.) i poprzedni wynik (49 pkt.). Niemniej jednak, wartość indeksu wciąż utrzymuje się poniżej 50 pkt., a więc pozytywnego wydźwięku wczorajszego odczytu nie można przeceniać.

Podobnie zresztą było wieczorem – również expose premier Ewy Kopacz nie miało większego przełożenia na wartość polskiego złotego. Obecnie rynek naszej rodzimej waluty żyje już danymi, które mają pojawić się dzisiaj ze strony ECB (decyzja ws. stóp procentowych) oraz jutro w Stanach Zjednoczonych (sytuacja na rynku pracy). Nie mniej ważne pozostają spekulacje na temat działań RPP w przyszłym tygodniu – rynek wycenił już obniżkę stóp procentowych w Polsce o 25 pkt. bazowych po posiedzeniu w dn. 8-9 października, jednak otwartym pytaniem pozostaje skala obniżek stóp do końca roku.

Dzisiejsza próba odbicia na EUR/USD póki co nie jest udana, co odbija się także na rynku polskiego złotego. Notowania USD/PLN wciąż znajdują się pod presją wzrostową. Chociaż dzisiaj rano nastąpiła próba korekty w dół, to wartość USD/PLN w krótkim czasie powróciła powyżej 3,30.

2

Wykres 2. Notowania USD/PLN – dane dzienne.

Z brakiem istotnych zmian mamy do czynienia także na wykresie EUR/PLN. Notowania tej pary walutowej utrzymują się tuż powyżej poziomu 4,17, który stanowi najbliższe istotne wsparcie. Niewykluczone, że dzisiejszy dzień będzie ciekawy na wykresie tej pary walutowej. Jeśli bowiem w swoim popołudniowym komunikacie ECB zasygnalizuje chęć dalszego stymulowania europejskiej gospodarki, to wartość EUR/PLN może zejść poniżej 4,17.

3

Wykres 3. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Przegląd poranny 2 października
Next Ropa WTI testuje poziom 90 USD za baryłkę - raport surowcowy

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

W oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję RPP- komentarz PLN

Wtorkowy, poranny handel na złotym nie przynosi znaczących zmian w wycenie złotego, który oscyluje w zakresie dolnego ograniczenia wczorajszej zmienności wobec głównych walut. – Kosmetyczne zmiany na złotym wobec głównych

Komentarze rynkowe 0 Comments

Coraz głośniej o wychodzeniu z QE3

Końcówka handlu w piątek głównie dzięki wystąpieniu Bena Bernanke w Chicago okazała się bardzo ciekawa, szczególnie na parach dolarowych oraz na złocie. W weekend co prawda handlu nie było, ale

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Spadek importu ropy do Chin • Amerykańscy kongresmeni podzieleni • Mniejszy, lecz wciąż spory import miedzi do Chin W piątek na rynkach towarowych dominował kolor zielony.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź