Jak powalczyć o wyższą emeryturę?

Jak powalczyć o wyższą emeryturę?

Większość młodych ludzi nie myśli o starości, a tym bardziej o emeryturze. To duży błąd, ponieważ ciągłe zmiany rządu w tej sprawie nie prognozują pewnej przyszłości emerytur. Dlatego warto postarać się o zgromadzenie dodatkowych środków, aby godziwie spędzić ostatnie lata życia. Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy wziąć pod lupę działanie III filaru (dobrowolnego), ponieważ to od niego zależy ile na emeryturze wyniesie miesięczne świadczenie. Poza tym znaczenie ma czas wpłacania na ostatni filar. Im dłużej się odkłada, tym więcej na starość się odbiera. Jest to dobre rozwiązanie dla obawiających się swojej przyszłości, ponieważ nie odczuwa się drastycznych zmian. Jednak wiadomo, że jakiejś części wynagrodzenia trzeba się zrzekać co miesiąc, aby pieniądze spływały do funduszu. Dodatkowo zwrócić uwagę należy na fakt, że nie zawsze stopa procentowa będzie taka sama. Czasami w skali roku można zarobić bardzo niewiele.

Aby mieć zabezpieczenie warto dodatkowo lub zamiast funduszu zacząć inwestować. Ale z głową i rozsądnie. Wiadomo, że nie będą to od razu drogocenne dzieła sztuki czy ogromne nieruchomości. Na początki można zainwestować w złoto, akcje, zasięgnąć rady specjalisty od racjonalnego oszczędzania. Przyszłość każdego człowieka jest w jego rękach.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Jak zyskać na funduszach?
Next Jak inwestować poza Polską?

Może to Ci się spodoba

Rodzaje funduszy 0 Comments

Czym różnią się obligacje od funduszy obligacji?

Na rynku inwestycyjnym są różne produkty finansowe, w które można inwestować. Należą do nich zarówno obligacje, jak i fundusze obligacji. W zależności od sytuacji rynkowej raz bardziej opłacalne są te

Rodzaje funduszy 0 Comments

Nie takie OFE straszne

W ostatnim czasie na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych pojawia się bardzo wiele negatywnych komentarzy. Expander podkreśla jednak, że większość stawianych im zarzutów wynika z obowiązujących przepisów lub braku odpowiednich regulacji.

Rodzaje funduszy 0 Comments

Czym jest reinwestycja funduszu?

We wrześniu 2013 roku krajowe fundusze tracą na wartości. Przyczyną takiej tendencji może być niestabilna sytuacja w strefie euro oraz minimalizacja stóp procentowych przez Krajowy Bank Polski. Zdania, co do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź