Bliźniak na wąską działkę

Bliźniak na wąską działkę

Dwa domy w jednej zabudowie to sposób na zagospodarowanie wąskiej działki. Bliźniaki pozwalają maksymalnie wykorzystać niedużą parcelę. Najczęściej wyglądają jak lustrzane odbicia, ale nie jest to regułą.

Jeśli dwie rodziny chcą mieszkać blisko siebie, zachowując przy tym swobodę i intymność, dom w zabudowie bliźniaczej jest dla nich idealny. Bliźniak pozwala na oszczędności podczas budowy, a także na ekonomiczną eksploatację (ze względu na łatwość ogrzania zwartej bryły). Bliskie sąsiedztwo może okazać się korzystne także na co dzień – gdy podczas wyjazdów jedna rodzina opiekuje się nieruchomością drugiej.

Wbrew powszechnie panującym wyobrażeniom dwa segmenty w zabudowie bliźniaczej wcale nie muszą być identyczne. Kluczowe kryterium przy tego rodzaju zabudowie polega na odrębności technologicznej każdej części. Obydwa segmenty powinny posiadać elementy konstrukcyjne stanowiące samodzielną całość, oddzielone od siebie przerwą dylatacyjną ciągnącą się od fundamentów po dach. Ponadto powinny przylegać do siebie całą długością ścian o takiej samej wysokości i szerokości. Jeżeli segmenty nie stanowią odrębnych części, posiadają wspólne ściany konstrukcyjne, to w świetle prawa nie mamy do czynienia z bliźniakiem.

Projekt TUU-742 Toobapl

Realizując projekt domu w zabudowie bliźniaczej, optymalnie wykorzystuje się powierzchnię niewielkiej działki. Jednak trzeba pamiętać, że nie na każdym terenie istnieje możliwość budowy bliźniaka. Jeżeli w planie miejscowym znajdziemy zapis dopuszczający taką możliwość – sprawa jest jasna, można budować bliźniaka. Tak precyzyjne zapisy są jednak rzadkością. Pamiętajmy więc, że bliźniak może zostać zrealizowany na działce przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną, o ile nie ograniczono jej do budynków wolno stojących. Pozwolenie na budowę domu przy granicy najłatwiej uzyskać wówczas, gdy na sąsiedniej posesji zbudowano już lub wydano pozwolenie na budowę takiego domu. Możliwa jest także budowa bliźniaka na jednej działce, ale wówczas dla obydwóch segmentów jest wydawane jedno pozwolenie na budowę.

Planując usytuowanie bliźniaka na działce, najlepiej wybrać taki projekt, w którym segmenty łączą się ze sobą ścianami garaży. A jeśli w projekcie nie przewidziano garażu, to przy wspólnej ścianie najlepiej umieścić inne pomieszczenia techniczne (kotłownię, spiżarnię) i klatkę schodową. Pozwoli to maksymalnie oddalić od siebie wnętrza mieszkalne, a w środkowej – najgorzej doświetlonej części – umieścić pomieszczenia gospodarcze.


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

Willa-One_JW-Construction.jpg   construction-370588_640.jpg   Dzielna-60_Ochnik-Development...jpg

Previous Bezpieczne regulowanie zobowiązań w sieci
Next Rośnie polski rynek materiałów budowlanych

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

„Mieszkanie dla młodych” nie dla Ślązaków?

Od 1 stycznia br. z pomocy w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” skorzystało jedynie 4 proc. Ślązaków kupujących nowe mieszkania*. Dla porównania – w woj. mazowieckim i pomorskim dofinansowanie otrzymało

Nieruchomości 0 Comments

Kongres mieszkaniowy „Dni dewelopera” wypracował rekomdenacje dot. rozwoju polskich miast

Przedstawiciele instytucji państwowych, samorządów, eksperci oraz uczestnicy rynku deweloperskiego spotkali się we Wrocławiu, aby podczas konferencji Kongres Mieszkaniowy – Dni Dewelopera wspólnie kreować przyszłość mieszkaniową Polski. Wynikiem rozmów są rekomendacje

ABC inwestowania 0 Comments

Jak dobrze zaprojektowana strona internetowa może pomóc dentyście w osiągnięciu sukcesu?

Dobrze zaprojektowana strona internetowa może stać się głównym narzędziem marketingowym gabinetu dentystycznego. Umożliwi ona lepszą komunikację z obecnymi i potencjalnymi klientami oraz wzmocni wizerunek gabinetu. Dentysta może wykorzystać wiele różnych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź