Czy można zarobić na funduszach?
W zeszłym roku sytuacja na rynku funduszy polepszyła się. Najlepiej wyszli na tym akcjonariusze średnich i małych spółek. Dobra passa na rynku funduszy spowodowana jest ożywieniem na rynkach finansowych. Przyczyną tego ożywienia jest, rozpoczęte przez Europejski Bank Centralny, działania zwiększające dynamikę w sektorze bankowym. Wpływają na to także dane makroekonomiczne napływające zarówno z rynku światowego, jak i polskiego.
Największym zainteresowaniem w pierwszym kwartale zeszłego roku cieszyły się jednostki akcji średnich i małych działalności gospodarczych, co poskutkowało zmianami w indeksach, które wskazywały wzrost tych funduszy. W pierwszej połowie ubiegłego roku słabe zachowanie odnotowano w przypadku jednostek akcji dużych firm. Ich indeks spadł, dlatego jednostki tych akcji przyniosły znacznie mniejsze zyski.
Fundusze akcji z innych państw, zarówno rynków rozwiniętych, jak i zagranicznych, także odnotowały korzystne wyniki w wysokości ok. 5%.
Spadek złotego względem innych walut jest prognozą dobrą dla osób, które zdecydowały się na kredyty w obcych walutach. Dla inwestorów również jest to informacja pozytywna, ponieważ obniżka ta wpłynęła na zmniejszenie stóp procentowych z inwestycji zagranicznych i równocześnie na zmniejszenie dochodów z tych zainwestowanych poza granicami naszego kraju funduszy.
Osoby, które wolą fundusze o małym stopniu ryzyka, również ostatni okres w inwestowaniu mogą zaliczyć do udanych. Wycena polskich obligacji zwiększyła się o ok. 1%. W skali roku, procent wynosił ok. 7%. Warto, zatem inwestować w fundusze, dlatego, że jest to bardziej opłacalne niż lokowanie kapitału w jednoroczną lokatę.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Poradnik emitenta obligacji
Od kilku lat rozwija się w Polsce rynek obligacji korporacyjnych. Do tej pory z tej możliwości pozyskiwania środków skorzystało kilkaset firm. Ścieżki są więc już przetarte, co powoduje, że emitowanie
Dzieła sztuki – dobre rady dla inwestorów
Jeszcze kilkanaście lat temu prace Wilhelma Sasnala można było kupić za kilkaset złotych. Dziś trzeba na to przeznaczyć już kilkadziesiąt tysięcy… dolarów. To przykład ekstremalny, ale nie wyjątkowy. Sztuka do
Sprzedaż gruntów inwestycyjnych podlega opodatkowaniu VAT
Kto nabył grunty pod inwestycje musi odprowadzić VAT w momencie ich sprzedaży, nawet jeśli po zakupie nie włączył ich do majątku firmy. Taki przypadek spotkał słoweńskiego przedsiębiorcę, który zakupił kilka
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!