Rekordowo dobry czas dla rynku nieruchomości przemysłowych. Tylko 6 proc. magazynów w Polsce jest dostępne

Rekordowo dobry czas dla rynku nieruchomości przemysłowych. Tylko 6 proc. magazynów w Polsce jest dostępne

W 2015 roku wynajęto ponad 2,2 mln mkw. magazynów. Rekordowo wysoki popyt sprawił, że wskaźnik niewynajętej powierzchni spadł w ciągu roku z 10 proc. do nieco ponad 6 proc. Jednocześnie w szybkim tempie przybywa nowych nieruchomości – w budowie jest ok. 775 tys. mkw. Początek tego roku też jest bardzo mocny, więc ubiegłoroczne rekordy są możliwe do przebicia. Analitycy JLL prognozują, że dalsze spadki czynszów są mało prawdopodobne.

2015 rok pod względem wynajmu powierzchni magazynowych w Polsce był absolutnie rekordowy. Łącznie na całym rynku zostały zawarte umowy najmu na ponad 2,2 mln mkw., z czego prawie 1,5 mln mkw. dotyczyło tylko nowo zawartych umów. 700 tys. metrów to były odnowienia bądź rozszerzenia umów wcześniej zawartych. To rekord wszech czasów – mówi Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w JLL.

Prognozy dotyczące popytu na ten rok też są bardzo optymistyczne. Wiele zależy od kondycji gospodarki oraz uwarunkowań międzynarodowych (np. koniunktura w Chinach, USA, sytuacja na Ukrainie), ale – jak podkreśla Olszewski – ubiegłoroczne rekordy mają szansę zostać co najmniej wyrównane, a nawet pobite.

Najwięcej powierzchni wynajęto w Polsce Centralnej, czyli Łodzi i okolicach (ponad 500 tys. mkw.), okolicach Warszawy (ponad 400 tys. mkw. ) i na Górnym Śląsku (360 tys. mkw.). Największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe odnotowano ze strony operatorów logistycznych – na nich przypadał co trzeci metr kwadratowy wynajętej w ubiegłym roku powierzchni. Duży popyt jest także ze strony sieci handlowych – ich udział w popycie brutto sięgnął 17,9 proc.

Jest to spowodowane z jednej strony wzrostem całego sektora e-commerce, czyli tego, że coraz więcej towarów jest sprzedawanych za pośrednictwem internetu bezpośrednio z magazynów. To powoduje, że sieci handlowe muszą coraz bardziej unowocześniać swoją sieć dystrybucji i wynajmować coraz więcej powierzchni magazynowych. Z drugiej strony wynika to ze sporej presji na marże w branży handlowej – mówi Tomasz Olszewski.

Wynajmowanie nowych, coraz bardziej wydajnych centrów magazynowych jest dobrą okazją do oszczędności w procesie dystrybucji.

To był bardzo pozytywny trend i mamy nadzieję na jego kontynuację – mówi dyrektor JLL. – Co również warte zauważenia, mieliśmy do czynienia ze sporym wzrostem popytu ze strony firm z branży stricte produkcyjnej, co bardzo cieszy. Wszystko wskazuje na to, że 2016 rok będzie porównywalnie dobry.

Na koniec ubiegłego roku w Polsce było blisko 10 mln mkw. powierzchni magazynowych, z czego 1 mln trafił do użytku w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najwięcej nowej powierzchni pojawiło się na rynku poznańskim i górnośląskim. Te dwa regiony – po Warszawie i okolicach – są największymi rynkami pod względem podaży magazynów. Oferują odpowiednio 1,6 mln mkw. oraz 1,7 mln mkw., podczas gdy stolica – 2,9 mln mkw. Na kolejnych miejscach są Polska Centralna oraz Wrocław.

To jest 5 największych skupisk, gdzie generuje się zarówno popyt, jak i podaż – podkreśla Olszewski. – Co ciekawe, w 2015 roku widzieliśmy też wyraźny wzrost zainteresowania, a co za tym idzie – również podaży na mniejszych rynkach. Przede wszystkim Rzeszów, Toruń, Bydgoszcz, Lublin oraz Gdańsk i Kraków cieszyły się stabilnym zainteresowaniem.

W opinii analityków JLL mniejsze rynki będą w dalszym ciągu szybko się rozwijać wraz z rozbudową infrastruktury drogowej. Na znaczeniu zyskiwać mogą również nowe lokalizacje, np. Białystok i Kielce.

Szybkie tempo wzrostu popytu na nowe powierzchnie sprawiło, że wskaźnik pustostanów spadł do 6,2 proc. na koniec 2015 roku. 12 miesięcy wcześniej wynosił on 10 proc. W Polsce Centralnej spadek był jeszcze większy – z 15,8 proc. do 4,9 proc.

Dla dojrzałych rynków zdrowy poziom to zazwyczaj około 8–10 proc. Jeżeli poziom pustostanów wynosi 6 proc., oznacza to, że spora część najemców może mieć problemy z natychmiastową dostępnością budynków – mówi Olszewski.

To z kolei może zacząć się przekładać na lekki wzrost stawek czynszów. Zwłaszcza dla tych najemców, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższy okres oczekiwania na oddanie magazynu do użytku. Jak podkreśla Olszewski, Polska i tak oferuje jedne z najniższych czynszów w Europie. Średnio kształtują się one w przedziale 2–2,5 euro za mkw.

Te poziomy są czasami jeszcze niższe dla największych transakcji. Najwięksi klienci, oczekujący budynków o wielkości kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych, zwłaszcza jeżeli są przygotowani na umowy najmu dłuższe niż 5 lat, mogą liczyć na dalsze rabaty, które sprowadzają czynsze wyraźnie poniżej poziomu 2 euro za mkw. – mówi Tomasz Olszewski.

Prognozuje się jednak, że dalszych obniżek czynszów nie będzie. Tym bardziej że stopy zwrotów z inwestycji w powierzchnie magazynowe są na niskim poziomie.

Previous W połowie roku we wszystkich placówkach Poczty Polskiej będzie można zapłacić kartą
Next Do oceny programu M. Morawieckiego potrzeba dystansu. Powrót do polityki przemysłowej i zaangażowanie 1 bln zł to nie są złe pomysły

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Zaangażowanie pozwala szybciej sprzedać mieszkanie

W zaledwie kilka dni można znaleźć nabywcę na swoje mieszkanie. Wymaga to jednak dobrego przygotowania zarówno lokalu jak i oferty. Osiągnięcie pożądanego efektu wymaga zastosowania kilku prostych i niekosztownych zabiegów.

Nieruchomości 0 Comments

Kupujemy więcej i większe, czyli rośnie popyt na nieruchomości

Obserwatorzy rynku są zgodni, że ceny mieszkań w tym roku na pewno pójdą w górę. Dlaczego? Bo popyt na własne “M” rośnie. W ostatnich 4 kwartałach na największych rynkach sprzedano

Nieruchomości 0 Comments

Kupno mieszkania na rynku wtórnym – na własną rękę czy z biurem nieruchomości?

Dlaczego kupujący decydują się na zakup używanego mieszkania? Czy nie lepiej i łatwiej wprowadzić się do nowego, niezużytego eksploatacją wnętrza? Okazuje się, że przypadku nowych inwestycji konsumenci nie mają pewności

6 komentarzy

 1. zators
  09 marca, 11:30 Reply
  Sytuacja jest jaka jest, zainwestować można i to w bardzo atrakcyjnych okolicach, ale jak duży jest potencjał zysku, to już zależy od wielu kwestii. Na pewno nie można powiedzieć, że wszystko co się wydarzy, jest oczywiste - nie jest. Na rynku może dojść do niespodzianek.
 2. horter
  25 kwietnia, 11:21 Reply
  To prawda - według raportów JARTOM, ma być wyłącznie drożej - mowa o wynajmie powierzchni. Do tego ma dochodzić do poważnych przejęć pomiędzy dużymi graczami, co w praktyce oznacza, że powinno się rzeczywiście wiele dziać. Pytanie jaka będzie skala transakcji, jakie kwoty i jaki będzie cel tych przejęć.
 3. hokes
  04 maja, 11:23 Reply
  Rynek czeka na solidne przejęcia i daje dobre możliwości, a w praktyce wszystko zależy od budżetu. Jak dla mnie potencjał rynkowy wygląda jak wygląda, jest sprzyjający i powinien dawać warunki do rozwoju, ale jak to dalej będzie wyglądało, to już zależy od tego, jak zareagują inwestorzy. Po bazach JARTOM widać, że wolnych nieruchomości jest dużo - ale ile z nich zostanie wykorzystanych.
 4. hostek
  11 maja, 11:11 Reply
  Kolejne miesiące powinny przynieść wiele nowych przejęć - JARTOM pisał o tym w swoich raportach, ale też trudno sugerować skalę tego co będzie się działo, bo może wyglądać to różnie. Hale magazynowe i tak długo stały na bardzo dobrym poziomie cenowym. Zobaczymy co będzie dalej, ale zakładam, że kilka nieruchomości powinno być godnych przejęcia.
 5. horte
  06 czerwca, 11:28 Reply
  Hale magazynowe nie będą długo stały na takim poziomie - stawki muszą być wyższe, a do jakiego stopnia będą, to już czas pokaże. Na pewno zdecydowanie widać teraz warunki do dalszego rozwoju. JARTOM pisał o tym już dawno temu - bardzo ciekawe jak docelowo na to wszystko po prostu zareaguje rynek.
 6. kkorde
  06 lipca, 11:06 Reply
  Potencjał rynkowy jest, można zainwestować, ale też wszystko zależy od tego, ile macie do wydania, co chcecie zrobić, jaki jest pomysł na biznes. Bo to nie wygląda tak, że nagle te hale magazynowe zaczną przynosić ogromne zyski, trzeba mieć na to realny pomysł i go wdrożyć.

Zostaw odpowiedź