Czy domena europejska to dobra inwestycja?

Czy domena europejska to dobra inwestycja?

Domena europejska (.eu) zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wielu przedsiębiorców często rejestruje ją w parze z naszą domeną narodową (.pl) dla podkreślenia europejskiego wymiaru swojej działalności.

Prawie 38% witryn w domenie .eu to strony dedykowane dla biznesu. To znakomity wynik, w porównaniu do średniego odsetka stron biznesowych z rozszerzeniami stricte związanymi z komercją i biznesem (.com, .biz i .net) wynoszącym zaledwie 30,5%.

„Przedsiębiorcy, którzy na swój biznes spoglądają optymistycznie, często wybierają domenę .eu, ponieważ domena europejska sygnalizuje, iż dana firma lub marka funkcjonuje właśnie w skali europejskiej. Strona w domenie .eu to doskonały start do poszerzania bazy potencjalnych klientów z całej Europy” – wyjaśnia Robert Siebielski, właściciel hurtowego serwisu domenowego HRD.pl.

Do publicznej rejestracji domeny europejskie zostały dopuszczone dopiero w 2006 roku. Pomimo niespełna 10-letniego stażu na rynku, na koniec 2014 roku utrzymywanych było ponad 3,9 miliona nazw z rozszerzeniem .eu, z czego 266 tysięcy domen przez podmioty z Polski (6,81% wszystkich nazw domen .eu).  To dobry wynik dający nam mocne piąte miejsce w rankingu krajów europejskich rejestrujących to rozszerzenie. Wyprzedzamy przy tym ‘stare’ państwa UE, takie jak Włochy, Austria, Belgia czy Hiszpania.

Adres .eu, pomimo młodego wieku i krótkiej obecności na rynku, zdążył już zdobyć sobie zaufanie użytkowników i wyrobić stabilną markę w Sieci. Wskaźnik odnowień domen europejskich (odsetek istniejących nazw odnawianych przez Abonentów na kolejne lata) przekracza 80%. Dla porównania, wskaźnik odnowień domen polskich wynosi ok. 60%. Domena .eu niezmiennie pozostaje jedną z najchętniej odnawianych nazw na świecie.

Zaletą posiadania domeny europejskiej jest jej stosunkowo atrakcyjna cena odnowienia. Odnowienie domeny .eu oznacza w większości rejestrów otrzymanie niższej faktury, niż w przypadku odnowienia domeny .pl i wynosi średnio od 50 do 60 zł netto w okresie rocznym.

„Niektórzy partnerzy uczestniczący w programie domenowym HRD.pl oferują odnowienia domeny .eu poniżej 30 zł netto” – zaznacza Robert Siebielski.

Sama domena .eu jest także coraz częściej postrzegana jako dobra inwestycja finansowa. O ile nie wykorzystamy jej do budowy własnego europejskiego wizerunku, sprzedaż dobrej nazwy .eu na rynku wtórnym może okazać się bardzo opłacalna. Niektóre transakcje generycznych nazw domen europejskich osiągały na giełdach domen ceny przekraczające kilkaset tysięcy Euro.

Domeny europejskie mogą rejestrować nie tylko firmy, czy organizacje, lecz również osoby prywatne. Obie kategorie podmiotów powinny być rezydentami Unii Europejskiej. Adres .eu, w zamierzeniu twórców domeny, ma być także świadectwem dobrego pochodzenia.

Previous Nowoczesne rozwiązania technologiczne w obsłudze klienta
Next Nowe trendy w polskim faktoringu

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Resort rolnictwa chce od 2020 r. wyrównania dopłat unijnych dla rolników

Monitoring rynków rolnych, prace nad konsolidacją instytucji rolnych i utworzeniem Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności oraz wypracowanie rekomendacji dla kształtu wspólnej polityki rolnej UE na lata 2020–2026 to najważniejsze tegoroczne zadania resortu rolnictwa. Ministerstwo

Wiadomości 0 Comments

Hakerzy coraz częściej wykorzystują informacje zbierane przez pliki cookies

Coraz więcej firm pada ofiarą oprogramowania ransomware wymuszającego okupy. Majowy atak WannaCry dotknął 200 tys. systemów w 150 krajach. Wirus Petya odpowiadał za czerwcowe awarie systemów komputerowych na całym świecie. Do

Wiadomości 0 Comments

Ubezpieczyciele nadal tracą na komunikacyjnych polisach OC

O 25,7 proc. wzrosły w I półroczu wpływy towarzystw ubezpieczeniowych z tytułu składki na ubezpieczenia komunikacyjne cywilne (OC). To pierwszy tak wyraźny wzrost od lat. Jednocześnie wciąż rosną koszty ubezpieczycieli – wypłacone