Stabilizacja cen ropy naftowej WTI – raport surowcowy

Stabilizacja cen ropy naftowej WTI – raport surowcowy

Po spadkowym rozpoczęciu tygodnia na rynkach towarowych, środowa sesja przyniosła w końcu przewagę koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wczoraj wzrosły o niemal pół procenta, odbijając w górę do poziomu 239,89 pkt.

Wyhamowanie spadku cen ropy WTI

Notowania ropy naftowej radzą sobie w tym tygodniu na razie wyjątkowo dobrze, w porównaniu do poprzednich tygodni. Nie oznacza to bynajmniej powrotu optymizmu na ten rynek – cena ropy naftowej WTI zaledwie delikatnie odbiła się od kilkuletnich minimów i obecnie oscyluje w okolicach 57-58 USD za baryłkę.

Tym samym, cena ropy naftowej pozostaje pod wyraźną presją podaży. Nic dziwnego, skoro kolejne kraje OPEC decydują się na obniżanie cen sprzedaży ropy naftowej. Do Arabii Saudyjskiej, Iraku i Kuwejtu w tym tygodniu dołączył Iran, który również zdecydował się na większe dyskonto przy sprzedaży ropy naftowej do swoich klientów z Azji.

Minister ds. ropy naftowej Iranu, Bijan Namdar Zanganeh, wyraźnie dał do zrozumienia, że „pod żadnym pozorem” kraj ten nie zrezygnuje ze swojego udziału w rynku. Podobnie jak wiele innych krajów Bliskiego Wschodu, Iran stawia więc na jak największą sprzedaż ropy naftowej, nawet po niskich cenach. Zresztą, od ubiegłego tygodnia przedstawiciele irańskiego rządu sugerują także, że znacząca obniżka cen ropy naftowej jest efektem politycznego spisku.

Informacje z Bliskiego Wschodu zepchnęły na drugi plan dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Wczoraj amerykański Departament Energii (DoE) podał, że w minionym tygodniu zapasy tego surowca spadły o 847 tysięcy baryłek – a więc minęły się z oczekiwaniami rynkowymi, bowiem spodziewano się spadku zapasów o niemal 3 mln baryłek.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Nieformalne ograniczenie eksportu rosyjskiej pszenicy

Tymczasem na największym plusie wczoraj znalazły się notowania pszenicy. Cena tego zboża podskoczyła w środę o niemal 4,5% na skutek obaw o podaż pszenicy z Rosji. Ten czynnik wpływa zresztą pozytywnie na notowania pszenicy już od kilku tygodni.

Wbrew wcześniejszym obawom, Rosja nie zdecydowała się na embargo na eksport pszenicy. Przedstawiciele rządu tego kraju zaznaczają jednak, że stosują nieformalne środki służące ograniczaniu eksportu pszenicy z Rosji. Jednym z nich są kontrole jakości wywożonego zboża, co w praktyce oznacza faworyzowanie kupujących z jedynie kilku krajów, w tym Egiptu i Turcji (te dwa państwa są największymi importerami rosyjskiej pszenicy).

Informacje dotyczące mniejszej podaży pszenicy z Rosji cały czas wpływają pozytywnie na cenę tego zboża na amerykańskim rynku. Obecnie cena 100 buszli przekroczyła 670 USD i zmierza w kierunku psychologicznej bariery 700 USD.

2

Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Niemiecki Ifo rośnie zgodnie z oczekiwaniami
Next Polski eksport wzrośnie o 4-5 proc. w 2015 r.

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Miedź: mniejszy chiński import i śledztwo w porcie Qingdao – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych dominowały pozytywne nastroje. Indeks CRB zanotował wzrost o 0,33% do poziomu 305,25 pkt. Liderami piątkowych zwyżek były ceny pszenicy, kawy oraz wieprzowiny, natomiast na minusach

Wiadomości 0 Comments

Wartość polskiego rynku dronów może wzrosnąć w ciągu najbliższych lat do 10 mld zł

Drony mają coraz więcej zastosowań w różnych sektorach gospodarki. Szczególnie w Polsce, która jako pierwsza wprowadziła w 2013 roku przepisy dotyczące ich komercyjnego wykorzystywania. Dzięki temu na arenie europejskiej mamy opinię jednego z liderów

Wiadomości 0 Comments

Jak sprawić, żeby firma dynamicznie się rozwijała?

Jeśli jesteś właścicielem własnej działalności i zastanawiasz się, jak nieustannie rozwijać swoją firmę, to powinieneś zastanowić się nad wdrożeniem systemów informatycznych. Możesz wybierać wśród wielu różnych typów oprogramowań i dostosowywać

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź