10 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

10 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

Nawet najbardziej wykwalifikowani fryzjerzy popełniają błędy. Ten wpis jest przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych fryzjerów. Choć pielęgnacja włosów jest prosta, istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać, aby była skuteczna. Dziś podzielę się z Tobą dziesięcioma najważniejszymi zasadami, które w znacznym stopniu poprawią Twoją rutynę pielęgnacji włosów. Czytaj dalej!

1. Jak długo trwa pielęgnacja włosów?

Kiedy po raz pierwszy zainteresowałam się kompleksową pielęgnacją włosów, byłam zdezorientowana i przerażona. Wydawało mi się to niemożliwe, nie mogłam zapamiętać wszystkich szczegółów, a co dopiero zastosować je w praktyce. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Kiedy zachęcam moje koleżanki, najczęstszym argumentem jest to, że nie mają czasu. To niemal automatyczna odpowiedź, bo żyjemy w świecie, w którym każdy ma czas. Najtrudniej jest zacząć i poskładać to wszystko w całość. Najwięcej czasu zajmuje znalezienie wartościowych informacji i uporządkowanie ich w głowie. Dziś przedstawimy Ci krótki przewodnik. Oto 10 zasad pielęgnacji włosów, których powinniśmy przestrzegać.

Sprawdź: 3 powody, dla których warto kupować produkty w hurtowni fryzjerskiej

2. Unikaj tarcia, ponieważ uszkadza ono łuski włosa.

To jest coś, o czym nie pomyślałam. Wszystkie uszkodzenia mechaniczne stały się dla mnie oczywiste, gdy studiowałam strukturę włosa. Pochewka jest najbardziej zewnętrzną częścią włosa. Osłaniają one korę łodygi włosa i są odpowiedzialne za utrzymanie jej w dobrym stanie. Twoje włosy będą wyglądać lepiej, jeśli będziesz o nie dbać. Jeśli je naruszysz, zaczną oddzielać się od włosa, a kora zostanie pozbawiona potrzebnej jej ochrony. Efektem tego są suche, zniszczone i szorstkie włosy.

 • Do wycierania włosów używaj ręcznika.
 • Spanie na szorstkich poszewkach poduszek
 • Spanie z włosami do góry.
 • Wyjmuj włosy spod swetrów i podkoszulków.
 • Włosy powinny być schowane pod paskiem torebki.
 • Noszenie ciasnych, cienkich gumek do włosów.
 • Te czynności mogą spowodować poważne uszkodzenie łuski włosa.

3. Czyszczenie skóry głowy

Pozornie jest to pielęgnacja włosów. Ja wychodzę od głowy. Jest ona ważnym elementem pielęgnacji włosów. Często jest pomijana lub zaniedbywana. A jest niezbędna. Zła kondycja skóry głowy może powodować poważne problemy dla włosów i skóry. Aby uniknąć tych powikłań, naskórek powinien być oczyszczony, delikatnie traktowany i odżywiony (o tym w następnym kroku). Jak czyścić skórę głowy? Podczas mycia włosów skoncentruj się na skórze głowy. Przez dłuższą chwilę masuj skórę głowy opuszkami palców. Peeling możesz wykonywać co dwa tygodnie, w zależności od tego, jak wiele produktów do stylizacji i silikonów używasz w swojej pielęgnacji włosów. Jeśli stosujesz dużo produktów do stylizacji i silikonów, peeling możesz wykonywać tylko raz w tygodniu.

4. Wzmocnij skórę głowy

Chociaż oczyszczanie jest ważne, to nie wystarczy. Musisz również odżywiać swoją skórę i stymulować korzenie. Twoje włosy będą rosły szybciej i mocniej, jeśli będziesz je również oczyszczać. Jak możemy to zrobić? Kluczem do tego są woski do włosów. Jakie są korzyści z używania wosków do włosów?

 • Wzmocnienie cebulek włosowych i skóry głowy
 • Przyspieszenie wzrostu włosów
 • Odżywianie i nawilżanie skóry głowy
 • Walka z łupieżem
 • zapobieganie wypadaniu włosów
 • Wcierki są doskonałym remedium na wszelkie problemy z włosami.

5. Zrównoważona dieta dla włosów

Choć nazwałam ten punkt “dietą dla włosów”, to tak naprawdę o to mi chodziło. Kosmetyki i zawarte w nich substancje chemiczne odżywiają włosy. My musimy zadbać o to, aby dostarczyć im odpowiednią ilość i jakość. Jak to zrobić? Ważne jest, aby wybierać szampony, które nie tylko oczyszczają, ale również pielęgnują skórę głowy. Odżywki i maski powinny odżywiać, nawilżać, wzmacniać i chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrym pomysłem jest również zmiana rutyny w pielęgnacji włosów. Ja nie używam dwa razy tej samej odżywki czy maski. Używam co najmniej dwóch do trzech produktów. Prawie codziennie używam odżywek z olejkami lub kremów nawilżających. Korzystne jest również, gdy odżywka zawiera substancje ochronne. Przynajmniej dwa razy w tygodniu moje włosy poddawane są zabiegom spa. Nakładam na włosy maseczkę, owijam je czepkiem prysznicowym lub folią, a następnie ręcznikiem lub turbanem. Raz w tygodniu nakładam maseczkę keratynową. Keratyna jest białkiem. Jest budulcem włosa i materiałem, z którego zbudowane są osłonki. Ta druga maska jest często bardzo nawilżająca, odżywcza.

6. Unikaj gorącego powietrza

To może być bardzo szkodliwe dla Twoich włosów! Chłodna lub średnia suszarka jest koniecznością. Nie należy używać gorącej suszarki. Chociaż gorące suszarki mogą ułatwić układanie włosów, mogą również spowodować poważne uszkodzenia. Właściwa pielęgnacja włosów i używanie suszarki nie muszą się wzajemnie wykluczać. Ważne jest, aby używać odpowiedniego narzędzia i dwóch poziomów powietrza.

7. Tak, stylizacja włosów przy użyciu odpowiednich produktów i ochrony przed wysoką temperaturą

Stylizacja włosów to najtrudniejsza część. Jakie są Twoje możliwości? Moim zdaniem, możesz, ale musisz to robić ostrożnie. Nie lubię używać produktów do stylizacji włosów, gdy jestem na zakupach lub spacerze. Pozwalam moim włosom odpocząć. Moje włosy wyglądają świetnie, gdy je umyję, wysuszę i ułożę przy użyciu produktów do stylizacji. Jak to możliwe? Po pierwsze, podczas suszenia włosów używam produktu termoochronnego, nawet jeśli suszę je zimną suszarką. Dzięki temu moje włosy są w 100% bezpieczne. Zalecane są również dobre produkty do stylizacji, które nie niszczą moich włosów. Lakiery do włosów, pianki i pudry mogą powodować uszkodzenia włosów. Warto szukać kosmetyków, które nie tylko dobrze wyglądają, ale również dbają o włosy.

8. Podcinaj i zabezpieczaj końcówki

To ważne, aby mieć końcówki! Może wydawać się sprzeczne z intuicją, że podcinanie włosów to dobry pomysł. Wierzę, że powinnaś podcinać swoje końcówki od czasu do czasu. Nawet jeśli Twoje włosy wyglądają świetnie, podcinanie jest dobrym pomysłem. Zanim rozpoczniesz pielęgnację włosów, sprawdź stan swoich końcówek. Jeżeli Twoje osłonki są uszkodzone, nie będziesz w stanie zapuścić włosów. Zamiast chronić włosy, będą się one “łuszczyć” ku górze, pogarszając sytuację. Najlepiej jest je natychmiast obciąć. Drugim problemem jest ochrona końcówek. Aby utrzymać je w dobrej kondycji przez jak najdłuższy czas, używaj olejku lub silikonowego serum. Dzięki temu “powleczesz” włosy i zamkniesz łuski, chroniąc je przed czynnikami zewnętrznymi. Niewielką ilość olejku lub serum nałóż na końcówki lub, jeśli Twoje włosy są zniszczone, na ucho. Nie nakładaj olejku na skórę głowy, ponieważ spowoduje to przetłuszczanie się włosów.

9. Prawidłowo szczotkuj włosy

Dobra szczotka jest niezbędna do pielęgnacji włosów. To samo odnosi się do właściwej techniki czesania. Zła szczotka może spowodować uszkodzenie włosów. Powinnaś wyrzucić każdą szczotkę, która wyrywa, szarpie lub plącze Twoje włosy. Szczotka powinna być delikatna, szybka i skuteczna w rozplątywaniu włosów bez ich wyrywania. Zła szczotka może spowodować, że włosy z czasem staną się matowe i mniej błyszczące.

10. Możesz myć włosy każdego dnia, ale powinnaś robić to prawidłowo.

Słyszałam wiele razy, że mycie włosów każdego dnia może spowodować ich uszkodzenie. Albo ja jestem wyjątkiem, albo to nieprawda. Być może moje włosy są bardziej odporne, ponieważ są zdrowsze, ale technika jest ważna. Jak prawidłowo myć włosy?

Nie nakładaj szamponu bezpośrednio na głowę. Używaj mokrych dłoni do wcierania szamponu we włosy. Skoncentruj się na skórze głowy. Włosy będą potrzebowały tylko piany, która na nie spadnie. Masuj skórę głowy opuszkami palców jeszcze przez chwilę. Szamponu nie należy myć w bardzo zimnej lub gorącej wodzie. Ciepła woda może być używana pomiędzy szamponem a odżywką lub maską. Ciepła woda otwiera łuski włosa, podczas gdy zimna je zamyka. Jednak po ostatnim płukaniu, do spłukiwania łusek zawsze należy używać chłodnej wody. Nie należy plątać włosów. Po umyciu włosów, delikatnie osusz je miękkim ręcznikiem. Pamiętaj, aby nie rozczesywać mokrych włosów, jeśli nie zostały odżywione. Możesz wysuszyć włosy suszarką lub pozostawić je do naturalnego wyschnięcia. Suche włosy są bardziej podatne na uszkodzenia i łamanie.

Previous Jak pozbyć się skoszonej trawy z ogrodu?
Next Jak zaprojektować dobry plakat reklamowy w 10 krokach

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rekordowy ruch w transporcie drobnicowym. Niektóre firmy logistyczne notują blisko 100-proc. wzrost

W 2016 roku tylko w transporcie drobnicowym obsłużono ok. 1,5 mln palet i był to najlepszy wynik w historii – wynika z danych firmy FM Logistic. W stosunku do poprzedniego roku łączny wolumen zwiększył

Wiadomości 0 Comments

Długotrwała praca przed komputerem powoduje problemy ze wzrokiem

Spędzanie przed ekranem komputera wielu godzin źle wpływa na wzrok. Przyczynia się do zwiększania napięcia akomodacyjnego w oku i zmniejszania częstotliwość mrugania. Nasze oczy nie są odpowiednio nawilżone, a w konsekwencji pojawia się suchość,

Wiadomości 0 Comments

Ukraińska gospodarka wychodzi z recesji

Niemal równo dwa lata po podpisaniu porozumień mińskich wciąż nie widać końca konfliktu na Ukrainie. W ostatnich tygodniach sytuacja na wschodzie kraju się zaostrzyła, a w obwodzie donieckim toczą się walki z separatystami.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź