Złoty zależny od danych z zagranicy – komentarz PLN

Złoty zależny od danych z zagranicy – komentarz PLN

Podczas czwartkowej sesji na rynku polskiego złotego po raz kolejny widoczne było uzależnienie polskiej waluty od wydarzeń z zagranicy. Kalendarz danych makro dla Polski był praktycznie pusty, więc inwestorzy skupili się na kluczowym wydarzeniu dnia w Europie – decyzji ECB ws. stóp procentowych oraz konferencji prasowej po posiedzeniu banku.

ECB ostatecznie pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie i nie zwiększył skali programów stymulujących gospodarkę strefy euro. To rozczarowało inwestorów na rynkach akcji, ale jednocześnie doprowadziło do wzrostu wartości euro względem dolara. Rosnący kurs EUR/USD pociągnął zaś za sobą także kurs indeksu BOSSAPLN. Wczoraj wartość tego indeksu wzrosła, docierając ponad poziom 97,40 pkt.

1

Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.

Wczorajsze osłabienie się dolara amerykańskiego względem m.in. euro miało swoje przełożenie na kurs USD/PLN. Notowania tej pary walutowej zostały zepchnięte w dół i zakończyły wczorajszą sesję poniżej poziomu 3,30. Jednak już dzisiejszy poranek pokazuje, że wczorajszy rozwój wydarzeń nie zmienił ogólnego podejścia inwestorów do amerykańskiej waluty – kurs USD/PLN powrócił ponad poziom 3,30.

2

Wykres 2. Notowania USD/PLN – dane dzienne.

Tymczasem na wykresie EUR/PLN wczorajsza sesja była nieco nerwowa (poranne wzrosty, a później dynamiczne spadki), niemniej jednak ostatecznie notowania tej pary walutowej zakończyły dzień na podobnym poziomie, na jakim go zaczęły. Oznacza to, że wczoraj kurs EUR/PLN utrzymywał się tuż powyżej poziomu 4,17. Rejon ten zresztą po raz kolejny zadziałał jako skuteczne techniczne wsparcie, ponieważ już dzisiaj rano notowania EUR/PLN odbiły się w górę od tej bariery.

3

Wykres 3. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.

Dzisiaj nastroje na rynku polskiego złotego znów będą zdominowane przez dane z zagranicy. Tym razem w centrum uwagi będą Stany Zjednoczone, a dokładniej – ważne dane z rynku pracy, które jak zwykle wpłyną na oczekiwania dotyczące dalszych działań Fed.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Przegląd poranny 3 października
Next Dane w Europie

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Złoto spada, dolar rośnie

Euro (EUR) dalej traci na wartości osiągając poziom 1.2613 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta pozostaje pod presją pomimo lepszego od oczekiwań odczytu wskaźnika produkcji przemysłowej PMI w

Komentarze rynkowe 0 Comments

Inwestorzy ostrożni przed FOMC

Wprawdzie Federalny Komitet Otwartego Rynku ogłosi swoją decyzję dopiero w środę po sesji, ale obawy o zaostrzenie polityki pieniężnej obecne są już dziś. Decyzja FOMC jest jednak pewnym uzupełnieniem, ilustracją

Komentarze rynkowe 0 Comments

RBA obniża przeceniony kurs dolara australijskiego

Euro (EUR) osiągnęło nowy poziom 1.3113 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta pozostaje pod presją i uformowała nowy poziom oporu, wynoszący 1.3145, a obecnie notowana jest w okolicach

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź