Zamiast kosztownego kredytu

Zamiast kosztownego kredytu

Korzystne położenie geograficzne, wciąż niskie jak na Europę koszty pracy, coraz lepsza infrastruktura drogowa i potężny rynek detaliczny. Z tych powodów w wielu rejonach Polski powstało wiele centrów logistycznych i magazynów obsługujących nie tylko lokalnych klientów. To wciąż dobry pomysł na biznes, lecz pod warunkiem dobrej lokalizacji i odpowiednio wyposażonego magazynu.

Zamiast kredytu i finansowania z własnych zasobów

Chociaż wiele osób zapomniało już o niedawnym kryzysie gospodarczym, to jednak prowadząc biznes, należy dbać o zapasy pieniądza gwarantujące płynność finansową w przypadku załamania koniunktury lub kiedy kontrahenci będą zwlekać z zapłatą za towar czy usługę. Dlatego też coraz chętniej zamiast kosztownych inwestycji w grunty i powierzchnię magazynową, przedsiębiorcy wybierają leasing nieruchomości.

Rodzaje nieruchomości, które można objąć leasingiem

Wciąż przepisy leasingowe wielu przedsiębiorcom wydają się niejasne, co czasem skutkuje, że omijają tę formę wspierania i rozwoju firmy. Należy więc choć po trosze przybliżyć, jakie nieruchomości i na jaki czas może obowiązywać umowa.

Do grupy nieruchomości, jakie mogą stać się przedmiotem leasingu zalicza się przede wszystkim budynki jakie są wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej. Są więc to: biura, hale fabryczne, hale magazynowe, pojedyncze lokale będące osobną własnością oraz grunty. Zgodnie z przepisami dotyczącymi leasingu operacyjnego umowa leasingowa nie może być zawarta na okres mniejszy niż 10 lat. Warto nadmienić, że leasing operacyjny umożliwia odpisanie pełnej wartości rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodu. Trzeba także pamiętać, że leasing operacyjny stosuje tylko do zabudowań – grunty nie podlegają amortyzacji i dlatego też razem z leasingiem operacyjnym na zabudowania, strony podpisują umowę leasingu finansowego lub dzierżawy gruntów.

Inną formą pozyskania nieruchomości wraz z gruntem jest leasing finansowy. W takim przypadku raty podzielone są na dwie części – kapitałową oraz odsetkową, która jest kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy. Istotne znaczenie ma to, iż istnieje możliwość dowolnego podziału rat na części odsetkową i kapitałową. Dzięki temu przedsiębiorca ma wpływ na to, jakie w danym czasie będzie płacił podatki i w jakiej wysokości.

Na własność

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z leasingu nieruchomości, bez względu na rodzaj umowy zawsze mają możliwość wykupu na koniec umowy leasingowej. Opcja warta rozważenia nie tylko przez przedsiębiorców działających w logistyce.

Previous Własna firma – sposób na realizację swoich marzeń?
Next Technologie informatyczne – niedoceniany potencjał

Może to Ci się spodoba

ABC inwestowania 0 Comments

Jaki jest wpływ reformy emerytalnej na wartości giełdowe?

W związku z nowelizacją prawa emerytalnego, środki trafiające na fundusz emerytalny są skromniejsze niż dotychczas. Ma to ogromny wpływ na kondycje giełdy. Od pierwszego stycznia bieżącego roku Zakłady Ubezpieczeń Społecznych

ABC inwestowania 0 Comments

(Nie)bezpieczne obligacje

Gdy stopy procentowe zaczną rosnąć, nie trzeba będzie posiadać w portfelu „toksycznych obligacji”, żeby poczuć się jak w czasie kryzysu z 2008 roku. Wtedy bowiem każde papiery dłużne wygenerują stratę

ABC inwestowania 0 Comments

Fundusze: skłonność Polaków do ryzyka na tle Europy jest niska

Jeśli przyjrzeć się w jakich funduszach inwestycyjnych Europejczycy najchętniej trzymają swoje oszczędności, to wyraźnie można dostrzec, że Polacy zdecydowanie bardziej cenią sobie bezpieczeństwo. Najchętniej wybieranymi przez Europejczyków funduszami inwestycyjnymi są

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź