Spokojny koniec miesiąca
W piątek indeksy europejskie utrzymywały się tuż nad poziomem neutralnym. Nastrojów nie mogło poprawić to, że raport o sprzedaży detalicznej w Niemczech był słaby. W październiku sprzedaż detaliczna spadła w stosunku do września o 0,8 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.). Na Europejczykach amerykańskie wzrosty indeksów nie zrobiły wrażenia. Sesje zakończyły się neutralnie.
W piątek w USA sesja zakończyła się o godzinie 19.00. Danych makro nie opublikowano. Wpływ na nastroje mogło mieć tylko to, że Amerykanie jak zwykle w tym okresie tłumnie ruszyli na zakupy świąteczne.
Na rynku walutowym nic się nie działo i kurs EUR/USD zakończył dzień mikro-spadkiem. Na rynku surowcowym rosły ceny ropy, miedzi i złota, co w ostatnim dniu miesiąca można potraktować jako podciąganie cen na „niedźwiedzim” rynku. Nieznacznie wzrosła rentowność obligacji.
Na rynku akcji od początku dnia indeksy rosły, ale były to wzrosty bardzo ograniczone. W ostatnich minutach skróconej sesji podaż przycisnęła i S&P 500 błyskawicznie wylądował na poziomie neutralnym. Niewiele wzrósł NASDAQ. Obrót był śladowy, a sesja bez znaczenia.
GPW rozpoczęła piątkową, z założenia nudną, sesję od niewielkiego spadku indeksów, który szybko zamienił się na niewielki wzrost. Potem ten wzrost został nieco zredukowany, a przed pobudką w USA rozpoczął się dalszy, niepewny wzrost, który zresztą szybko się załamał.
Potem, pod wpływem zwyżek w USA indeksy zyskały pół procent. Nie miało wpływu na te wzrosty opublikowanie ostatecznego odczytu polskiego PKB w 3. kwartale. Wzrósł tak jak pokazywał wstępny odczyt, czyli o 1,9 proc. Podciągania cen na małym obrocie na zakończenie miesiąca naprawdę nie można traktować poważnie.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion
Może to Ci się spodoba
Poranny komentarz walutowy – napięcie w Fed rośnie
Lipcowe posiedzenie Fed miało być formalnością i mogłoby wydawać się, że tak było. Na poziomie decyzji nie ma żadnego zaskoczenia, jednak zmiana komunikatu, jak i sprzeciw Plossera pokazują, że różnica
Rubel najtańszy od upadku ZSRR
Doniesienia o wkroczeniu żołnierzy Federacji Rosyjskiej na terytorium wschodniej Ukrainy, miały decydujący wpływ na kształt wczorajszej sesji. Głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyraźnego zamieszania na rynkach finansowych – szczególnie
Ropa naftowa na nowym minimum
Euro (EUR) umacnia się kolejny dzień z rzędu w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) osiągając poziom 1.2494, przed ogłoszeniem wyników aukcji operacji refinansujących (European Targeted LTRO). Europejski Bank Centralny (EBC)
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!