Poranny komentarz giełdowy – wyniki nie poprawiły nastrojów na GPW

Poranny komentarz giełdowy – wyniki nie poprawiły nastrojów na GPW

Na rynkach globalnych nastroje nadal dobre. Kontrakt na S&P500 rośnie czwarty dzień z rzędu. Chiński Hang Seng mocno zwyżkuje po posiedzeniu PBOC. Niemiecki DAX przy szczytach pomimo słabego indeksu ZEW. Jedynie nastroje na GPW nadal minorowe.

Słabsze dane makro nie popsuły nastrojów na rynkach akcji. Wczoraj rozczarowały zarówno raport o sprzedaży detalicznej w USA, jak i niemiecki indeks nastrojów inwestorów ZEW. Sprzedaż w USA wzrosła w kwietniu nieznacznie, choć należy przyznać, że i tak dobre dane za marzec zostały jeszcze dodatkowo skorygowane w górę. Dlatego też rynek podszedł do tej publikacji spokojnie. Słaby ZEW (piąty kolejny spadek indeksu!) skomplikował atak niemieckiego indeksu DAX30 na nowe szczyty, jednak nie spowodował większego cofnięcia. Cały czas szczyt jest w zasięgu ręki i wzrosty do pięciocyfrowego poziomu indeksu są możliwe. W Chinach dziś udana sesja po nietypowym posiedzeniu PBOC, który zalecił bankom komercyjnym szybsze procedowanie wniosków o kredyt hipoteczny wobec spowolnienia na rynku nieruchomości. Kontrakt na chiński Hang Seng rósł o ponad 1,5%.

Te dobre nastroje nie potrafią udzielić się GPW, a jedynie powstrzymują spadki. W tej sytuacji inwestorzy mogli zwrócić uwagę na krajowe raporty za pierwszy spółek publikowane przez spółki z GPW. Jednak wyniki takich firm jak PZU, PGE, Tauron czy TVN były zbliżone do oczekiwań rynku i nie zmieniły obrazu na GPW (wyniki podaliśmy w serwisie xPuls). Czekamy jeszcze na wynik KGHM, który ze względu na swoje znacznie może mieć większy wpływ na cały indeks WIG20/30. Konsensus zakłada spadek zysku netto o niemal połowę do 555 mln złotych.

Kontrakt na WIG20 zaczyna dzień w okolicach 2400 pkt. Patrząc na inne rynki jest potencjał do marszu w górę, przynajmniej do 2465 pkt. Jeśli nie zostanie on wykorzystany w najbliższych dniach będzie to świadczyło o słabości popytu.

 

dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Previous Złoty pod presją wobec dolara, inflacja CPI w kalendarzu
Next Poranny komentarz walutowy – dyskusja o EBC nie ustaje

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Korekta na wycenie polskiej waluty, rynek czeka na dane dot. CPI

Poranna, środowa sesja na rynku złotego rozpoczyna się pod znakiem stabilizacji wyceny po wczorajszym korekcyjnym cofnięciu. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1064 PLN za euro, 3,0342 PLN wobec

Komentarze rynkowe 0 Comments

Na rynkach walutowych wzrasta awersja do ryzyka

Euro (EUR) kontynuuje swój zniżkowy trend w stosunku do dolara amerykańskiego (USD), osiągając swoje miesięczne minimum na poziomie 1.3511. Para walutowa ma jeszcze przed sobą poziomy wsparcia 1.3477 oraz 1.3399.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – nerwowo na rynku złotego

Euro jest najdroższe od maja, dolar od lutego, funt od jesieni 2012 roku. Na rynku złotego, gdzie przez wiele miesięcy panowała niezwykła wręcz stabilność, w ostatnich dniach uaktywnili się sprzedający.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź