Komu należy się ulga mieszkaniowa?
Od roku w polskich przepisach istnieje tak zwana ulga mieszkaniowa. Została wprowadzona, aby ułatwić przejęcie nieruchomości oraz zwolnić nowych właścicieli z dodatkowych opłat. Czym się wyróżnia? Komu i w jaki sposób jest przekazywana?
Ulga mieszkaniowa została powołana w stosunku do osób, które uzyskały w spadku lub na zasadzie darowizny nieruchomość. Innymi słowy dostały ją za darmo i nie musiały uiszczać opłat. Niestety, odbieranie wartości materialnych bez płacenia to pretekst do nałożenia podatku od wzbogacenia się.
Z pewnością podatek ustalany jest na podstawie wartości mieszkania lub całego budynku. Wielokrotnie są to ogromne sumy i przewyższają możliwości aktualnych właścicieli. Pomocna okazuje się ulga mieszkaniowa. Zwalnia z płatności głównie małżonków, dzieci, rodziców oraz rodzeństwo. Trudniejsze może to być w przypadku rodzeństwa i rodziców małżonka, ale nadal prawdopodobne.
Czasami uzyskanie nieruchomości zależy od wielu czynników. Często rodzice przepisują w testamencie życiowy majątek pod warunkiem, że dziecko będzie pełnić dożywotnią opiekę nad rodzicem oraz w razie potrzeby przekaże pod opiekę lekarską. Ulga mieszkaniowa obowiązuje również w takich sytuacjach, o ile wola autora testamentu została spełniona.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Nieruchomości – jakie zyski oferują?
Dzięki rynkowi nieruchomości jeszcze parę lat temu można było osiągać solidne zyski. Wystarczyło kupić i poczekać. Taka prosta strategia już nie gwarantuje sukcesu jednak na nieruchomościach nadal można dobrze zarobić.
Bezpieczny zakup mieszkania od dewelopera
Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego klient otrzymuje szereg korzyści, ale jednocześnie godzi się na pewne ryzyko, szczególnie jeśli nabywa nieruchomość będącą dopiero w budowie. Home Broker przypomina
5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim odbierzesz mieszkanie
Wielu nabywców przekonało się, że błędy popełnione podczas odbioru mieszkania mogą dawać się we znaki przez kilka kolejnych lat. Zanim przyjmiesz klucze do lokalu i podpiszesz protokół upewnij się, że
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!