Komentarz walutowo-makroekonomiczny
Oczekiwania przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej
Na początku minionego tygodnia wspólna waluta europejska odreagowała część strat z 47. tygodnia br. znajdując się w wyraźnym kanale korekcyjnym na eurodolarze. W środę euro testowało poziom 1,25 EUR/USD wybijając się tym samym na tygodniowe maksima.
W minionych dniach (wraz z innymi walutami CEE) zyskiwał także polski złoty. W środę para USDPLN była wyceniana w okolicach 3,33 PLN/USD czyli na miesięcznych minimach. Świetne dane dotyczące amerykańskiego PKB za III kwartał są jednak zapowiedzią dalszego umacniania dolara, a ostatnie zyski złotego należy tłumaczyć tymczasowym pozytywnym sentymentem do EM.
Ubiegłotygodniowe umocnienie złotego było związane głównie z większym zainteresowaniem walutami CEE w wyniku „gołębich” wypowiedzi członków EBC. Nie można jednak pominąć wpływu opublikowanych w ostatnich dniach pozytywnych danych z polskiej gospodarki. Spadek bezrobocia, wyższa od oczekiwanej sprzedaż detaliczna wraz z najważniejszym odczytem minionego tygodnia: wstępnym szacunkiem PKB za III kwartał, zmniejszają prawdopodobieństwo redukcji stóp procentowych na środowym posiedzeniu. Aprecjacja złotego wskazuje na to, że decyzja o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie została już w większości zdyskontowana, jednak warto pamiętać, że Radzie Polityki Pieniężnej nie jest po drodze z silną walutą krajową i nic nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone.
Monika Krzywda
analityk AKCENTY
Może to Ci się spodoba
Poranny komentarz walutowy – W Japonii bez zmian
O poranku uwaga inwestorów skupiała się w głównej mierze na Japonii, gdzie na comiesięcznym posiedzeniu zbierała się Rada Polityczna decydująca o kształcie polityki monetarnej prowadzonej przez Bank Japonii. W nocy
Rynek suplementów diety do 2021 roku będzie rósł o 7 proc. rocznie. Obecnie jest wart 3,5 mld zł
Sprzedaż suplementów diety dynamicznie rośnie. Wartość rynku to ok. 3,5 mld zł, a w 2016 roku eksperci szacowali wzrost rynku na 10 proc. Jak wynika z prognoz firmy PMR, w latach 2017-2021 rynek
Nadrabianie zaległości
Po braku sesji w piątek wczorajsze notowania zdominowane były przez chęć nadrabiania zaległości wobec rynków bazowych, które miniony tydzień kończyły nowymi rekordami zarówno na poziomie indeksu S&P500 oraz niemieckiego DAX-a.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!