Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?

Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?

Każda gmina indywidualnie ustala wysokość opłat z podatek od nieruchomości. Pierwsza rata podatku od nieruchomości musi zostać zapłacona każdego roku do dnia 15 marca.

Podatek od nieruchomości obowiązuje użytkowników gruntów wieczystych oraz właścicieli mieszkań, garaży, budynków i innych budowli. W Polsce większość osób zobowiązana jest zapłacić podatek z tytułu posiadania mieszkania.

Rodzaje podatku od nieruchomości:

– podatek naliczany od powierzchni nieruchomości,

– podatek od części wspólnych budynku i powierzchni gruntu, gdy jest się ich współwłaścicielem,

– podatek od miejsca postojowego w podziemnym garażu,

– podatek od części wspólnych i powierzchni gruntu, gdy jest się współwłaścicielem hali garażowej.

Kwota podatku dla każdej osoby fizycznej jest naliczana przez gminę. Podatnik w ciągu 14 dni od zakupu mieszkania musi poinformować o tym fakcie gminę.

Raty płatności podatku przypadają kolejno na terminy: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Podatnik nie musi płacić podatku, jeżeli gmina nie wyda decyzji o jego wysokości. W przypadku, gdy gmina wyda decyzję spóźnioną, podatek trzeba uregulować w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Warto sprawdzić, czy wysokość podatku została dobrze wyliczona przez gminę. Stawki są ustalane przez radę gminy i nie mogą przekroczyć pułapu stawek maksymalnych, które co roku ustalane są przez Ministra Finansów. W urzędzie gminy można otrzymać informację o stawkach obowiązujących na danym terenie.

Osoba posiadająca prawo do własnościowego lokalu spółdzielczego podatek od nieruchomości wpłaca na rachunek gminy za pośrednictwem spółdzielni. Członkowie spółdzielni regulują raty w comiesięcznych czynszach.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Złoto, srebro i miedź pogłębia spadki
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Fundusz mieszkań na wynajem kołem ratunkowym zagrożonych hipotek?

Według informacji podanej przez Rzeczpospolitą, Związek Banków Polskich (ZBP) zaproponował zmianę koncepcji należącego do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Funduszu mieszkań na wynajem. Zamiast nabywania mieszkań od deweloperów miałby on uruchomić

Nieruchomości 0 Comments

Jak zainwestować 50 000 zł w mieszkanie pod wynajem?

Czy inwestorzy gotowi ulokować kilkadziesiąt tysięcy mogą zyskać na nieruchomościach? Tak, jeśli połączą siły. W 2013 roku stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości mieszkaniowe była podobna w skali całego kraju

Nieruchomości 0 Comments

Czy ulga budowlana bez zmian z 2014?

Od dawna wiadomo, że prawo budowlane ciągle ulega zmianom. Co roku zauważyć można mniejsze lub większe modyfikacje. W związku z tym nie powinien dziwić nikogo fakt, że również w 2014

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź