Nieudane odbicie w USA

Nieudane odbicie w USA

W USA po trzech dniach (niewielkich) spadków gracze musieli we wtorek spróbować odreagowania. Potrzebne były tylko niezłe, ale nie za dobre dane makro albo odpowiednie wypowiedzi ludzi z Fed. Dane makro w zasadzie spełniły te warunki.

Najważniejszy był wrześniowy indeks zaufania konsumentów podawany przez Conference Board wyniósł 79,7 pkt. Oczekiwano, że spadnie z 81,8 na 79,9 pkt.). Jak widać indeks delikatnie spadł, czyli zmniejszył (bardzo nieznacznie) prawdopodobieństwo cięcia skupu aktywów. Lipcowy raport o cenach domów (FHFA) pokazał, że w lipcu cena domów wzrosła o 1 proc. m/m. Raport S&P/Case-Shiller o cenach domów w lipcu pokazał, że cena przeciętnego domu (tak jak oczekiwano) wzrosła o 12,4 proc. r/r.

Rynek akcji rozpoczął dzień od małego spadku, ale już po godzinie zaczęto kupować akcje, co po trzech dniach spadków dziwić nie mogło. Bloomberg twierdzi, że akcjom pomógł Barack Obama, bo powiedział, że ostatnie sygnały płynące z Iranu mogą doprowadzić do zbudowania podstawy pod istotne porozumienie. To jednak nie jest prawda, bo gdyby była to cena ropy zareagowałaby dużym spadkiem, a one prawie się nie zmieniła.

Ostatnie dwie godziny sesji były jednak dla posiadaczy akcji niekorzystne. Indeksy osuwały się i w końcówce S&P 500 barwił się już na czerwono. Spadek nie był duży, ale po trzech spadkowych sesjach niemożność odbicia sygnalizuje, że rynek boi się polityków i kwestii limitu zadłużenia USA.

GPW we wtorek na początku sesji tylko częściowo podążyła za innymi giełdami europejskimi. Rosły indeksy mniejszych spółek (MWIG40 i SWIG80), ale WIG20 barwił się na czerwono. Byki podejmowały jednak próby doprowadzenia do zwyżki WIG20, a w okolicach południa zaczęły im pomagać inne giełdy europejskie. Dzięki temu WIG20 ulokował się tuż nad poziomem neutralnym.

Jednak po pobudce w USA indeks wróci do poziomu neutralnego, mimo że na innych giełdach europejskich nastroje nawet nieco się poprawiły. Potem nawet zabarwił się na czerwono, ale dzięki fixingowi udało się zakończyć dzień wzrostem WIG20 o 0,18 proc. MWIG40 spadł, a SWIG80 delikatnie wzrósł. Mały obrót sygnalizował, że poważne kapitały stanęły z boku.

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous Komentarz do rynku złotego
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Indeks Japan 225 traci ponad 4 proc.

Euro (EUR) odbiło się z poziomu 1.2397 aż do poziomu 1.2577 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Euro utrzymuje swój „niedźwiedzi” trend, ponieważ Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił swoją gotowość

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rośnie sprzedaż domów w USA

Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, wczorajsza sesja upłynęła pod znakiem kolejnych posiedzeń banków centralnych. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, zarówno bank centralny Turcji, jak i Węgier podjęły decyzję o

Komentarze rynkowe 0 Comments

Złoty może umocnić się we wtorek

Złagodzenie obaw o sytuację na rynkach wschodzących oraz perspektywa odbicia na światowych giełdach będzie we wtorek wspierać złotego. We wtorek złoty będzie pozostawał pod wpływem czynników globalnych, w tym przede

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź