Komentarz PLN: Niska aktywność na rynku PLN pod koniec tygodnia

Komentarz PLN: Niska aktywność na rynku PLN pod koniec tygodnia

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji na mocniejszych poziomach. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1765 PLN za euro, 3,3549 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4748 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,431% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na polskich aktywach nie przyniosło większych zmian, gdzie aktywność inwestorów pozostawała ograniczona z uwagi na święto w USA (i dzisiejszą skróconą sesję). Same nastroje wokół PLN i polskiego długu pozostają jednak optymistyczne – złoty stabilizuje się w rejonie 1,5-miesięcznych maksimów, a dług kieruje się na kolejne rekordowe poziomy. Lokalnie inwestorzy czekają na zaplanowaną dzisiaj publikację struktury PKB w III kw., a w szerszym ujęciu głównie na decyzję RPP w zakresie stóp procentowych, która będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu. Wczoraj poznaliśmy informację nt. głosowania podczas posiedzenia w X, okazało się, iż obniżka o 50pb. przeforsowana została głosem decydującym prezesa NBP. Końcówka tygodnia mijać będzie pod znakiem ograniczonej zmienności na rynkach, z drugiej strony już wczoraj wskazywałem, iż z technicznego punktu widzenia przestrzeń do dalszego umocnienia PLN w bieżącej fali jest ograniczona. Dodatkowo ostatnie godziny przynoszą nam podbicie kwotowań USD na szerokim rynku, co powiązane zostało ze spadkami na rynku ropy.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. wstępnego szacunku PKB za III kw. Odczyt z poprzedniego tygodnia pokazał nam dynamikę na poziomie 3,3% r/r wobec 3,5% r/r uprzednio. Dzisiaj natomiast poznamy szczegółową strukturę tego wzrostu, gdzie część inwestorów będzie doszukiwać się sygnałów deflacyjnych w kontekście przyszłotygodniowej RPP.

Z rynkowego punktu widzenia obraz techniczny nie uległ większej zmianie – EUR/PLN oraz CHF/PLN konsolidują, a USD/PLN nieznacznie podbił, oddalając się od wsparcia w rejonie 3,3450 PLN. W konsekwencji czeka nas najprawdopodobniej mało ciekawych handel podczas ostatniej sesji tygodnia. Układy techniczne wskazują jednak, iż kolejne sesje mogą przynieść próbę kontynuacji umocnienia PLN, m.in. wobec USD.

1 2 3 4

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Previous Przegląd poranny 28 listopada
Next Poranny komentarz giełdowy - słaby start w Europie

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Sklepy internetowe przyciągają coraz więcej osób

Polacy coraz chętniej robią zakupy przez internet. W tym roku wartość e-commerce może sięgnąć 36 mld zł, a liczba sklepów internetowych przekroczy 23 tys. Klienci przykładają wagę do szybkości i łatwości zakupów.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – dobra sesja w Azji

Początek tygodnia na rynkach giełdowych należał raczej do tych nudniejszych. Europejscy inwestorzy tak naprawdę nie mogli obrać wyraźnego kierunku, co po części było wynikiem braku sesji na Wall Street. Spośród

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przynosi względnie stabilne otwarcie na złotym. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1940 PLN za euro, 3,0979 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4087

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź