261 mln 64 tys. zł wyniosą dopłaty w programie „Mieszkanie dla młodych”
261 mln 64 tys. zł – tyle wynosi łącznie zarezerwowana do wypłaty w okresie 4 lat suma dopłat z budżetu państwa dla osób korzystających z programu „Mieszkanie dla młodych”. Dofinansowanie na rok 2014 przekroczy 191 mln złotych.
Mieszkania kupowane w programie należą do segmentu popularnego – mają średnią powierzchnię 53,38 m2. Program „Mieszkanie dla młodych” umożliwia również zakup domu jednorodzinnego – dotychczas jego średnia wielkość to 83,97 m2.
BGK przyznał dofinansowanie wkładu własnego 11 490 osobom. Po raz pierwszy złożony został wniosek z terminem wypłaty w 2017 r. Banki kredytujące zawarły już 9 766 umów kredytowych o łącznej wartości przekraczającej 1 mld 772 mln złotych.
Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Pomorza (1 998 wniosków), Mazowsza (1 926 wniosków) oraz Wielkopolski (1 825 wniosków). Najmniej wniosków ze wsparciem państwa złożono na Opolszczyźnie (118 wniosków).
„Mieszkanie dla młodych” to program mający wpływ na społeczny i gospodarczy rozwój kraju. Umożliwia młodym ludziom poprawę zdolności kredytowej i obniża raty kredytu w całym okresie finansowania zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Osoby zaciągające kredyt hipoteczny mogą otrzymać dzisiaj od 10 do 15 proc. dofinansowania ceny mieszkania w zależności od liczby dzieci w rodzinie i lokalizacji inwestycji, a w przypadku narodzin trzeciego i następnego dziecka dodatkowe 5 proc. z przeznaczeniem na spłatę kredytu.
Bank Gospodarstwa Krajowego
Obsługą finansową programu „Mieszkanie dla młodych” zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, działając na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
BGK to jedyny w Polsce bank państwowy. Od początku istnienia wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje, jak również jest pomysłodawcą wielu programów, służących rozwojowi gospodarczemu Polski. Prowadzi programy wspierania eksportu oraz programy infrastrukturalne, rozwija system poręczeń i gwarancji. Uczestniczy w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej, a także w realizacji programów związanych z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępem Polaków do mieszkań. Zarządza i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych.
Źródło: BGK
Może to Ci się spodoba
NBP podsumowuje 2013 r. na rynku nieruchomości
W ostatnich dniach ukazał się obszerny roczny raport NBP podsumowujący 2013 r. na rynku nieruchomości. Jak został oceniony ten okres? Sytuację na pierwotnych rynkach mieszkaniowych autorzy raportu określili mianem zbliżonej
Duże domy, małe mieszkania
Poszukujący domów serwisie Domiporta.pl wiedzą, że muszą zapłacić znacznie więcej niż ci, którzy kupują mieszkania. Mają też zupełnie inne oczekiwania dotyczące metrażu, liczby pokoi oraz dzielnicy. Prezentujemy dane z marca
Gdzie urządza się lofty?
Od niedawna na rynku nieruchomości zauważa się dość poważne zainteresowanie loftami. Są to pokaźne, otwarte przestrzenie, które urządzić można w dowolny sposób. Od decyzji właściciela zależy, gdzie staną ściany działowe
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!